letní venkovní kuchyně

Venkovní kuchyně od A do Z: Co musíte vědět, než začnete

Partneři sekce:

Představte si letní večer, kdy se vzduch pomalu ochlazuje, ale teplo sálá z grilu. Zahradou se šíří vůně čerstvých bylinek, pečené zeleniny a marinovaného masa. Nejde o sen, který se odehrává někde ve Středomoří, ale na vaší vlastní zahradě. Letní kuchyně už není jen rošt opřený o zídku a plastový stůl.

Je to prostor, který jistě oceníte, obzvlášť v létě, kdy se vše přesouvá ven, a to od snídaní na terase až po večerní grilování s přáteli, což je i další důvod, proč si ji vybudovat.

Umístění hledejte u domu

Prvním bodem, na co se zaměřit, je plánování. Letní kuchyně vyžaduje především vhodné místo. Doporučuji ji i rozdělit do jednotlivých zón. Jednu pro přípravu jídla, druhou pro samotné vaření a třetí pro servírování a posezení.

Pokud si vystačíte s linkou ze starých cihel, kterou následně doplníte krbem či grilem, anebo si necháte na zakázku postavit sestavu, je jen vaší záležitostí. Důležité jsou vaše finanční i prostorové možnosti.

Zapomenout nesmím ani na příjemné doplňky takového místa, jako je například krb, rošt, pec na pizzu, lednička, sporák, myčka na nádobí či dokonce pípa s chladičem na čepované pivo. Pokud máte velkou rodinu, hodit se vám budou i úložné prostory. Díky tomu bude vaše kuchyň praktická a pracovní deska nebude přeplněná.

Nicméně základem je, aby taková kuchyň stála těsně u domu v chráněném koutě, tím myslím nejen před větrem, ale i dotěrnými pohledy sousedů. Součástí tohoto praktického místa by měl být i gril, který si připravte tak, aby kouř nešel nejen na vás, ale i na sousedy.

Nezapomeňte na vodu i elektřinu

Součástí vybavení by měl být přívod vody a elektřiny, bez toho je jakákoli kuchyně bezruká. Nicméně pokud z nějakého důvodu nemůžete prodloužit rozvod z domu, zvažte alespoň dřez a nad ním zásobník s kohoutkem.

Samozřejmostí jsou také nějaké ty skříňky, ve kterých jsou všechny talíře, kastroly, sklenice a příbory uložené. Dřevěné prvky je potřeba dostatečně ošetřit alespoň impregnací. Oceníte to obzvlášť v období dešťů, kdy neošetřené dřevo může poškodit vysoká vzdušná vlhkost, byť máte venkovní kuchyň zastřešenou.

Vhodná krytina na zastřešení terasy nebo pergoly je také důležitá. Klasické střešní tašky vydrží nejvíc, ale zase nepropustí světlo. Je také potřeba myslet na velkou váhu při stavbě konstrukce.

Na prosvětlenou pergolu lze použít polykarbonátové desky, plexisklo nebo průhledné PVC desky. Nicméně z vlastní zkušenosti bych vám ani jednu z variant nedoporučovala. V době nesnesitelných veder se na takovém místě jen velmi těžko dá vydržet.

Vhodné umístění si zaslouží i venkovní osvětlení. Většinou bývá neprávem opomíjené, přesto se jedná o klíčovou součást. Nejde jen o dekoraci, ale prodlouží i váš pobyt na zahradě.

Kuchyně, která voní létem – na vaší vlastní zahradě
Kuchyně, která voní létem – na vaší vlastní zahradě | Zdroj: Shutterstock

Například nad varnou plochu patří praktické a dostatečně silné osvětlení. Co si pod tím představit? Nástěnná svítidla, LED reflektory s pohybovým senzorem nebo vestavná světla pod střechu. Nad stolem zase oceníte závěsné lampy nebo zahradní svítilny.

Dekorativní osvětlení, jako jsou různé světelné řetězy a girlandy, které jsou zavěšené například na dřevěných trámech, jsou perličkou, kterou oceníte v době oslav i bouřek, kdy elektřina ráda vypadává.

Nejdůležitější je bezpečnost

Největším rizikem na zahradě je oheň. Malé děti se rády připletou na místa, která jsou pro ně nebezpečná, takže se zamyslete nad vhodnou konstrukcí grilu.
Nikdy nezatápějte benzínem ani podpalovačem na bázi ropy, který vydává mnoho spalin. Vyzkoušejte například gelový na přírodní bázi, anebo ekologické podpalovače z dřevité vlny.

Útulné posezení

K venkovní kuchyni patří jistě i dobře zvolený zahradní nábytek. Vytvoří tak pohodlné a stylové sezení pro stolování, odpočinek i společenské akce.

Vybírat můžete z materiálů, ať už ze dřeva, hliníku, plastu, nebo dokonce umělého ratanu. Ten je obzvlášť populární, příjemný i odolný vůči povětrnostním vlivům.
Takové pohodlné posezení je srdcem každé letní kuchyně. Nejedná se jen o místo, kde si odložíte talíř s večeří. Pokud máte malou zahradu, pak oceníte skládací nebo modulární nábytek, který vám místo ušetří, zato neubere na pohodlí.

Co se týče textilií, vybírejte odolné dešti. Zaměřte se i na deky, které se vám budou hodit pro chladnější večery. Dobré posezení není jen o tom, co stojí na zemi, ale i jak se v něm cítíte.

Letní kuchyně je vlastně obývací pokoj, útočištěm od ruchu každodenního života. Je to místo, kde se rodí vzpomínky, a to nejen na nezapomenutelné rodinné večeře, ale i na první pizzu z vlastní pece. Jsou to večery, které nekončí.