WOLF Showroom CWL 2

Řízené větrání – správný krok pro komfortní a zdravé bydlení

Pojem větrání se v posledních letech, hledáním cest za zdravým prostředím za cenu minimalizace spotřeby energie a uhlíkové stopy, stal velmi rozšířeným a citovaným. Zdravé prostředí začíná i končí na dostatečném množství čerstvého vzduchu bez škodlivých látek všude tam, kde pobýváme a dýcháme.

Proč máme vůbec větrat?

Prudké zvyšování cen energií a tlak na snižování emisí skleníkových plynů, vede ke snižování energetické náročnosti budov, zvyšování tepelných odporů konstrukcí a utěsňování veškerých spár otvorů konstrukcí.

Dostáváme se k budově, která má velmi malou tepelnou ztrátu konstrukcí, ale také prakticky absolutně těsné. A tady přichází na řadu potřeba větrání, tedy výměny vzduchu toho „vydýchaného“ za vzduch čerstvý. Spolu s pobytovou teplotou a vlhkostí prostředí jsou větrání a proudění vzduchu hlavními faktory zdravého prostředí a pohody.

Legislativa již dříve stanovila vyhláškou 6/2003 Sb. určující limity znečišťujících látek a vyhláškou 465/2016 Sb. provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Limity pro větrání jsou dány normou ČSN EN 15665 Z1 a stanoví (velmi zjednodušeně) půlnásobnou výměnu vzduchu v objektu a 25 m3/hod na osobu.

WOLF 47L 05 Hassell Adelaide Zoo
Zdroj: WOLF

Jak větrat efektivně?

Stále hovoříme o větrání a nutné výměně vzduchu. Tady je na místě zmínit i nejčastější argument – každou hodinu otevřu „na chvíli“ okna dokořán a vyvětrám. Skutečně se tak dá vyvětrat, jenže v období, kdy je venkovní teplota nižší než v objektu a musíme topit, to znamená citelnou ztrátu dodaného tepla.

Rovnoměrné vyvětrání oknem trvá poměrně déle a množství tepla, které takto unikne, je značné. Během větrání se i naplno otevírají termostatické ventily vytápění, pokud nejsou blokovány okenními snímači. Množství tepla, které jsme však „zahodili“ vyvětráním (pokud budeme větrat skutečně poctivě) určitě není zanedbatelné.

Pokud se podíváme na výpočty tepelných ztrát dobře zateplených objektů, dosahuje výpočtová ztráta větráním 30 – 60 % celkové tepelné ztráty (výpočtová ztráta – výpočtové ukazatele pro jednotlivé místnosti).

cwl E rozvody popis CZ
Zdroj: WOLF

Na základě těchto skutečností je snahou toto teplo získat zpět.

Takže shrnuto, nabýváme přesvědčení, že větrací jednotka přece jen řeší problém čistého vzduchu a zdravého prostředí lépe.

Moderní větrací jednotky jsou vybaveny snímači kvality vzduchu a na základě jejich informací mohou měnit průtok vyměňovaného vzduchu v objektu i v konkrétních místnostech, což z nich činí i zařízení značně šetrné co do spotřeby energie.

Jednotky řízeného větrání se zpětným získáváním tepla jsou dalším moderním zařízením, které přispívají ke snížení energetické spotřeby a zároveň dokáží zajistit zdravé, příjemné a komfortní vnitřní prostředí. Už žádné pachy, pyly, prach nebo vydýchaný vzduch.

WOLF CWL 2 325 1
Zdroj: WOLF

VĚTRACÍ JEDNOTKA WOLF CWL-2: ZDRAVÝ VZDUCH NA DOSAH RUKY

  • Novinka – výkon 225 m3/h k dispozici již tento rok! S výkonem 325 a 400 m3/h.
  • Nejmodernější technologie zajišťují vynikající tepelnou a elektrickou účinnost.
  • Nejkompaktnější zařízení ve své třídě, které je dodávané i s předehřívacím registrem jako standard.
  • Nejtišší větrací jednotka na trhu!
  • Splňuje požadavky pro pasivní dům a ušetří až 20% ročních nákladů na energie.
  • S volitelným modulem rozhraní WOLF Link Home a portálem Smartset lze monitorovat zařízení přes internet.
  • 5letá záruka Wolf zdarma.
systemovy dom cwl
Zdroj: WOLF

WOLF je expert na vnitřní prostředí!

WOLF je komplexní dodavatel vytápěcí a větrací techniky a vzduchotechniky. Navrhujeme efektivní řešení na míru pro zdravé a komfortní vnitřní prostředí.

CWL 04
Zdroj: WOLF

Více informací: www.czech.wolf.eu.

Zdroj: Odborný PR článek společnosti Wolf Česká republika, s.r.o.