Galerie(13)

Přehled: zásuvky a vypínače. Jak na jejich výběr, na co myslet a na co si dát pozor?

Partneři sekce:

Vypínače a zásuvky jsou součásti stavby, kterým většinou nevěnujeme příliš pozornosti, ale přesto vydrží na svém místě celé roky – někdy i desítky let. Vybírat je s ohledem na design interiéru, kvalitu a dlouhověkost se proto rozhodně vyplatí.

Zásuvky a problém jejich počtu

V každé místnosti by měl být pečlivě promyšlený počet zásuvek, nejméně však dvě na protilehlých vnitřních stěnách. Vždy je ovšem lepší předem promyslet dispozici místnosti a umístit zásuvek raději více, aby po vybavení objektu nebylo třeba jejich nedostatek nebo nevhodné umístění řešit prodlužovačkami nebo rozbočovačkami.

ABB
ABB Z
Shrack
Shrack Z
Schneider
Schneider Z
Valena Z
Valena Legrand

Exteriér nebo interiér?

Je jasné, že zásuvka potřebujeme nejen v interiéru – jak jinak bychom si v létě na zahradě posekali trávu nebo v zimě rozsvítili švestku v rohu zahrady? Jednou z možností je samozřejmě umístění zásuvky v blízkosti dveří a použití kabelu, o něco snazší je ovšem použít zásuvky určené ven. Tyto zásuvky mají zpravidla víčko, které chrání zásuvku v době, kdy není aktivně používána. Ať už s víčkem či bez něj, rozhodující by při takovém výběru mělo být označení IP, které určuje odolnost proti prachu (první číslo) a vodě (druhé číslo). Čím vyšší čísla, tím lepší ohrana – do exteriéru patří zásuvky alespoň IP44.

Vypínače volíme dle funkce

Výběr zásuvek je ovšem o něco jednodušší než výběr vypínačů. Při výběru vypínačů totiž musíme předem vědět a být pevně rozhodnuti jakým způsobem se který konkrétní vypínač bude používat a dle toho vybírat z konkrétních typů. S jakými spínači se v běžné domácnosti setkáme nejčastěji?

  • Spínač č.1: S jedním vstupem a jedním výstupem se jedná o vypínač určený pro místnosti, kde ovládáme jedno svítidlo z jednoho místa.
  • Spínač č.5: Tento, tzv. lustrový, vypínač umožňuje ovládat dva nezávislé obvody, tedy dvě svítidla na různých místech (nebo i vedle sebe, například různá světla v lustru) z jednoho místa. Poznáme ho dle dělené klapky.
  • Spínač č.6: Tzv. schodišťový vypínač disponuje společným přívodem a dvěma vývody, pokud tedy potřebujeme ovládat jedno svítidlo ze dvou místo (tedy jedno na schodišti vypínačem nad a pod schody) je toto správná volba.
  • Spínač 6+6: Varianta předchozího vypínače, která umožňuje ovládat dvě svítidla ze dvou míst.
  • Spínač č.7: Křížový vypínač vhodný ke kombinaci se spínačem č. 6 umožňuje ovládat světlo z dalšího, tedy třetího, místa.

Víte, že? Doutnavka…

Přestože většina z nás má slabé světélko nejčastěji spojeno se starými socialistickými vypínači, má doutnavka své využití – pokud vstaneme v noci, nikdy nebudeme mít problém vypínač najít.

Jak na samotný výběr?

V první řadě bychom si měli ujasnit, zda chceme na zásuvkách šetřit nebo ne.  Levnější typy se zpravidla prodávají kompletní (tedy obsahují strojek, rámeček i kryt), zatímco dražší typy jsou zpravidla modulární a jejich podobu lze skládat z jednotlivých komponent. To má kromě designu ještě jednu výhodu – pokud se některá součást poškodí nebo zatoužíme po změně designu, není třeba nahrazovat celek, ale pouze konkrétní dílek.

Když mluvíme o designu, je to právě tento faktor, který je v celé řadě případů rozhodující. Zejména v posledních letech se vypínače a zásuvky stávají přiznanou součástí interiéru a vyrábí se v celé řadě tvarů a barev, od ultramoderních až po retro. Meze se nekladou ani použitým materiálům, na trhu proto najdeme i vhodné vypínače a zásuvky ze skla, kovu, kamene, betonu, porcelánu, imitace dřeva či kůže.

TIP! Ovládání a vybavení

Při výběru vypínačů bychom měli být důslední a na každý produkt si sáhnout a vyzkoušet jeho funkce, zda nám je příjemný na dotek, jak složitá bude údržba jeho povrchu (pokud budeme pravidelně zanechávat otisky prstů) nebo i jak složitě či jakou silou je třeba ho ovládat – a zda tedy nebude představovat problém pro děti.

Z hlediska zásuvek bychom zase měli myslet na to, kolik funkcí (a jaké) si přejeme, aby zásuvka měla. Dnes již nejsou výjimkou snad žádné vychytávky a pouhou koupí např. zásuvky s integrovanou USB nabíječkou nám odpadne spousta času, kterou bychom věnovali hledání příslušného propojovacího dílku nabíječky.

Název ABB Tango® Shrack Visio 50 Schneider Asfora Legrand Valena Berker 1930 Livolo Welaik
Tvar čtvercový čtvercový  čtvercový čtvercový kulatý hranatý
Barva bílá, šedá, slonová kost, béžová, hnědá, černá, kouřová šedá, vřesová červená bílá bílá, krémová, antracit, aluminium hliník, zlato, dřevo, perleť, pepito, bílá, béžová bílá, černá zlatý, bílý, černý, šedý
Popis běžný vypínač/zásuvka s lesklým, hladkým finišem běžný vypínač/zásuvka mírně vystouplá běžný vypínač/zásuvka mírně zapuštěná běžný vypínač/zásuvka v celé řadě designů běžný vypínač/zásuvka z plastu či porcelánu dotykový vypínač pro všechna zapojení
Výrobce ABB Shrack Schneider Legrand Berker Livolo
red