
Ovce – nejlepší přítel fotovoltaiky
Americký solární průmysl našel nečekaného spojence v úsilí o ekologičtější výrobu energie: obyčejnou ovci. Položme si ovšem otázku – je to novinka? Není! Pochopitelně. Evropa na tento „trik“ přišla již před několika lety. Vypásání pod panely rozsáhlých solárních farem totiž přináší řadu výhod. Kromě údržby půdy zlepšuje i její kvalitu, snižuje riziko záplav a ovce jsou, vcelku logicky, šťastnější a zdravější.
Co je solární pastva?
Takzvaná agrivoltaika znamená využívání půdy pod solárními panely k zemědělství. Kromě chovu ovcí zahrnuje i pěstování plodin, chov jiných hospodářských zvířat nebo včelařství. Stručně řečeno má agrivoltaika obrovský potenciál řešit problémy klimatu a energetiky současně – produkuje čistou energii, ale zároveň zvyšuje zemědělskou produkci a může mít vyšší výnosy než tradiční metody hospodaření.
Solární pastva pak znamená využívání pasoucích se zvířat na solárních farmách. Nejčastěji se používají ovce, ale někdy i jiný dobytek. Při instalaci solárních panelů je přitom velmi výhodné pod nimi nechat růst trávu, ta totiž pomáhá zadržovat vodu a chrání půdu před erozí. Vegetace však musí být kontrolována, protože vysoká tráva může stínit panely a snižovat jejich účinnost.
Suchá tráva navíc představuje riziko požáru. Dříve se tyto plochy sekaly mechanicky, ale údržba kolem sloupů a panelů je složitá a nákladná, „přírodní sekačky“, tedy ovce, krávy, kozy a další na trávu orientovaná zvířata, tak byla logickým krokem. Kromě spásání vysoké trávy obecně se totiž zvířata snadno dostanou i do těžko dostupných míst a mohou spásat trávu za každého počasí.
Evropa má se solární pastvou náskok
Zatímco v USA je tato praxe relativně nová – dle American Solar Grazing Association dnes v USA spásá více než 80 000 ovcí plochu 40 000 hektarů na 500 solárních farmách ve 27 státech –, v Evropě se tato technika používá už delší dobu.
Například v roce 2023 oznámila španělská energetická společnost Iberdrola, že na své fotovoltaické farmy v Portugalsku nasazuje stádo 300 ovcí.
Podobně pak v Británii bude solární farma o výkonu 1 GW v hrabství Nottinghamshire sdílet 1 600 hektarů půdy se stádem 4 000 ovcí. Počet se má zvýšit na 9 000 po období bahnění. Tento model ušetří projektu v průběhu 40 let přibližně 5 milionů liber (5,9 milionu eur) na údržbě trávy. Společnost Enel Power pak využívá ovce k údržbě vegetace na solárních farmách v Řecku od roku 2016. A ve Francii se pod panely solární farmy v Saint-Amadou v regionu Occitanie stovky ovcí pasou už dokonce od roku 2015.
Jak je na tom ČR?
FVE Ralsko
V bývalém vojenském prostoru Ralsko se nachází největší fotovoltaická elektrárna v ČR. Na rozsáhlých plochách mezi solárními panely se zde pasou ovce, které celoročně a přirozeně udržují krátký travnatý porost.
Solar Global
Společnost Solar Global implementovala agrivoltaiku na pozemcích u Prakšic, Tlumačova a Určic. Ovce zde spásají trávu mezi solárními panely, což přináší oboustranný prospěch – zvířata mají pastvu a elektrárny jsou udržovány bez potřeby mechanického sečení.
Solar Sheep Grazing
Dva chovatelé ovcí založili firmu Solar Sheep Grazing, která nabízí spásání trávy pod fotovoltaickými panely. V roce 2024 rozmístili přes 700 ovcí, které se pásly v solárních parcích na několika desítkách hektarů.
Oboustranně výhodná symbióza
Novinkou přitom tato technika není ani pro Austrálii. Podle místních farmářů je chov ovcí pod solárními panely výhodný nejen pro farmu, ale i pro samotná zvířata, což sami deklarovali dle vzrůstu produkce vlny o 15 %. Výzkum zveřejněný v Applied Animal Behaviour Science v roce 2022 zjistil, že ovce s přístupem k solárním panelům tráví více času pastvou než ty, které tuto možnost nemají. Vědci se domnívají, že důvodem je přirozený stín, který panely poskytují.
Pastva pod fotovoltaikou však není jen příjemnější, ale i výživnější, což dokládá další studie, tentokrát z roku 2018, která zjistila, že panely zvyšují vlhkost půdy díky kondenzaci a dešťovému odtoku, a to vede k lepším pastvinám s vyšším obsahem bílkovin. Podle organizace SolarPower Europe navíc ukládá půda pod pasenými solárními farmami až o 80 % více uhlíku, zadržuje o 20–30 % více vody a podporuje o 60 % více opylovačů.
Trojitá výhra pro farmáře
Globálně se farmáři potýkají s výzvami, jako jsou klimatické změny, rostoucí náklady a nestabilní trhy. Solární pastva jim může pomoci několika způsoby.
- Za prvé, farmáři mohou získat přímý příjem z pronájmu pastvin solárním společnostem.
- Zadruhé, solárně chované ovce bývají zdravější a lépe rostou, což zvyšuje produkci masa a vlny.
- A za třetí, výzkumy z USA ukazují, že agrovoltaika může výrazně podpořit růst plodin.
I když existují výzvy, jako je zajištění vody pro ovce a ochrana před predátory, solární pastva má jasný přínos pro zemědělství i ekologii.
Více informací: Euronews, Obnovitelně – [ovce Ralsko]+[ovce SolarGlobal], Ekolist – Solar Sheep Grazing, sunvexx – ovce v Rakousku, Solární novinky – zvyšování kvality a produkce