Zimní zahrada

Zimní zahrada 1: Když uvažujeme o pořízení zimní zahrady…

Partneři sekce:

Zimní zahrady jsou příjemným rozšířením obytných prostor, které by se dalo označit za takový obytný skleník, který, při správném navržení a vytápění lze využít jako obývák, odpočinkovou místnost nebo dokonce pracovnu – to vše v hojném obklopení zeleně z celého světa. Než ovšem začneme uvažovat o realizaci takové místnosti (nebo přístavby), měli bychom si ujasnit, co od takového prostoru očekáváme a jak se o něj v budoucnu plánujeme starat.

Jedna věc je péče o květiny, druhá dodatečné účty například za vytápění nebo osvětlení. Zimní zahrady mohou samozřejmě být jak vytápěné, tak nevytápěné a rozhodně si je můžeme představit jak vlhké, téměř skleníkového typu, tak sušší pro sukulentní rostliny. Záleží jen na výběru. Pojďme se tedy podívat, z čeho lze vybírat:

Typy zimních zahrad

Při výběru zahrady musíme předem promyslet její typ. V zásadě existuje několik možností dělení zahrad podle typu vytápění, podle druhů pěstovaných rostlin, podle typu konstrukce a zasklení… v úplném začátku bychom si ovšem měli vyjasnit zejména dvě věci – a tedy dvě dělení:

Dělení dle vytápění:

  • studená
  • temperovaná
  • teplá

Dělení dle typu rostlin

  • tropická
  • subtropická
  • sukulentní
  • vodní/bahenní

Přestože to tak na první pohled nevypadá, v praxi spolu tyto dvě dělení úzce souvisí. Dle výběru rostlin totiž budeme volit prakticky vše ostatní, od vytápění, přes konstrukce, až po vybavení, protože konkrétní rostliny vyžadují konkrétní teplotu a vlhkost. Pojďme se na jednotlivé typy podívat blíže:

Dělení dle typu rostlin

Tropická

Rostliny umístěné v tropické zahradě vyžadují vlhkost kolem 80 % a teplota musí trvale být vyšší než 18 °C.

Subtropická

Rostliny rovněž vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, teplotu ovšem v této zahradě po polovinu roku udržujeme vysokou (nad 18 až 20 °C), zatímco ve druhé polovině ji můžeme nechat klesnout prakticky až na tamperovaných / nevytápěných 5 °C či velmi krátkodobě k nule – zde pozor, pokud rostliny pravidelně zaléváme (což bychom v této části roku dělat neměli či jen velmi minimálně) nebo jsou choulostivější, neměli bychom je nechat projít velmi nízkými, natož mínusovými teplotami!

Sukulentní

Podmínky se odvíjí od jednotlivých typů sukulentů, vzdušnou vlhkost zpravidla udržujeme nízkou, protože vysoká vlhkost a příliš častá zálivka sukulentům nesvědčí. Výhodou této zahrady je minimální potřeba zalévání, při nižších teplotách téměř žádné. Minimální zalévání rovněž znamená minimální odpar a potřebu větrání prostor. Stinnou stránkou je, že při nízké vlhkosti a přímém slunci můžeme některé sukulenty velmi snadno spálit na přímém slunci.

Vodní/bahenní

Zimní zahrada s vodní plochou – což znamená s poměrně vysokou vzdušnou vlhkostí, kterou lze dle umístěných rostlin vytápět, ale také to samozřejmě nemusí být nutné. Pokud ovšem nevytápíme, měli bychom důsledně vybírat rostliny, které vydrží kombinaci vysoké vlhkosti (ev. přemokření substrátu) a nízkých teplot.

Jak lze z výčtu pochopit, pouze sukulentní zahrada je natolik specifická, aby bylo možné ji jednoznačně určit, ostatní typy zahrad lze do určité míry kombinovat, zejména pokud si majitel přeje vodní prvek či jezírko. V rámci jedné zimní zahrady pak lze vytvořit i různé přechody klimat, což samozřejmě jednoznačné dělení komplikuje ještě více. Zkrátka a dobře – před pořízením zahrady je třeba si ujasnit, co přesně budeme chtít pěstovat a jaké chceme vnitřní vybavení nebo prvky, a tomu pak přizpůsobit vytápění prostor a zvolené materiály, ze kterých budeme zahradu realizovat.

Dělení dle teploty

Temperované zahrady

Jedná se o zahrady, kde teploty po celý rok dosahují nejméně 5 °C, mnohem běžnější jsou ovšem teploty mezi 13 °C (v zimě) a 30 °C (v létě). Tyto teploty samozřejmě přizpůsobujeme vysazeným rostlinám a jejich potřebám – pokud klesnou příliš, musíme rostlinám přitopit. Jde se o zahrady vhodné po většinu roku na klidnou ranní snídani, mimo zimu i na relaxační posezení přes den. Tyto zahrady vybavíme stálým nábytkem (kov, plast), který netrpí na vlhké prostory s výkyvy teplot. Čalounění volíme odnímatelné, abychom si mohli sedáky a opěrky nahřát ve vytápěné části domu a sednout si na teplé.

TIP: Temperovaná zimní zahrada

Ideální pro všechny, kteří se v létě rádi hýbou, je malá tělocvična uprostřed zeleně – tedy koutek s rotopedem, běžeckým pásem nebo jakýmkoliv jiným nářadím. Stroje lze navíc využít i v létě, například v podvečerních hodinách, s výhledem do zahrady a na hvězdy. Cvičení v zimní zahradě je navíc vhodnější a zdravější než cvičení v řádně vytopeném pokoji.

Teplé zahrady

Teplota v těchto zahradách zpravidla neklesá pod 15 °C celoročně, běžná teplota se pohybuje od 18 °C výše,, což znamená, že mohou velmi jednoduše a bez výčitek být propojeny se zbytkem domu. Tomu by samozřejmě mělo odpovídat i zařízení. Ideální jsou například dřevěné, proutěné nebo ratanové (umělý ratan) soupravy, houpací křesla, ušáky – a samozřejmě i stojací lampy. Alternativou je jídelní stůl se židlemi. Jelikož půjde v zásadě o tropickou zahradu, měli bychom počítat s vysokou vlhkostí vzduchu, která bude působit na nábytek a kterou si nechceme pouštět do zbytku obytných prostor.

TIP: Teplá zimní zahrada

Zajímavým zpestřením teplé zimní zahrady je fontánka – nejen dobře vypadá, zajímavě doplňuje vybavení, ale i pomáhá udržet vlhkost vzduchu pro rostliny. Ve větších zahradách lze vybudovat i malé jezírko s vodními rostlinami a prvky. Alternativou k jezírku a fontánce je akvárium s rybkami. Na rozdíl od jezírka a fontány, z akvária se voda odpařovat nebude. Pamatujme i na automatické filtrování vody, které nám usnadní péči o akvárium, a tedy i zavedení elektřiny do zimní zahrady.

Studená zahrada

Nevytápěná zahrada, tedy studená, se nejvíce blíží zaskleným lodžiím. V praxi se tak jedná o prostor, který převážně využijeme pouze sezónně, zatímco v zimě půjde o prostor, kde necháme přezimovat choulostivé, okrasné rostliny, které by nepřežily výkyvy počasí venkovní zahrady. Vybavení tak volíme dle uvážení, protože v zimě stejně bude muset ustoupit kolekci letněných rostlin. Stejně jako v předchozích případech však  volíme odolnější materiály.

TIP: Studená zimní zahrada

Zajímavým zpestřením takového prostoru je malá letní kuchyň s vlastním přívodem vody, kde je možné uvařit kávu, ochladit džus nebo přichystat zázemí pro grilování. Na zimu je třeba přívod vody uzavřít, aby potrubí nezamrzla!

Pokud již tedy víme, jaké rostliny chceme pěstovat a kolik jsme ochotni do zimní zahrady investovat v rámci provozu, můžeme přikročit k bližšímu plánování, které by vždy mělo předcházet realizaci. Zahradu je totiž vždy třeba vhodně navrhnout a umístit, aby odpovídala našim představám o budoucím užívání.