shutterstock 1533562616
Galerie(8)

Nopové fólie (přehled)

Partneři sekce:

Nopová fólie, a tím se rozhodně sluší začít, není vhodná jako hlavní hydroizolační vrstva, protože napojení jednotlivých dílů fólie není dostatečně dokonalé, aby udrželo všechno vlhkost mimo stavbu (neřku-li radon) a navíc mechanické poškození běžných nopových fólií je relativně snadná věc.

Přesto se na stavbě najde celá řada míst a důvodů, proč na nopovou fólii nezapomenout a kdy ji použít:

  • oddělení stavby od vlhkého prostředí, druhotná hydroizolace,
  • sanace vlhkých konstrukcí,
  • vegetační střechy (hydroakumulační vrstva), ploché střechy (separační vrstva),
  • doplňková izolace proti radonu.

Aby ovšem nopová fólie dobře sloužila, musíme ji napřed správně vybrat – a následně hlavně správně uložit.

gutta
Likov
onduline
den braven
marma
noppex
GXP Plus

Nopové fólie a jejich dělení

V první řadě je nutné si ujasnit, kam hodláme nopovou fólii použití, k čemu bude primárně sloužit a  čemu bude vystavena. Důvod použití nopové fólie je důležitý zejména proto, že se na trhu nachází nejen neperforované nopové fólie– což bychom tak nějak očekávali –, ale i fólie perforované, které umožňují prostup vody přes nopy.

Tyto perforované fólie se používají ve skladbě zelených střech, perforace umožňuje odvést přebytečnou vodu z konstrukce. Pro skladby střech se vyrábí i nopová fólie s nakašírovanou textilií. V případě tohoto výrobku textilie chrání nopy před zanesením a zvyšuje tak funkčnost drenážního systému konstrukce.

Nopovou fólii lze použít i jako separační / výztužnou vrstvu pod nové omítky – v takovém případě bychom měli sáhnout po fólii vyztuženou mřížkou.

Jak fólii správně uložit?

Klíčové je u nopové fólie zejména její uložení. Asi nejběžnějším způsobem, s jakým se při použití nopové fólie setkáme, je svislé uložení s nopy otočenými směrem ke zdivu tak, aby se mezi zdivem a fólií vytvořila mezera, která umožní pohybu vzduchu. V této mezeře by nám ideálně měl vzniknout komínový efekt, který způsobí pohyb vzduchu.

Rovněž případná vlhkost, protože vlhký vzduch mí nižší hustotu než suchý, by měla stoupat vzhůru a pryč od konstukce. Nopovou fólii ukončujeme nejčastěji pomocí ukončovací lišty, v základech se spodní ukončení provede zahnutím a zahrnutím štěrkem v kombinaci s osazením drenážní trubky.

U svislé pokládky využijeme oba způsoby uložení – nopy nahoru u fólie s nakašírovaným pásem i nopy dolů u perforované fólie. Ať už ale fólii ukládáme jakkoli, měli bychom jednotlivé pásy přeložit vždy alespoň o 4 nopy (tj. cca 20 cm) a vložit mezi přeložené okraje dva butylkaučukové pásky na řádné spojení. Nopové fólie lze i svařovat na rovném povrchu pomocí svařovacích agregátů.

red