Re:Ukraine – projekt uprchlické vesnice, která zachovává lidskou důstojnost
Kyjevská architektonická kancelář by počátkem tohoto roku jen stěží předpokládala, že bude muset navrhovat moderní uprchlickou vesnici. Tím spíše, že se bude jednat o dočasná útočiště pro jejich známé a spoluobčany. Invaze ruských vojsk na Ukrajinu vše změnila. Ruští vojáci za sebou totiž nechávají nejen tisíce mrtvých, ale také vyhnali z domovů stovky tisíc rodin.
Ruská válka na Ukrajině dosud poškodila nebo srovnala se zemí nejméně 30 památkově chráněných budov a více než 4 600 domů. Před násilím a devastací uprchlo ze svých domovů 6,5 milionu lidí. Dalších 3,2 milionu lidí pak zemi opustili a nalezli azyl v okolních zemích, například v Česku, Polsku nebo v Rumunsku.
Poté, co se ukrajinské armádě podařilo osvobodit okupovaná předměstí Kyjeva a přilehlé oblasti, začalo se postupně vracet zpět do vlasti i mnoho vysídlenců. Vesměs se však jednalo o lidi, kteří mají nadále střechu nad hlavou. Mnoho rodin však o bydlení přišlo a Ukrajina se tak bude potýkat s vážnou krizí bydlení.
Etablovaná kyjevská kancelář Balbek Bureau jako reakci na tuto situaci představila projekt Re:Ukraine. Je založen na standardizované dřevěné konstrukci, kterou lze vybavit různými interiéry a vytvořit tak obytné prostory a společné kuchyně, koupelny a veřejné prostory.
Tyto jednotky lze skládat na sebe a kombinovat do větších celků, které jsou protkány náměstími a zelenými plochami. Lze tak rychle a jednoduše vytvořit vše od osady pro 100 osob až po ekvivalent malého města pro 8 200 osob.
Zelenský dal projektu zelenou
Architekti navrhli šablonu tak, aby vyvážili potřebu pohodlí a sociální interakce obyvatel tváří v tvář násilnému konfliktu s naléhavou potřebou ubytovat lidi vysídlené v důsledku nejhorší humanitární krize v Evropě od druhé světové války. Vycházeli přitom z analýz uprchlických táborů po celém světě a zaměřili se na jednu věc, která všem těmto místům zoufale scházela – pocit důstojnosti.
„Lidem bohužel můžete vzít domov, ale ne důstojnost,“ vysvětlil zakladatel studia Slava Balbek. „Představte si rodinu, která musí strávit další den, další týden za oponou ve školní tělocvičně vybavené pro 500 lidí,“ doplnil.
Jejich návrh se přitom už brzy stane skutečností. Tento týden představili svůj návrh ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Ten následně pověřil studio výstavbou dočasného azylového komplexu nedaleko Kyjeva. Ačkoliv architekti plánovali projekt spíše pro bezpečnější území západní Ukrajiny, podle prezidenta je potřeba zajistit ubytování přímo v místech, odkud lidé pochází.
„Lidé si chtějí své pobořené domy opravit sami, chtějí být v docházkové vzdálenosti od svých skutečných domovů, blízko svých sousedů a úrody na svém poli,“ uvedl Zelenský. Mezi městy Buča a Irpiň by tak měl do čtyř až pěti měsíců vzniknout ubytovací komplex, který podle potřeby poskytne přístřeší 1 300 až 5 000 lidí v regionu.
Rychlá a levná výroba
Systém se opírá o vyměnitelný standardizovaný modul, který se skládá z dřevěného rámu, stěn z dřevovláknitých desek a asfaltové střešní krytiny, jejichž výroba by dohromady stála přibližně 350 až 550 dolarů za metr čtvereční. Jedná se o „stavební materiály, které naše země dokáže vytěžit a vyrobit v dostatečném množství,“ uvedlo studio Balbek Bureau. K montáži pak není potřeba odborné znalosti nebo vybavení.
Nezáleží na tom, zda se použijí jako obytný blok nebo kuchyně, každá jednotka má stejný půdorys o rozměrech přibližně tři krát sedm metrů. Studio navrhlo šablony, jak lze tyto moduly kombinovat do šesti různých typů soběstačných jednotek, z nichž každá obsahuje alespoň jednu kuchyň, jednu koupelnu a jeden veřejný prostor, jako je společenská místnost, komunitní centrum nebo náměstí.
Kancelář Balbek Bureau také namodelovala, jak by tyto plány mohly být zvětšeny do větších čtvrtí a osad pro více než 8 200 lidí, aniž by bylo nutné provádět zásadní změny původních modulů.