Revitalizace a rekonstrukce KD Slavie

Půl miliardy za kulturní dům. České Budějovice se pustily do obří rekonstrukce

České Budějovice zahájily rekonstrukci kulturního domu Slavie, náklady na přestavbu jsou kolem 500 milionů korun bez daně. Jde o jednu z největších investic města v novodobé historii. Rekonstrukce by měla skončit za dva roky.

„Měli jsme kolem projektu spoustu práce. A já teď nevím, jestli víc té práce máme za sebou nebo před sebou. Dnes ráno jsme předali staveniště a ve středu mohou samotné práce začít,“ řekl náměstek českobudějovické primátorky Petr Maroš (ODS).

Město získalo na rekonstrukci dotaci ve výši 177 milionů korun z Národního plánu obnovy. Podmínkou pro úspěšné čerpání je to, že stavbu musí do září 2025 kolaudovat.

Plánovanou rekonstrukci kulturního domu provázejí ve městě v poslední době protesty některých skupin, které chtějí zachovat současnou podobu objektu, jenž je kulturní památkou. Podle nich přestavba částečně změní dispozici objektu. Kulturní dům doplní prosklená přístavba a zanikne společenský sál v patře a také tělocvična v přízemí.

Nejdřív Němci, pak nacisti, poté komunisti

Podle Maroše může projekt zastavit pouze soud. „My jej můžeme zrušit pouze na základě ekonomické nevýhodnosti, ale tato kritéria nesplňuje. Rekonstrukci Slavie jsme zdědili po minulém vedení radnice a ten proces je tak daleko, že jej prostě nemůžeme zastavit. Debata architektů a jiných odborníků se měla vést v době, kdy se projekt připravoval,“ řekl ČTK Maroš.

Ve výběrovém řízení na přestavbu Slavie uspělo sdružení firem Metrostav, Geosan a Auboeck. V soutěžním dialogu zvítězil společný návrh architektů z francouzského ateliéru Chaix & Morel et Associés, rakouského studia Christian Anton Pichler a rakouského architekta Jana Proksy.

O osudu KD Slavie se v Českých Budějovicích mluví několik let. Původně německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za Adolfa Hitlera se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát o dva roky později opět městu.

red