Roztančený dům: Z ruiny se stane nové kulturní centrum Žižkova

Městské lázně na Žižkově
Zdroj: Praha.eu

Pražští radní schválili příspěvek Městské části Praha 3 na Dům tance, který vznikne po rekonstrukci v chátrajícím objektu bývalých Městských lázní na Žižkově. Nové kulturní a kreativní centrum bude zaměřené hlavně na taneční a pohybové aktivity. Praha na projektovou přípravu dá téměř 24 milionů korun.

V Praze schází veřejná multifunkční kulturní instituce, která by tanečníkům a dalším umělcům nabídla odpovídající institucionální zázemí. Tanečně-pohybové obory se v současné době velmi dynamicky rozvíjejí, nemají však žádnou příspěvkovou organizaci kvůli historickému vývoji po roce 1989. Proto městská část Praha 3 připravuje projekt, který z desítky let zbytečně chátrající budovy bývalých Městských lázní vytvoří Dům tance.

„Kulturní centrum tohoto druhu Praze chybělo, schválený příspěvek hlavního města jde tedy na dobrou a potřebnou věc. Centrum nepochybně využije řada obyvatel metropole, navíc se zrekonstruuje chátrající budova lázní,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Spolupráce profesionálů z různých oborů

Třípatrová budova nabídne nejrůznější lekce klasického a moderního tance, pilates, ale i jógy. Zároveň zůstane zachován i původní účel budovy z roku 1903, její součástí totiž bude i wellness a lázně. Projekt také počítá s napojením budovy schodištěm přímo na cyklostezku, která vede po můstku podél budovy. Dům budou využívat profesionálové, školy i široká veřejnost.

„Spolu se současným starostou Prahy 3 Michalem Vronským a jeho předchůdcem Jiřím Ptáčkem, který projekt rekonstrukce v podstatě nastartoval, jsme si bývalé Městské lázně na Žižkově byli prohlédnout. Současný stav nás jedině utvrdil v tom, jak moc tato hrubě zanedbaná budova potřebuje změnu. Praha 3 má ve svém záměru plnou podporu magistrátu, a já se těším, až zde své vize začne ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová, která zvítězila ve výběrovém řízení ohledně provozovatele, přetvářet v realitu. Nač mít prázdný a chátrající dům bez života, když jej můžeme doslova roztančit kulturou?“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

Dům tance klade důraz na mezisektorovou spolupráci profesionálů oboru s odborníky dalších oblastí (hudba, světelný design, architektura, audiovize aj.), dále oblastí kulturního cestovního ruchu, vzdělávání, sociální prevence, integrace a wellbeing na principu otevřenosti široké i odborné veřejnosti.

„Proměna zchátralých lázní v Dům tance je jednou z našich priorit. Děkuji proto pražskému magistrátu i Ministerstvu kultury ČR za finanční podporu. Pro celý projekt je naprosto klíčová iniciativa Yvony Kreuzmannové z Tance Praha. Společně směřujeme k oživení Husitské ulice a významnému rozšíření nabídky kulturních a volnočasových aktivit v Praze 3,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský.

„Dům tance naplní sny generací tanečníků o solidních podmínkách pro tvůrčí proces, dialog žánrů, zapojování různých komunit, utvrzení role tanečního a pohybového umění pro společnost. Zachová si původní lázeňský duch a zároveň otevře čtyři taneční sály, kavárnu, co-working space a konečně propojí nehostinnou dolní Husitskou ulici s cyklostezkou,“ říká Yvona Kreuzmannová, autorka projektu revitalizace budovy.

Od partnerů ASB

Praha chce využít dotace

Práce jsou nyní v projektové fázi, letos by Praha chtěla získat stavební povolení a vybrat dodavatele stavby, v příštím roce by mohly začít stavební práce. Rok poté by mohlo být zkolaudováno a vypukne zkušební provoz. Celkové náklady činní 275 milionů korun, zhruba dvě třetiny nákladů, 188 milionů korun, pochází z evropských fondů a zbylou část poskytne hlavní město a Praha 3. Podle pravidel musí být evropské peníze proinvestovány do konce roku 2025.

Samozřejmostí projektu je rovný přístup, šetrné zacházení a recyklace materiálů, ochrana životního prostředí či integrace a inkluze prostřednictvím kulturních aktivit. Provoz Domu tance bude ekologický a bude úzce spolupracovat s neziskovým i podnikatelským sektorem.

Dům tance zařadí Prahu mezi kreativní metropole podporující mobilitu, síťování a celoživotní vzdělávání umělců a rozvoj kreativního potenciálu na světové úrovni. Projekt počítá s vytvořením čtyř tanečních sálů od plně vybavené technologické laboratoře až po malé studio či „yoga room“. Součástí bude i dílna pro scénografy a kostyméry a zvukové studio.

red