solární panel

Stát usnadní povolování obnovitelných zdrojů. Senát schválil zákon o akceleračních zónách

Senát schválil zákon, který má zjednodušit povolovací procesy pro fotovoltaické a větrné elektrárny. Zákon zavádí tzv. akcelerační oblasti – území, kde bude možné tyto zdroje energie schvalovat ve zrychleném režimu. Jak uvedl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN), norma vytváří „podvozek pro další legislativu“ související s rozvojem obnovitelných zdrojů.

Akcelerační zóny mají vznikat převážně na dříve využívaných průmyslových plochách. O lokalitách vhodných pro větrné elektrárny bude stát jednat s jednotlivými kraji. V rámci těchto zón se bude schvalování týkat nejen samotných elektráren, ale i doprovodné infrastruktury – například rozvoden, vedení či úložišť energie.

Pevná pravidla a poplatky pro obce

Územní vymezení akceleračních oblastí bude řešeno na třech úrovních – v obecních územních plánech, krajských zásadách územního rozvoje a na státní úrovni v rámci územního rozvojového plánu. Nové zóny budou muset být nejméně 500 metrů od zastavěných oblastí. Ministerstvo životního prostředí od nového zákona očekává snížení administrativní zátěže a zároveň větší energetickou soběstačnost Česka.

Součástí zákona je rovněž zavedení poplatku z provozu větrných elektráren. Ten bude směřovat do rozpočtů obcí, v jejichž katastru se zdroje nachází. Výše poplatku bude záviset na množství vyrobené elektřiny, konkrétně 50 korun za každou megawatthodinu po odečtení vlastní spotřeby. Obce budou moci výši koeficientu ovlivnit, avšak pouze směrem dolů – a to až na nulu. Poplatek musí zůstat stejný po celou dobu provozu elektrárny.

Víceúčelové využití území a diskuse o ochraně obyvatel

Senátoři schválili také doprovodné usnesení, které reaguje na tzv. bílá místa v mobilním pokrytí. V případech, kdy se taková místa překrývají s akceleračními zónami, by mělo být možné budovat infrastrukturu pro mobilní vysílače. Cílem je lépe využít území a zlepšit dostupnost signálu.

Opozice měla k zákonu výhrady. Místopředseda Senátu Ladislav Václavek (ANO) kritizoval nedostatečnou ochranu obyvatel a chtěl navrhnout, aby větrné elektrárny nesměly stát blíže než tři kilometry od obytných budov. Na podobnou právní úpravu upozornil například na Slovensku. O jeho návrhu se však nehlasovalo, protože Senát zákon přijal bez změn.