Střecha a fasáda jako šupinatá kůže

Antracitová sedlová střecha a záporně skloněná fasáda z hliníkové skládané maloformátové krytiny dodávají nové sportovní hale ve slovinské obci Pevno šmrnc. Kombinované jsou s dřevěným obkladem štítových stěn, podbitím a ostěním.

Projekt studia Arhitektura Peternel je podle čísel a kót opravdu mohutný, ale přitom působí velmi nenásilně a do klasického venkovského prostředí zcela přirozeně zapadá hlavně díky střešním a fasádním falcovaným šindelům DS.19.

O nenápadnost a skrytou monumentalitu celou dobu architektce Luciji Franko šlo. Sama chodí pětkrát týdně trénovat do boulderingové haly. Tomuto sportu se věnuje od mládí, a dokonce se dostala na třetí místo ve světovém poháru v lezení na obtížnost.

Není tedy žádným amatérem a přesně ví, jak takovou halu udělat přitažlivou – a to jak pro začínající sportovce, tak pro zdatné lezce nebo profesionální horolezce. „Sport mi dává strukturovanou sílu a zajišťuje efektivitu, a to i s ohledem na mou práci,“ uvádí Lucija paralely mezi svým nadšením pro sport a architekturu. Pravděpodobně nejenom šťastnou náhodou se proto stala tou nejdůležitější osobou pro tento neobvyklý stavební úkol v Pevně.

Zdroj: PREFA

Malá vesnice s velkou halou

Klient, který je sám nadšeným boulderistou, chtěl původně postavit velkou boulderingovou halu, která by byla přístupná všem obyvatelům malé vesnice čítající jen několik domů. Mělo to být místo, kam můžete kdykoli přijít a odejít. Měl to být začátek vyvážené sportovně-turistické krajiny v Pevně nedaleko od města Škofja Loka.

Kvůli zákonným požadavkům však zatím bohužel není přístupná úplně všem. Nové předpisy pro oblast cestovního ruchu v okolí Škofja Loka zatím brání otevření haly jako sportovního zařízení. Proto klient a jeho přátelé využívají tělocvičnu soukromě, dokud se předpisy nezmění anebo nebude získáno povolení ke komerčnímu nebo turistickému provozu lezecké haly.

Zdroj: PREFA

Jednoduše a neobvykle

V oblasti kolem Pevna se staly módou křiklavé, jasné barvy. „To je skutečný problém, i když to stavební předpisy a územní ochrana nezakazují,“ říká Lucija Franko. Barva fasády lezecké tělocvičny měla být naproti tomu klidná a tmavá. Antracitová barva šindelů od společnosti PREFA Aluminiumprodukte kontrastuje pouze se světle hnědou barvou modřínového dřeva ve štítových stěnách a okolo oken na opačné straně budovy.

Jednotlivé hliníkové šindele DS.19 pokrývají nejenom fasádu, ale i střechu s maloformátovým vzorem náramně podobnému klasickým šindelům. Jelikož není z uliční strany masivní objem budovy rozčleněn žádným stavebním otvorem, plní hliníkový obklad tradičního tvaru spolu s dvojím lomením třídílné fasády i funkci jakéhosi optického stabilizátoru a rozbíjí monumentalitu jinak zcela homogenní monolitické stěny.

„Hliník je úžasný materiál. Z automobilového průmyslu víme, že je extrémně silný a pevný. Přitom je tvárný a má prakticky neomezenou živostnost a možnost recyklace. V dnešní době je to jeden z nejvíce high-tec konstrukčních a stavebních materiálů vůbec,“ popisuje Lucija Franko.

Zdroj: PREFA

Cestovní ruch v budoucnosti?

V Pevně bude v budoucnu kromě boulderingové haly a tenisového kurtu také glamping (tzv. úžasné kempování – glamorous camping). Na kostelní zvon bude jistě i v budoucnu zvonit sakristián ručně pomocí lana. To už ale Lucie Franko nebude pracovat v malé architektonické kanceláři.

Již nějakou dobu totiž vyučuje v Lublani softwarové a stavební informační modelování a chce si prohloubit své znalosti v této oblasti i v praxi. Místo toho, aby zůstávala pozadu, hledá výzvy při řešení vysoce výkonné architektury a prefabrikace. „Zajímá mě digitální dvojče budovy,“ vysvětluje. Jako budoucí manažerka BIM se právě tímto bude zabývat. „Hýbat se a růst,“ to se naučila jako sportovkyně. Pro Franko to platí i v architektuře.

Zdroj: PREFA

O projektu:
Země: Slovinsko
Objekt, místo: boulderingová hala, Škofja Loka
Typ stavby: novostavba
Architekti: Arhitektura Peternel
Realizace: Tomo Zadravec
Typ střechy: falcovaný šindel DS.19
Barva střechy: P.10 antracitová
Typ fasády: falcovaný šindel DS.19
Barva fasády: P.10 antracitová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Zdroj: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.