Partneři sekce:

Rohy, které už se neotlučou (pracovní postup)

01 Příprava
Zdroj: Rigips

Už žádné praskliny v koutech ani otlučené rohy – k poškození náchylná a exponovaná místa sádrokartonových konstrukcí lze jednoduše ošetřit univerzální páskou, která zmizí pod vrstvou tmelu a finálních nátěrů a přesto zajistí maximální ochranu a perfektní vzhled konstrukcí po celou dobu své životosti.

Páska je složena ze speciálního papíru a vysoce pevného, zkoseného kopolymerového jádra, které zajišťuje trvanlivost, pružnost i pevnost a zabraňuje vzniku prasklin. Jak na její aplikaci?

Informace o materiálu
Vysoce pevná a nárazu odolná páska Habito® Flex na ochranu rohů a k vyztužení koutů o různých úhlech. Páska je složena ze speciálního papíru a vysoce pevného, zkoseného, kopolymerového jádra, které zajišťuje trvanlivost, pružnost i pevnost a zabraňuje vzniku prasklin. Alternativou této pásky je např. AquaBead® Flex PRO.

Jak na to?

Nejprve pečlivě odměříme délky koutů či rohů, které plánujeme opatřit páskou – tuto délku následně přeneseme na pásku a připravíme potřebné kusy k aplikaci. Na plochu obou desek, které se na nároží či v koutu stýkají v libovolném úhlu, v pruhu potřebné šířky naneseme k aplikaci doporučený namíchaný sádrový nebo pastový tmel. Tmel nanášíme ve slabé vrstvě a tu urovnáme zubatým hladítkem, abychom odstranili všechen přebytečný tmel, který by nám následně mohl vadit či komplikovat samotnou aplikaci pásky.

Do vrstvy takto připraveného tmelu vložíme pásku Habito ® Flex – pásku v místě pečlivě vyrovnáme a pečlivě přitlačíme k podkladu, například pomocí stěrky. Pro aplikaci je výhodné použít speciální aplikátor (váleček), kterým vytlačíme případný vzduch a přebytečný tmel zpod pásky a zajistíme dokonalou přilnavost k podkladu. Pro tuto část aplikace lze alternativně použít například i špachtli.

Vytlačený tmel stěrkou odstraníme. Vše necháme zaschnout. Po zaschnutí tmelu kraje už postačí pouze přestěrkovat okraje pásky slabou vrstvou tmelu a vše vyhladit do šířky, aby u kraje pásky nevznikla nerovnost nesprávně zapracovaným tmelem. Před případným konečným přebroušením (a následnou finální úpravou povrchu) je třeba nechat tmel řádně vyschnout.

Pásku lze aplikovat na jakékoli sádrokartonové konstrukce v objektu – od příček, předstěn, přes podlahy a podhledy až po konstrukce v podkroví. Páska je vhodná pod omítky a interiérové nátěry.

Co budete potřebovat?

 • Páska na rohy a kouty
 • Tmel
  • Sádrový tmel Rifino Top, spotřeba dle použití – 0,3 kg/m2 (spárování), zpracovatelnost cca 45 – 60 minut, balení papírový pytel 5, 12,5 a 25 kg
   nebo
  • tmel ProMix Mega, spotřeba dle použití – 0,4 kg/m2 (spárování), zpracovatelnost dle podmínek, tmel vysychá na vzduchu, balení papírový pytel 1, 5, 15 a 25 kg

Nářadí a pomůcky

 • zubaté hladítko,
 • aplikační válečky (aplikátor pro vnitřní kouty s úhlem 90°, aplikátor pro vnější rohy s úhlem 90° nebo jednostranný aplikátor pro atypické úhly),
 • malá špachtle,
 • hladítko

01 Příprava

Pásku Habito® Flex si předem nastříháme na potřebné délky jednotlivých rohů a koutů.

01 Příprava
01 Příprava | Zdroj: Rigips

02 Příprava koutů

V koutech/rozích vytvoříme slabou vrstvu sádrového nebo pastového tmelu.

Od partnerů ASB

02 Příprava koutů
02 Příprava koutů | Zdroj: Rigips

03 Příprava rohů

Stejný postup opakujeme i v případě všech rohů.

03 Příprava rohů
03 Příprava rohů | Zdroj: Rigips

04 Stažení tmelu

Pro dokonalou rovnoměrnost vrstvy stáhneme tmel zubatým hladítkem.

04 Stažení tmelu
04 Stažení tmelu | Zdroj: Rigips

05 Aplikace pásky

Pásku pečlivě přitlačíme k podkladu. Snadné aplikace dosáhneme pomocí speciálních aplikátorů.

05 Aplikace pásky
05 Aplikace pásky | Zdroj: Rigips

06

Pokud aplikátor nemáme k dispozici, můžeme pásku aplikovat (přitlačit) malou špachtlí. Musíme však dbát na to, abychom vytlačili přebytečný tmel.

06
06 | Zdroj: Rigips

07 Dokončení

Po zaschnutí tmelu přetmelíme už jen kraje pásky slabou vrstvou a zahladíme. Již nemusíme používat žádnou bandáž.

07 Dokončení
07 DokončeníZdroj: Rigips
Text + foto: Rigips