Přelouč vybírá z návrhů podobu nové knihovny

Město Přelouč na Pardubicku vybere ze čtyř architektonických návrhů novou podobu knihovny, kterou chce v příštích letech postavit za evropské dotace. Do rozhodování zapojuje i veřejnost, hlasovat může v internetové anketě. Zastupitelé vyberou vítězný návrh 3. března. ČTK to dnes řekl místostarosta Ivan Moravec.

Moderní vzhled knihovny navrhli mj. architekti Martin Hájek, Milan Košař a Soňa Formanová. Například Košař vytvořil budovu, jejíž okna připomínají knížky poskládané v regálech. Historizující vzhled má knihovna od Pavla Maléře, jehož návrh v internetové anketě zatím vede.

„Návrh architekta Maléře se mi osobně moc líbí, dobře pracuje i s vnitřními prostory. Ale líbil se nám i návrh od architektky Formanové, moc pěkně se věnuje i prostoru ve dvoře. Povedené jsou vlastně všechny návrhy. Rozhodnou zastupitelé,“ řekl Moravec.

V projektu museli architekty zohlednit potřebný prostor pro knihovnu a její část pro děti a část pro dospělé a navrhnout místnosti pro spolky. Cena za realizaci projektů je orientačně od 60 do 90 milionů korun. Návrh Martina Hájka počítá i s podzemním parkovištěm, což cenu zvyšuje. Podle místostarosty ale město požadavek na parkovací místa nemá.

Knihovna má stát na rohu náměstí v místech současného domu č.p. 27, který město zbourá. Bude vedle domu s podloubím. Stávající objekt je z 20. let minulého století a nemá památkovou ochranu. Dřív tam byl internát zemědělského učiliště a předtím byty místní záložny. Oprava domu by podle města byla nákladnější než nová stavba.

Město již rozhodlo, že v dotačním období EU od roku 2021 požádá o evropské dotace, které bude poskytovat program Integrovaných územních investic hradecko-pardubické aglomerace. „I kdybychom žádnou dotaci nedostali, museli bychom knihovnu řešit, ale asi o něco pomaleji. Stávající knihovna je nedostatečná, když chtějí knihovnice koupit novou knížku, starou musí vyhodit, protože ji nemají kam dát,“ řekl Moravec.

Zdroj: ČTK