shutterstock 1690572037

Zednické štětky (přehled)

Partneři sekce:

Kvalitní nářadí je základem kvalitní práce. A to platí i pro zednické štětky. Na českém trhu jsou k dostání dva typy zednických štětek – kulaté a hranaté. Jak ale vybrat tu správnou?

Výběr tvaru

Kulatou zednickou štětku nejčastěji využijeme při navlhčování zdí před nahazováním maltou nebo štukem, při vytváření plynulých přechodů nahozených ploch v interiéru či exteriéru, při penetraci, lepení tapet, oprašování nářadí či materiálů…

Hranatou zednickou štětku lze použít na základové nátěry a penetrace, nanášení stavební chemie na nesoudržné podklady, hrubé omítky, ale stejně jako kulatou na vlhčení zdiva, oprašování a čistění nářadí, případně na lepení tapet a jiné činnosti. Použití obou druhů štětek je tak poměrně univerzální a záleží na preferenci.

Řada řemeslníků dává přednost štětce kulaté, protože se dobře drží v ruce a rovnoměrně nanáší stavební chemii bez větší námahy – a to včetně případných rohů. Hranatá štětka vyžaduje specifičtější způsob držení, aby splnila všechny předpoklady. Na rozdíl od kulaté pojme víc materiálu a je trochu těžší.

Štětiny

Na trhu najdeme jak štětiny umělé, tak přírodní, jak husté, tak řidší. V závislosti na tom, jakou práci chceme vykonávat, musíme vybrat i správný druh štětin. Ty by měly být stejně dlouhé, aby umožnily stejnoměrný nátěr – pokud je objem štětin u rukojeti a na konci zhruba stejný, jsme na dobré cestě.

Při výběru bychom měli dbát i na to, zda a v jakém množství se štětiny uvolňují. Pár ztracených štětin je poměrně normální jev u nového výrobku, pokud ovšem padají ve větším množství, pak bychom měli sáhnout po jiném výrobku.

Délka štětin by měla být přiměřená našim představám a zvyku – příliš dlouhé štětiny by mohly při práci cákat materiál okolo, příliš krátké zase znamenají kratší životnost nářadí, protože jejich postupné zkracování postupem času je nevyhnutelné a kratší štětiny nemůžeme zkrátit tolikrát jako štětiny delší.

Konečně, závěrem, materiál – štětiny by nám měly vyhovovat i materiálem. Na trhu najdeme celou řadu štětin, od umělých, syntetických až po přírodní, nejčastěji prasečí. V případě zednických štětek se nejčastěji používají umělá vlákna, která jsou pro jiné účely, například malování, zcela nevhodná.

01 Kana štětka kulatá

Na penetrace.

ezgif.com webp to jpg 3 1
01 Kana štětka kulatá |

02 Spokar zednická štětka

Nové a hrubé omítky a penetrace.

spokar kulatá
02 Spokar zednická štětka |

03 TopTrade zednická štětka

Vlhčení zdiva a omítkových směsí, čištění nářadí.

ezgif.com webp to jpg 1
03 TopTrade zednická štětka |

04 Stools kulatá

Lepidlo na tapety a oprašování.

stools kulatá
04 Stools kulatá |

05 ColorExpert kulatá

Univerzální, profesionální použití.

ezgif.com webp to jpg 5 1
05 ColorExpert kulatá |

06 Levior kulatá

Pro profesionální použití a vysokou kryvost nátěru.

levior kulatá
06 Levior kulatá |

07 Kana štětka hranatá

Na základové nátěry a penetrace.

ezgif.com webp to jpg 4 1
07 Kana štětka hranatá |

08 Spokar štětka

Nové a hrubé omítky a penetrace.

spokar hranatá
08 Spokar štětka |

09 TopTrade zednická štětka

Vlhčení zdiva a omítkových směsí, čištění nářadí.

ezgif.com webp to jpg 2 1
09 TopTrade zednická štětka |

10 Stools hranatá

Lepidlo na tapety a oprašování.

stools hranatá
10 Stools hranatá |

11 ColorExpert hranatá

Univerzální.

ezgif.com webp to jpg kopie
11 ColorExpert hranatá |

12 Levior hranatá

Pro profesionální použití a vysokou kryvost nátěru.

levior hranatá
12 Levior hranatá |
Tabulka přehledu
Tabulka přehledu |
vypracováno z podkladů jednotlivých firem