Solární panely

Španělsko, Švédsko a Belgie: Evropské země trhají větrné a sluneční rekordy

Partneři sekce:

V květnu vyrobily solární a větrné elektrárny v Portugalsku poprvé více než polovinu potřebné elektrické energie – alespoň to tvrdí ekologický, neziskový think-tank Ember. Rekordy přitom padaly i ve Španělsku, Finsku a Belgii. Silné solární nasazení, dovoz elektřiny ze Španělska a nižší poptávka udržely energii vyrobenou v Portugalsku z fosilních paliv na pouhých 24 % – navzdory suchem způsobenému propadu vodní energie.

Jak toho Portugalsko dosáhlo?

Portugalsko v poslední době pracovalo na své solární infrastruktuře – v loňském roce země instalovala 0,9 GW solární fotovoltaiky, čímž se její solární kapacita zvýšila o více než 50 procent na 2,5 GW, to je energie postačující k napájení asi 1 milionu domácností. To pomohlo v dubnu vytlačit solární výrobu na historické maximum 360 GWh, což je významný zisk oproti předchozímu rekordu 300 GWh v červenci a srpnu 2022.

Větrná energie a infrastruktura umožnily Portugalsku vyřadit uhlí v roce 2021; soláry nyní vytlačují už i stále ještě používaný plyn.

Právě slunce odvádí gargantuovskou práci ve srovnání s jinými portugalskými obnovitelnými zdroji, zmíněná hranice 50 % byla překročena i přes relativně mírné využití větrných elektráren. Za zmínku stojí i sucha v průběhu loňského roku, která pokračovala až do jara, a způsobila mnoho středomořských zemí energetický stres. Portugalsko se muselo vyrovnat s nízkým výkonem vodních elektráren, sucha ovlivnila i výrobu energie ve Španělsku a Itálii.

Které další evropské země lámou rekordy v obnovitelných zdrojích?

Sousední Španělsko také zaznamenalo v dubnu historické rekordy ve výrobě solární energie (4,2 TWh, 22 % výroby elektřiny), přičemž ještě vyšší rekordy se očekávají v letních měsících, kdy je zisk energie ze solárních zdrojů obvykle na svém vrcholu. Kombinace větru a slunce se ve Španělsku také blížila k rekordně vysokým úrovním, které tvoří 46 % vyrobené elektřiny.

I Švédsko dosáhlo svého historického maxima – v únoru tohoto roku více než čtvrtina (27 %) elektřiny pocházela z větru a slunce. Finsko zaznamenalo v dubnu rekordních 29 % výroby elektřiny z větru a slunce. V neposlední řadě i Belgie minulý měsíc zaznamenala historické maximum pro větrnou a solární energii; čisté zdroje energie dosáhly 2 TWh a tvořily 29 % výroby elektřiny v zemi.

Česká republika se takovými úspěchy zatím pochlubit nemůže.

Zdroj: Euronews – přeloženo, upraveno, kráceno