Soutěž Adapterra Awards hledá projekty zlepšující dopady klimatické změny

Zdroj: Adapterra Awards

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards právě odstartoval. Až do konce března se mohou do soutěže přihlašovat realizované projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize ve městech a v krajině.

Změna klimatu mění naše životy a nanejvýš aktuální je otázka, jak planetu připravíme na budoucnost. Soutěž Adapterra Awards vyhlášená Nadací Partnerství hledá a oceňuje projekty, které ochlazují naše města a pomáhají zadržovat vodu v krajině. Neotřelá technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti nebo zhotovitelé.

190613 07 kozmicke ptaci louky 06m 1
Kozmické ptačí louky | Zdroj: Vojta Herout, Adapterra Awards

I letos odborná porota vybere ty nejlepší nápady z volné krajiny i městského prostředí, jak ve veřejném prostoru, tak u realizovaných staveb. Vedle porotců bude moci v letním online hlasování vybírat svou “miss sympatie” opět i veřejnost.

Autoři vítězných projektů se mohou, vedle zahraničních exkurzí za adaptačními opatřeními na změnu klimatu, těšit na dvojici finančních cen: v kategorii volná krajina 100 tisíc korun a nově za počin v zastavěném území měst a obcí 50 tisíc korun. Záštitu letošní soutěži udělil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

LIKO Noe 01
Budova LIKO-Noe, autor: Zdeněk Fránek Architects | Zdroj: Liko-S, Adapterra Awards

„Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odbornou porotou, následně zveřejníme v internetové databázi, která slouží jako živá inspirace obcím, investorům i domácím kutilům. Za dva roky se nám sešla již bezmála čtyřicítka českých inspirativních projektů a dalších dvacet zveřejníme ještě letos na jaře,“ uvádí Martin Ander z pořadatelské Nadace Partnerství. Databáze dobrých příkladů je jako zdroj inspirace dostupná online.

Organizátoři letos podtrhli také mezinárodní rozměr soutěže a nově vyhlásí Cenu rakouského a českého příhraničí. Nebude chybět také online hlasování, ve kterém mohou lidé své favority podpořit od začátku srpna do poloviny října. A porota letos opět ocení i nejzdařilejší adaptační opatření z Prahy. V hlavním městě naposledy bodoval modelový příklad šetrného zemědělství Plužiny.

Kampus ČSOB, autor: Chalupa architekti | Zdroj: Marie Šandová

Ročník 2020

V rekordním ročníku 2020 lidé přihlásili 78 projektů, jedenadvacet z nich postoupilo do finále. Ty nasbíraly celkem osm tisíc hlasů od svých podporovatelů, vítěznou “miss sympatie” se stala řeka Dyje a projekt Povodí Moravy na prodloužení jejích meandrů o více než třetinu.

V kategorii Volná krajina zvítězil Lubor Křížek se svým počinem malých tůněk a mezí k zadržení vody, mezi firmami zase zazářila ČSOB a její radlický kampus. Vítězství za nejlepší klimatickou adaptaci na rodinném domě obdržel slaměný dům v Dobřejovicích. Letošní vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2021 v Praze.

Od partnerů ASB

Slaměný dům, Dobřejovice, autor: Jan Márton | Zdroj: Adapterra Awards

Harmonogram a souhrn soutěže

  • Sběr nominací 26. 1. – 31. 3. 2021.
  • Online přihláška na www.adapterraawards.cz
  • Zájemci mohou přihlásit projekty z volné krajiny, města, z oblasti pracovního prostředí nebo bydlení.
  • Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie od 3. 8. – 15. 10. 2021.
  • Vyhlášení vítězů proběhne na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2021 v Praze.
  • Nadace Partnerství vyhlásí 5 hlavních cen – jednoho z každé kategorie a vítěze Ceny sympatie + 3 speciální ocenění – vítěze Ceny hl. m. Prahy, vítěze Ceny českého příhraničí a vítěze Ceny rakouského příhraničí.

Všechny inspirativní projekty a přihláška do letošního ročníku dostupná na www.adpterraawards.cz.

TEXT: Red
ZDROJ A FOTO: Adapterra Awards, Nadace Partnerství

RubrikyAktuálně, SoutěžeŠtítky