Partneři sekce:

Roletové a žaluziové překlady (přehled)

okno
Zdroj: Shutterstock

Roletové a žaluziové překlady nebo kastlíky pro okamžitou či dodatečnou montáž stínicí techniky jsou vhodným řešením pro všechny nerozhodné investory, kteří si nejsou jisti, zda do stínicí techniky vůbec investovat, případně tuto investici odkládají „do budoucna“. Na rozdíl od dodatečné montáže stínicí techniky tyto překlady a kastlíky nezmenšují rozměr okenního otvoru, případně nevyčnívají nad rovinu fasády, ale drží se úrovně překladu a snadno se skryjí pod omítkou či zateplením.

Na rozdíl od vnitřních stínicích prvků (rolet a žaluzií) vnější stínicí prvky nepropouští teplo a sluneční paprsky do interiéru, vzduchová vrstva mezi stínicím prvkem a oknem tvoří další tepelněizolační vrstvu, která brání přehřívání místností. Oproti tomu vnitřní stínicí prvky už ze své podstaty nemohou zabránit průniku paprsku a tepla skrz okno, vzduchovou mezeru tak mohou tvořit pouze z vnitřní strany okna, což je mnohem méně efektivní. Ve výsledku se pak může jednat i o rozdíl více než 5 °C teploty v interiéru při použití vnějšího stínění oproti vnitřní stínicí technice, případně oken zcela bez stínění.

Velkým rozdílem je i hygienická stránka stínění. Vnitřní stínění se brzy po instalaci stává lapačem prachu, který se velmi složitě uklízí, což může být překážkou zejména pro alergiky.

Jak na montáž?

Neexistuje jednotný způsob montáže roletových překladů a kastlíků, záleží vždy na jednotlivém produktu, jeho délce a výrobci. Schránky pro rolety a žaluzie mohou být přímo zabudovanou součástí nosného překladu, případně se může jednat o nenosnou součást stavby, kterou je nutné do překladu zabudovat odpovídajícím způsobem – tedy v kombinaci s nosnými překlady a tepelnou izolací.

Rovněž přesah, se kterým se nenosné prvky musí ukládat, se různí výrobek od výrobku a délku od délky. Na trhu se můžeme setkat i s výrobky, které přesah prakticky nevyžadují a ke zdivu se upevňují kotvami. Vždy je proto nutné řádně prostudovat požadavky a doporučení konkrétního výrobku a zvážit, zda se hodí pro plánovaný účel a systémové řešení stavby.

Od partnerů ASB

Pozor na výběr stínicího prvku

Před samotnou koupí kastlíku či schránky je nutné promyslet i rozměr stínicí techniky, kterou v budoucnu budeme osazovat. Schránka či kastlík musí být dostatečně velká (vysoká), aby se do nich srolovaná roleta či složená žaluzie vešla. Pokud tedy stínicí technika bude sloužit například ke stínění francouzských oken, mohlo by se stát, že běžně dostupná velikost kastlíku nebude pro potřeby vytažené stínicí techniky dostatečná jak z hlediska velikosti, tak i délky.

Název

Nosný žaluziový a roletový překlad Heluz

Porotherm KP Vario UNI

Žaluziový kastlík Ytong

Tepelněizolační box

PopisŽaluziové a roletové překlady jsou nosné, mají v sobě již zabudovanou tepelnou izolaci a zároveň vytvářejí schránku pro umístění stínicích systémů (venkovních žaluzií nebo rolet). Tyto překlady jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů od šířky 600 mm, při dodatečném kontaktním zateplení zdiva musí být min. šířka okna větší. Velikost otvoru pro montáž venkovních rolet nebo žaluzií je minimálně 600 mm a maximálně 3 000 mm pro roletu.Ve spojení s univerzálními roleto-žaluziovými schránkami Porotherm Vario UNI se používají keramobetonové překlady Porotherm KP Vario, překlady Porotherm KP 7 a případně ztužující věnce jako nosné prvky pro dodatečnou montáž stínicí techniky – venkovních rolet nebo žaluzií. Překlady Porotherm KP Vario se dodávají po čtyřech kusech délky překladu 1 000 až 1 750 mm, po osmi kusech délky překladu 2 000 až 3 500 mm či jako kusová dodávka.Podomítkový samonosný žaluziový kastlík je speciálně vyvinutý pro zabudování do systémového řešení Ytong a tvoří schránku pro dodatečnou montáž venkovní stínicí techniky – žaluzií. Žaluziový kastlík – segment je univerzální prodlužovací kus bez čel. Kastlík je vyroben z Purenitu®, materiálu na polyuretanové bázi z tvrdé pěny PIR. Standardní výška kastlíku umožňuje montáž žaluzií výšky běžně cca 2 500 až 2 800 mm, výška žaluzie je dána typem žaluzie.Boxy tří typů jsou vyrobeny z Purenitu®, který je potažen fleecem pro lepší přilnavost omítek.

SM box multi – vhodný pro žaluzie či rolety, obsahuje výřez pro stínicí techniku.

SM box L – dodáván bez tepelné izolace, přední strana boxu osazena začišťovací lištou.

SM box kombi – vhodný pro žaluzie, dodáván bez izolace či s izolací, přední strana boxu osazena začišťovací lištou, montážní U-profil lze dodat v jakémkoliv odstínu RAL. Všechny boxy jsou vyráběny na míru.

Délka překladu1 250–4 250 mm1 000–3 500 mm1 000–3 000 mmpřeklad na zakázku
Váha150–548 kg59–131,2 kg9,5–26,5 kgdle skladby kastlíku
Min. uložení200 mm125/200/250 mm dle délkyuchycení pomocí kotevdle stavebního systému
CenaOd 7 245 Kč bez slev a DPHOd 3 537 Kč bez DPH za kerambetonový díl a schránku5 448 Kč bez DPH, dodávány vč. kotevdle požadavků na finální produkt
VýrobceHeluzWienerbergerXellaSM produkt

TEXT: vypracováno z archivů jednotlivých firem