Plánování

Válka je svedla opět dohromady. Do ateliéru se vrátil ukrajinský spolupracovník

Zakladatel ateliéru A8000 Martin Krupauer se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodl uvolnit pracovní místa pro 3 ukrajinské architekty a 2 stavaře. První odpověď přišla od architekta, který byl v roce 1992 prvním zahraničním spolupracovníkem studia. Studio rovněž poskytlo Ukrajině finanční podporu a část svých pražských prostor pro materiální sbírku Domu národnostních menšin.

„Já jsem jako velmi malé dítě zažil 21. srpna 1968 a dodnes si to pamatuji vteřinu po vteřině, když mě babička vzbudila v 5 ráno s tím, že je válka. A v 11 hodin už jsem pozoroval z kukuřičného pole tanky se stejnou vlajkou, jakou mají ty na Ukrajině, jak jedou naší zemí. Ukrajinci teď statečně bojují i za nás. A pro mě je pomoc naprosto zásadní věc, protože nechci, aby to samé jako jsem zažil já v 68. zažily moje vnoučata nebo děti,” vysvětluje Martin Krupauer, zakladatel studia A8000.

Studio nabízí 3 pracovní pozice architekt nebo architekta a 2 pozice stavař nebo stavařka. Součástí nabídky je i právní podpora a vyřízení všech povolení potřebných k tomu, aby mohli architekti v Česku legálně pracovat.

Studio má již se spoluprací s Ukrajinci zkušenost z počátku 90. let. Když po revoluci Martin Krupauer založil se svým obchodním partnerem Jiřím Stříteckým kancelář A8000, jejich první zahraniční architekt byl v roce 1992  původem z Ukrajiny.

„Ukrajinský kolega u nás pracoval v 90. letech celkem 3 roky. Šílené na tom je, že  právě on byl první, kdo mě před 3 týdny kontaktoval, zda bychom mu i po letech dokázali pomoci. Psal doslova, že s rodinou prchají do Čech,” říká Martin Krupauer.

Na inzerát se studiu A8000 zatím ozvali tři zájemci. Dva z nich mluví anglicky, a zmíněný bývalý kolega jako třetí dokonce česky. Ale to je pro Martina Krupauera nepodstatné, protože je přesvědčen, že když si lidé chtějí pomoci, vždy se domluví. Architekti mohou pracovat z Prahy i z Českých Budějovic. Ateliér jim nabízí pozici, která bude odpovídat jejich zkušenostem a praxi, tedy juniorní nebo seniorní.

„Ukrajina je rozvinutá země a jsem až překvapen, kolik do Česka přichází lidí s know-how ve svých oborech i talentem. Naše kapacita není, bohužel, neomezená, proto vyzýváme i ostatní kolegy z branže, aby se do pomoci zapojili, pokud je to v jejich silách, už teď můžeme některé pracovní žádosti přeposlat dál,” dodává Martin Krupauer.

red