Stříbrné šablony na moderní tělocvičně

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Tělocvična navržená architekty Bohuon Bertic Architectes z Nantes stojí nedaleko kruhového objezdu při sjezdu do městečka Basse-Goulaine v západní Francii. Působivou stavební lehkostí, netradičním tvaroslovím a zdánlivým pohybem se stává prostorově promyšleným uvítacím prvkem při vstupu do města. Vizuálně nepřehlédnutelné je především stříbrně metalické opláštění ze skládané hliníkové krytiny společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Nově vybudovaná tělocvična se nachází v oblasti určené pro veřejnou vybavenost, v blízkosti dvou původních budov. Zvláštností pozemku je jeho poloha u vstupní křižovatky do města. Postupný příjezd k tělocvičně z dálnice E62, přes vjezd na pozemek, stávající parkoviště a následně velké předpolí zajišťuje nenásilnou integraci na severní straně a zároveň jasně ohraničuje svou přítomnost na jižní hranici.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Aby se poměrně vysoká budova opticky spojila se dvěma menšími stávajícími stavbami, má tělocvična dvě měřítka. Velký, základní objem je obklopený přízemním pásem s proskleným průčelím. Přechod do druhého, vyššího měřítka je zjemněn zakřiveným tvarem, který plynule a organicky spojuje fasádu se střechou.

Oba objemy jsou pro zajištění kompaktnosti shodně opláštěny hlínovými PREFA falcovanými šablonami 44 × 44 v zakázkovém barevném odstínu stříbrná metalíza.

Zvolený barevný odstín fasádu i střechu opticky oživuje, změkčuje a odlehčuje. Krom toho je krytina lehká a tvárná i reálně. Hliníkové falcované šablony váží v položené ploše pouhých 2,6 kg/m². Tato reinterpretace klasických břidlicových šablon umožňuje získat dokonalou kontinuitu opláštění i na členitých a zaoblených tvarech střešních a fasádních konstrukcí.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Bez jediného viditelného dilatačního nebo technologického přechodu bez problémů pokrývají přes 2000 m2 plochy se zaoblenými i ostrými rohovými hranami. Vzhledem ke své hmotnosti a tvárnosti je bylo možné bez narušení kladečského plánu použít i na opláštění dvoukřídlých a skládaných průmyslových vrat do tělocvičny.

Strojově perforované falcované šablony byly použity rovněž v místech odvětrávání pláště budovy. Plní tak současně funkci větracích mřížek.

Na úrovni přízemí krytina lemuje i různě velké přesahy střechy, které budovu po celém obvodu chrání před nepřízní počasí, ostrým sluncem a dokonale rámují výhledy skrze bohatě dimenzované prosklené plochy. Ty podporují prostupnost a dialog tělocvičny s okolím.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

O projektu:

Země: Francie
Objekt, místo: tělocvična de la Chesnaie, Basse-Goulaine
Typ stavby: novostavba
Architekti: Bohuon Bertic Architectes, Nantes
Realizace: ENGIE Axima
Typ střechy: PREFA falcovaná šablona 44 × 44
Barva střechy: stříbrná metalíza
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: stříbrná metalíza

FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Pro více informací se prosím obracejte na cz.prefa.com.

ZDROJ: PR článek společnosti PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte