Josef Aldorf: Jsem se svojí volbou spokojený
I když to ve skutečnosti nebylo zdaleka takové jednoduché a přímočaré, osud přivedl prof. Ing. Josefa Aldorfa, DrSc., k hornictví a podzemnímu stavitelství, kterému zasvětil nakonec celý svůj život. Na Vysoké škole báňské v Ostravě působí více než 40 let a letos tam slaví i svoje 70. narozeniny. Na Katedře geotechniky a podzemního stavitelství jsme si povídali o tom, jak to vlastně všechno bylo…
Tak se ze mě stal stavbař – původním vzděláním jsem havíř, studoval jsem obor výstavby dolů a až do druhé poloviny 80. let jsem se zabýval především problematikou geotechniky v oblasti důlní výstavby, problematikou velkých hloubek v hornictví, hloubením jam, ražením důlních děl. Řešila se celá řada problémů nejen pro ostravsko-karvinský revír; pro praxi byly důležité i otázky spojené s ochranou karlovarských léčivých zdrojů ve vztahu k blízkému povrchovému dobývání. Na tom se dělalo mnoho let – od konce 60. let až do začátku 80. let. Velkým státním úkolem byl i výzkum zabezpečení ochrany a stability svahů Krušných hor ve vztahu k dobývání v tamních velkých povrchových lomech. Pracovali jsme na tom ve spolupráci se Stavební geologií v Praze, naším úkolem bylo řešení matematických modelů.
V letech 1985 až 1987 jsem se více věnoval především problematice tunelů, tedy podzemnímu stavitelství, protože výstavba dolů byla utlumována – stavěl se už jenom Důl Frenštát; na jeho jedné jámě došlo k velké havárii a tím prakticky skončila naše práce pro hornictví. Tím, že naše katedra přešla na Fakultu stavební, přejmenovala se na Katedru geotechniky a podzemního stavitelství – a název se již nezměnil.
Od té doby v mé práci převažuje problematika podzemního stavitelství, jenom občas – ještě ze starých kontaktů a vazeb – vyplyne nějaká práce pro doly. Jsou to ale již ojedinělé posudky, speciální řešení a podobně. Vlastně je tady ještě jedna výjimka – od předminulého roku až do letošního jsme dělali dva velké projekty Českého báňského úřadu. Nejdřív to byla problematika likvidace dolů nezpevněným materiálem, která vyústila do legislativních předpisů pro likvidaci hlavních důlních děl. V současné době končíme druhý velký projekt – ověřování a navrhování bezpečnostních objektů v dolech. To je asi můj poslední kontakt s hornictvím.
Kromě větších prací mám za sebou vypracování desítek, možná stovek různých posudků a drobnějších děl. A samozřejmě nesmím zapomenout ani na publikační činnost. Nejvýznamnější je podle mého publikace Stabilita a vyztužování důlních děl, kterou jsme vydali s kolegy a která se v rozšířeném rozsahu překládala i do angličtiny pro nakladatelství Elsevier. Mezi běžnější publikace pak můžeme zařadit řadu skript a menších prací, stovky referátů na konferencích, článků… já už to ani nepočítám (smích).
Před revolucí byly úkoly státní a daly se získat bez větších problémů, protože je obstarávala fakulta, ne jednotlivá pracoviště (úkoly bývaly často komplexní a spolupracovalo se na nich). To bylo podstatně jednodušší. Na druhou stranu pomohlo adresné financování k tomu, že na katedrách a všech fakultách se vyprofilovaly skupiny lidí, které více či méně intenzivně publikují a vyvíjejí vědeckou činnost. K tomu nás v minulosti nic nevedlo, neměli jsme prakticky žádnou povinnost publikovat. Teď je to prestižní záležitost. Na druhou stranu se potýkáme s problémy impakt faktorů odborných časopisů – v České republice v našem oboru takové zatím nemáme. Pomáhají nám tedy alespoň recenzované časopisy.
Pokud jde o financování vědy jako takové, je postaveno na projektech, o které bojujeme. My na tom v letošním roce nejsme nijak slavně, protože úspěšnost získávání grantů je přibližně na úrovni 30 %. V minulém roce jsme předložili asi osm návrhů nových projektů, z toho prošly dva. Pokud se však dostaneme k projektům financovaným ministerstvy, zejména Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, tedy ke spolupráci s průmyslovými podniky a praxí, získat granty je trochu snadnější.
Abych to shrnul: zásadní změna v oblasti vědy proběhla ve financování. Ohromný krok dopředu je také v tom, že jsou-li prostředky, je otevřená cesta kamkoliv do světa. Zejména ti, co mají granty, cestují od Austrálie po Kapské město – Evropa už není tak atraktivní. Změnila se také vzájemná spolupráce s univerzitami ze zahraničí. Před tím jsme se orientovali na Sovětský svaz, Ukrajinu, Polsko. Na Slovensku jsme nejvíce spolupracovali s báňskou fakultou v Košicích, s profesorem Valachovičem jsme dokonce napsali učebnici. Aktivní období trvalo přibližně do roku 1993, do rozdělení státu. V současné době máme sice podepsané nějaké dohody, avšak kromě toho, že si vzájemně oponujeme doktoráty, habilitace a podobně, společně se Slovenskem se ve vědě téměř nic nedělá – i když vztahy jsou stále velice dobré. Dříve byl například ohromný zájem z polské strany. Po revoluci se to však i u nich hodně změnilo, také přešli na granty a dnes se orientují vyloženě na Západ.
Rozvoj podzemního stavitelství a stavba řady tunelů s sebou bohužel přináší nejrůznější problémy. Já osobně jsem v posledních pěti letech spolupracoval na stavbě řady tunelů, na kterých jsem se přímo podílel – například na tunelu Valík jsem dělal statiku. Za další vzpomenu tunel Klimkovice, Dobrovského tunel v Brně a tunel v Jablunkově, kde jsem předsedou rady monitoringu a podílím se tedy na řízení procesu provádění. Spolu s kolegy jsem dělal řadu různých projektů zejména z oblasti matematického modelování, monitorování, inverzní analýzy a hodnocení výsledků, část z nich jsme i publikovali.
Slovensko je se záměrem silničních tunelů mnohem dál, avšak jak to sleduji, asi se nedostává peněz. Mělo by ale jít o skutečně velké stavby, jestli to vyjde, tunel Višňové bude zřejmě nejdelším silničním tunelem na území obou našich republik. Delší bude snad už jen u nás připravovaný železniční tunel na trase Praha – Beroun, směrem na Plzeň a Norimberk. Pokud se zrealizuje, půjde o možná čtvrtý nejdelší tunel v Evropě.
prof. Ing. Josef Aldorf, DrSc. Narozen: 1938, Pelhřimov
|
Silvia Friedlová
Foto: archiv autora