Partneři sekce:

AKU vrtačky s příklepem (přehled)

vrtačka aku
Zdroj: Shutterstock

Při výběru AKU šroubováku, ať už s příklepem či bez příklepu, musíme dbát na celou řadu parametrů a vlastností, abychom pořídili skutečně kvalitní nářadí, které bude sloužit spolehlivě a dlouho.

Mezi tyto parametry se řadí například napětí akumulátoru, od kterého se následně odvíjí síla vrtačky (kroutícího momentu).

Pro profesionální využití bychom tedy měli dávat pozor, aby kupovaný přístroj měl dostatečné napětí – pro hobby použití se rozmezí pohybuje mezi 3,6 až 10,8 V, pro intenzivnější hobby použití je vhodných 10,2 až 14,4 V a nástroje s vysokým počtem otáček najdeme nad hranicí 14,4 V. Takový šroubovák zvládne i provrtat panel, cihlu či kov.

Druhým, důležitým parametrem, jsou ampérhodiny, které určují, jak dlouho vrtačka vydrží na jedno nabití. 1,5 Ah je příjemné minimum pro kratší práci, vysokokapacitní akumulátory se pohybují na hranici 4 či i více Ah.

Pozor na různé baterie

Rozdíl je i v typu akumulátoru, kterým vrtačka disponuje. Zde mluvíme o bateriích z niklu, které jsou těžší, mají nižší kapacitu, vyžadují více péče, ale snesou větší počet nabíjecích cyklů, dále o bateriích NiMH, které sice mají delší životnost, ale zato nižší napětí, či o nejmodernějších Li-ion bateriích, které disponují výkonem i kapacitou a to i při nízké hmotnosti, což bývá nejčastěji jednoznačně nejlepší volba.

Kvalitní AKU šroubovák by rovněž měl disponovat dvěma (či více) rychlostmi. Vyšší otáčky jsou vhodné na vrtání do cihel či dřeva, nižší otáčky například do kovu. Velmi užitečnou funkcí je i tzv. doběhová brzda, která vrták zastaví během okamžiku, nebo funkce nastavení utahovacího momentu, která ohlídá, že nedojde k poškození šroubu či materiálu.

A z jakých vrtaček můžeme například na našem trhu vybírat? To lze vyčíst z našeho přehledu – mějte ovšem na paměti, že přehled je stručným průřezem trhu a uvádí přístroje z různých cenových hladin, tj. od těch levnějších až po ty dražší.

Einhell
01 Einhell | Zdroj: Einhell
Makita
02 Makita | Zdroj: Makita
Bosch
03 Bosch | Zdroj: Bosch
Stanley
04 Stanley | Zdroj: Stanley
Metabo
05 Metabo | Zdroj: Metabo
DeWalt
06 DeWalt | Zdroj: DeWalt
Snímek obrazovky 2021 06 01 v 23.26.28
Přehledová tabulka | Zdroj: redakce

Pro lepší rozlišení tabulku s přehledem sádry rozklikněte.

red