3 sp925 min

Když někudy zatéká (pracovní postup)

Partneři sekce:

Na trhu je dnes k mání celá řada produktů a ucelených systémů pro utěsňování spár a prostupů proti zatékající vodě. Když budeme uvažovat, že všechny nabízené materiály, co do jejich vlastností, fungují, začneme se zaobírat hlavně obecným komfortem aplikace – tedy jednoduchostí, rychlostí a všestranností.

A tady už může leccos pokulhávat. Zjistíme, že ne každé řešení je lékem na náš problém, anebo že práce s vybraným produktem je náročná a vyžaduje určitou míru zručnosti.

Nanést a rozetřít

Vzít do ruky štětec a něco rozetřít umí opravdu každý. A právě na této jednoduché myšlence byla vyvinuta tekutá hydroizolační membrána Illbruck SP925. Aplikuje se jako běžný tmel – tzn. z kartuše, ale zpracovává se podobně jako hustá barva, tedy běžným štětcem. Výsledkem je houževnatá hydroizolační bariéra, která je po vytvrzení velmi podobná gumě. Je elastická a plně odolná vůči UV záření. Tloušťku membrány lze podle potřeby zvyšovat. Po jejím vytvrzení jednoduše nanesete další vrstvu.

Tou největší výhodou tekuté membrány je její tvárnost a přizpůsobivost každému detailu, který potřebujeme utěsnit. Jestliže je spára příliš utopená nebo jakkoliv špatně přístupná, stačí použít menší štětec, na který naneseme z kartuše membránu, takto jí aplikujeme na požadované místo, a nakonec rozetřeme.

Informace o materiálu

Illbruck SP925 je postavena na bázi hybridních polymerů, na moderní a dnes hojně používané ekologické formulaci vyznačující se minimálními emisemi. Tekutá membrána je vhodná pro venkovní i vnitřní aplikace. Díky UV stabilizátorům odolá mnoho let i na velmi exponovaných místech. I když bude vystavena ostrému slunci, nepodlehne degradaci ani nezačne praskat. Na rozdíl od bitumenů je SP925 snadno odstranitelná z pokožky a použitý štětec lze vyprat běžným čističem.

Co budete potřebovat?

  • Membrána
    • Illbruck SP925, kartuš 310 ml, šedá nebo černá barva

Pomůcky a nářadí

  • aplikační pistole na tmel (stačí základní)
  • štětec
  • čistič

01 Nanesení

Membránu naneseme přímo z kartuše na místo, kde dochází k protékání vody.

1 sp925 min
01 Nanesení | Zdroj: Tremco

02 Rozetření

Nanesenou membránu rozetřeme štětcem tak, abychom pokryli dostatečnou plochu kolem a včetně problematického místa.

2 sp925 min
02 Rozetření | Zdroj: Tremco

03 Nanesená membrána

Membránu lze použít nejen na šikmé střeše, ale i na ploché – stejným, jednoduchým technologickým postupem.

3 sp925 min
03 Nanesená membrána | Zdroj: Tremco

04 Utěsnění světlíků

Utěsnit lze i světlíky, střešní okna, případně plechování kolem komínů, prostupy anténních tyčí, okapy, dešťové svody atp.

4 sp925 min
04a Utěsnění světlíků | Zdroj: Tremco
5 sp925 min
04b Utěsnění světlíků | Zdroj: Tremco

05 Hotová realizace

Takto vypadá hotový objekt (Praha – Barrandov) utěsněný membránou SP925.

6 sp925 barrandov min
05 Hotová realizace | Zdroj: Tremco
Připraveno s využitím meteriálů od společnosti Tremco
Článek vyšel v časopisu Realizace staveb 3/2021.