Peltor H510P3E Optime I
Galerie(13)

Ochranná mušlová sluchátka (přehled)

Partneři sekce:

Ochranné pomůcky sluchu zaujímají významné místo mezi pracovními pomůckami, jelikož poškození sluchu je nenapravitelné a nepochybně pro každého velmi tragické – a samozřejmě čím déle jsme vystaveni škodlivému zvuku, tím hůře. Ztráta sluchu je přitom stále na předních příčkách nemocí z povolání.

Mezi smutná prvenství se řadí zaměstnanci ve stavebnictví, dolech, ocelárnách a slévárnách, dílnách, v leteckém a automobilovém průmyslu, ale například i v papírnách nebo výrobnách stavebních hmot. To ovšem samozřejmě neznamená, že v jiných odvětvích nebezpečí nehrozí. Například i v zemědělství nebo lesnictví se setkáme se zvukem, který je nad povolené limity.

Sluchátka CLARITY C1 dielektrická
Sluchátka Verishield VS 110
laso
Sluchátka JSP SONIS 3
Sluchátka JSP SONIS
Sluchátka ED 1C EAR
Sluchátka ED 1H EAR
yato

Co nám reálně hrozí?

Hluk má nejen škodlivý vliv na náš sluch, ale také negativní účinky na celé tělo. Přitom se v Evropě stává nedoslýchavost stále závažnějším problémem a je nejčastěji diagnostikovanou nemocí z povolání – jakmile totiž zvukové vlny poškodí vláskové buňky v uchu, ty se již nejsou schopny regenerovat. Mezi ty nejčastěji registrovatelné a povšimnutelné problémy s poškozením sluchu se řadí:

  1. Bolesti hlavy
  2. Tinitus (hučení v uších), poškození sluchu
  3. Zvýšené riziko srdečního infarktu a vysokého krevního tlaku
  4. Zvýšené uvolňování adrenalinu v důsledku metabolických problémů
  5. Problémy s trávením
  6. Snížené prokrvování

Kdy přikročit k ochraně sluchu?

Povinnost zajistit ochranu sluchu leží výhadně na zaměstnavateli – a to dle evropské směrnice 89/391/EHS, která stanovuje, že hluk nesmí přesáhnout 80 dB. Nošení pomůcek je povinné v prostředí, kde hladina přesáhne 85 dB a to tak, abychom se dostali alespoň na úroveň 75 až 80 dB. Hodnotu, o kterou sluchátka snižují zvuk, zjistíme zpravidla dle výrobci udané hodnoty SNR, kterou odečteme od skutečné hladiny v pracovním prostředí.

Konkrétně pak mluvíme o hodnotách a povinnostech:

  • Bez povinnosti nošení: hladina hluku < 80 dB, impulzní hluk < 135 dB.
  • Poskytnutí ochrany sluchu: hladina hluku 80 dB až 85 dB nebo impulzní hluk 135 dB až 137 dB.
  • Povinnost nošení:⌀ hladina hluku > 85 dB, Impulzní hluk > 137 dB.

Jak si správně vybrat sluchátka a určit hladinu zvuku a hluku v pracovním prostředí se můžete dočíst v našem dalším článku.

red