jeřáb budova stavba

Město Slaný získalo od developerů 42 milionů Kč, využívá je na infrastrukturu

Peníze využívá například na rozvoj infrastruktury, kulturu, sport i zvelebení veřejných prostranství. Slaný uzavírá od loňského podzimu s developery takzvané plánovací smlouvy, což jsou dohody o příspěvku, který se odvíjí od velikosti záměru výstavby.

Snižuje se tak zátěž městského rozpočtu, ze kterého by jinak město platilo například rozšíření kanalizace, zvýšení kapacity škol a školek či investice do silnic a chodníků, uvedla mluvčí slánské radnice Veronika Nováková.

Vedení města v poslední době zaznamenalo zvýšený zájem developerů o výstavbu, ale zároveň se chce vyhnout problémům například s nedostatečnou infrastrukturou. „Je třeba říci, že zavedení plánovacích smluv (jejich znění a zavedení do praxe úřadu) bylo zcela v kompetenci úseku managera rozvoje města, jmenovitě Magdaleny Stýblové a jejího týmu. Bez jejich nasazení a trpělivé práce by tento fond neexistoval a město by tak náklady na rozšiřování infrastruktury muselo platit ze svého vlastního rozpočtu,“ uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Město též schválilo dokument nazvaný Zásady pro výstavbu, který určuje také systém rozdělení peněz z fondu, do kterého míří peníze od developerů. Na čistírnu odpadních vod a kanalizaci má jít 30 procent peněz, na školství 15 procent, stejná část na veřejná prostranství a zeleň, po deseti procentech na dopravu a dopravní bezpečnost, kulturu a sport, bezpečnost a prevenci kriminality a sociální služby.

Zásady pro výstavbu má například také největší středočeské město Kladno, developerům ukládá platit příspěvek na infrastrukturu podle velikosti podlahové plochy stavby.

red