Novostavba nebo rekonstrukce?

Partneři sekce:
  • Prefa

Výškovou administrativní budovu jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů alarmů a zabezpečovacích systémů v ČR i ve světě ochraňuje pevná a odolná hliníková fasáda společnosti PREFA Aluminiumprodukte v černošedém odstínu. Precizní rekonstrukci budovy z 50. let minulého století v moderním barevném pojetí a s prvotřídními použitými materiály má na svědomí pražská architektonická kancelář VYŠEHRAD atelier.

Cílem investora při rekonstrukci obvodového pláště budovy bylo především snížit tepelné ztráty objektu a tím snížit náklady na její provoz. Samotnou vizuální stránku funkční a reprezentativní fasády, odpovídající trendům 21. století však nechali v plné kompetenci architektů.

Ti se samozřejmě kromě splnění tepelně-technických a požárních norem snažili dosáhnout dojmu, že celý objekt, byť pochází z poloviny minulého století, je novostavbou a nikoliv rekonstrukcí.

Zdroj: PREFA

Elegantní materiál, jedinečné vlastnosti

PREFA Zackenprofil je moderní fasádní profil z lisované hliníkové slitiny o síle 2 mm. Díky pravidelným pilovým zářezům a nadstandardní tloušťce materiálu je maximálně robustní, odolný, přitom tvarově stálý a pevný v lomu. Trvale a spolehlivě tak ochrání i citlivé části budov. Navíc je rezuvzdorný a zcela bezúdržbový, není potřeba jej natírat.

Životnost hliníkových prvků proto v podstatě není limitována. I to byl jeden z důvodů, proč VYŠEHRAD atelier nakonec nezvolil na opláštění například keramické desky nebo jiné velkoplošné hladké materiály, ale právě hliníkovou fasádu. Dlouhá životnost a spolehlivost je rovněž synonymem pro celé produktové portfolio investora, a tak bylo jasné, že s touto variantou bude bez připomínek souhlasit a podpoří ji.

Zdroj: PREFA

„Kromě toho máme s fasádními, ale i střešními produkty PREFA dobrou a dlouholetou zkušenost. Rádi je používáme pro jejich moderní vzhled, prvotřídní kvalitu, ale i slušný poměr cena výkon. Jsou také velmi tvárné, a tak se klempířům snadno a rychle instalují. A pokud oblékáme budovy složitějších tvarů, a chceme použít moderní a neokoukaný materiál, mnohdy ani jiný použít nelze,“ doplňuje Jiří Smolík.

Zdroj: PREFA

Počasí neustále mění vzhled fasády

Na první pohled je nová fasáda Jablotron office parku jednolitě černá. Při pohledu zblízka je však patrné, že jednotlivé vlny pilového profilu neustále mění vzhled fasády doslova v každém okamžiku. Drobná změna úhlu pohledu nebo dopadu slunečních paprsků a fasáda chytá nové odlesky a stíny. Pilové zářezy tak kromě neobyčejné pevnosti propůjčují fasádě současně i dynamický vzhled.

„Světlo fasádu vždy rozzáří. A pokud se světlo na fasádě může jakýmkoliv způsobem lámat, je to o to zajímavější,“ říká Jiří Smolík. A upřesňuje, že vzhledem k tomu, že se budova de facto nachází na břehu Vltavy, je zde počasí hodně proměnné, a především na podzim neobyčejně mlhavé. Střídání silného slunečného počasí s tmavými mraky nebo mlhavým oparem vytváří nekonečné světelné lomy a nové odrazy.

Zdroj: PREFA

Snadno, rychle, efektivně

Montáž lisovaných profilů PREFA je snadná a rychlá. Lze ji provést vodorovně, svisle nebo diagonálně v jakémkoliv úhlu, a to zcela bez viditelného kotvení. Je tím nejenom zachována celistvost a dokonalá rovinnost fasádní roviny, ale díky absenci jakýchkoliv otvorů také nevznikají budoucí potenciálně riziková místa.

Pomocí systémové pokládky na podkladní rošt a kotvení přes posuvné systémové příponky je jednak eliminována teplotní roztažnost hliníkových profilů a současně tak lze skrýt i případné drobné nerovnosti podkladu, což byl přesně případ administrativní budovy Jablotron office parku.

Zdroj: PREFA

ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.