Zdravé prostředí a udržitelnost Doosan Bobcat

Covid inicioval novou certifikaci budov, řeší vnitřní prostředí z hlediska zdraví

Pandemie Covidu 19 vyvolala vznik nové certifikace. Well Health-Safety Rating řeší vnitřní prostředí budov, jejich provoz a správu z pohledu dopadů na zdraví. Jeho držitelem jsou již i první stavby v Česku, například budova Parkview, která byla dokončena nedávno na pražském Pankráci.

„Nový certifikační systém vytvořilo více než 600 odborníků z řad zdravotníků, virologů, ale i architektů, stavařů či dalších akademiků v rámci organizace Well Building Institute, která již několik let uděluje certifikaci posuzující kvalitu vnitřního prostředí budov Well,“ informovala výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

Environmental manager společnosti Skanska Eva Nykodymová novou certifikaci a její vznik představila v rámci webináře Šetrná řešení v praxi, který pravidelně organizuje Česká rada pro šetrné budovy pro architekty. Certifikaci rovněž zmínila už na Kulatém stolu časopisu ASB.

Podle ní jde o velmi propracovaný systém požadavků na správu a provoz budov, který řeší postupy čištění a sanitace, havarijní připravenost na různé krizové situace, nastavení vzduchotechniky a teplovodního systému. Zásadní je úloha facility managementu, řízení budovy podle nastavených přísných postupů a také komunikace vůči nájemcům.

Kanceláře s rozestupy mezi pracovními místy

Koronavirus výrazně mění fungování lidí v kancelářích. Ubývá zde pracovních stolů, a naopak přibývá neformálních posezení. Zároveň s redukcí pracovních míst ale rostou nároky na prostor. Pracovní místa se rozvolňují a mají větší pracovní zónu z důvodu dodržování bezpečnostních rozestupů. V době před covidem se kanceláře zařizovaly tak, aby na prvním místě zajistily potřebu socializace, nyní je v hledáčku především bezpečí.

V době po covidu tak budou podle psychologa z týmu participativního plánování a designu ČVUT Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) Igora Kytky mizet openspacy nabízející čistě fixní pracovní místa. Nezbytností bude kvalitní zázemí pro telekonference a důraz na fyzično kanceláří, které zajišťuje prožívání firemní kultury a sociální soudržnosti.

Dopady covidu podle něho budou nejspíše trvalé. Do stavu před koronavirem se již firmy nevrátí. Všechny, i ty, které byly k moderním formám sdílených míst a vzdálené práce dosud rezervované, si totiž vyzkoušely home office, který nepřináší výhody jen zaměstnanci v podobě ušetřeného času na dojíždění do práce.

Zaměstnanci se do kancelářských budov vrátí

I zaměstnavatelé při něm šetří, a to náklady na kancelářský prostor. Určitý hybridní mód s vyšší flexibilitou práce v kanceláři zkombinované s několika dny home office podle něho po covidu zůstane zachován u většiny firem.

Home office klade velký nárok na řízení lidí a znemožňuje sdílení firemní kultury. Také podle Nykodymové první odhady odborníků hovoří aktuálně jen o pětiprocentním poklesu obsazenosti kancelářských budov. Nájemci kanceláří se podle ní do práce postupně vracejí. Zjišťují totiž, že home office a vzdálené připojení s využitím telekonferencí vše nevyřeší.

HR manažeři v souvislosti s covidem sledují větší důraz na flexibilitu a možnosti home office, ale také na kvalitní vnitřního prostředí kancelářských budov ze strany zájemců o práci. Projevuje se to i na straně zaměstnavatelů, kteří si uvědomili význam lidí. „Takový ten přístup People first tedy Lidé především bude přetrvávat,“ řekla Lenka Vokáčová Relationship Manager z ManpowerGroup.

red