Obrázek8

Štukové omítky (přehled)

Partneři sekce:

Pro povrchovou úpravu jádrových omítek lze použít různé typy hmot. Pro vytvoření jemného hladkého podkladu pod finální vrstvy jsou vhodné štukové omítky.

Štukové omítky jsou určeny pro jemnou povrchovou úpravu jádrových podkladních omítek ve vnějším a vnitřním prostředí. Vyrábí se z jemného křemičitého písku, vápenného hydrátu a cementu. Vhodnými podklady jsou vyzrálé vápenocementové jádrové omítky, tepelněizolační omítky, některé druhy jsou vhodné i pro úpravu hladkých betonových povrchů, pórobetonu či sádrokartonu.

Nanášejí se ručně na suchý, čistý, rovný, vyhlazený podklad. Větší nerovnosti podkladu je třeba vyrovnat, spáry a praskliny vyplnit. Velmi hladké betonové, savé pórobetonové nebo sádrokartonové povrchy je třeba napenetrovat vhodným penetračním nátěrem. Vyčnívající kovové části je třeba natřít antikorozním nátěrem.

Suchá směs se rozmíchá s předepsaným množstvím vody ručním nízkootáčkovým elektrickým míchadlem. Míchá se, dokud nevznikne hladká směs bez hrudek. Nechá se přibližně pět minut odstát, následně se opětovně důkladně promíchá.

Štuková omítka se nanáší v tenké rovnoměrné vrstvě hladítkem z nerezavějící oceli nebo z plastu. Následně se povrch zahladí filcovým nebo molitanovým hladítkem, a to ještě před začátkem tuhnutí cementového pojiva. Omítku nelze opětovným zvlhčením vodou zvláčnit. Na štukovou omítku lze po důkladném zaschnutí nanést v exteriéru tenkovrstvou probarvenou omítku nebo barvu, v interiéru stěrku nebo malířskou barvu.

Baumit PerlaExterior

Vílá vápenocementová štuková omítka se sníženou nasákavostí určená pro úpravu povrchu minerálních jádrových omítek v exteriéru a interiéru.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 3,6 kg/m2/3 mm
Výrobce: Baumit

weberdur stěrka (štuková stěrka bílá)

Hmota na bázi anorganického plniva, pojiva a modifikujících přísad.Použití Hmota je určena pro provádění finálních úprav se vzhledem štukového povrchu, na povrchovou úpravu, na renovace a rekonstrukce tradičních jádrových omítek, na povrchovou úpravu členitých detailů tradičních fasád. Určeno pro venkovní i vnitřní aplikaci.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 4 kg/m2
Výrobce: weber

Vnitřní a vnější štuková omítka DB II

Jde o univerzální suchá štukovou omítku určenou na přímé použití pro omítky malé tloušťky, na panelové povrchy, pro štukové a základní jádrové omítky, používaných jako finální úprava stěn, na opravy starých omítek, nebo na hladký beton, pórobeton a sádrokarton. Tato omítka vyniká svým dokonalým vyhlazením. Je přetíratelná disperzními barvami.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 1,5-2 kg/m2/3 mm
Výrobce: Den Braven

Cemix 2702 VNĚJŠÍ ŠTUK JEMNÝ

Vápenocementová štuková omítka vhodná pro tradiční jemné povrchové úpravy jádrových podkladních omítek, betonových podkladů s použitím spojovacího můstku. Určena pro ruční nanášení ve vnějším i vnitřním prostředí.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 2,5 kg/m2
Výrobce: Cemix

quick-mix MVCJ 710

Jemná vápenocementová omítka (štuk) pro povrchovou úpravu všech typů jádrových omítek nebo jiných vhodných podkladů. Vhodná pro ruční zpracování ve vnějším i vnitřním prostředí.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 5 kg/m2/3mm
Výrobce: quick-mix

MVJ 2 – štuk univerzální

Štuk určený i k ručnímu provádění vnitřních i vnějších štukových omítek. Zrnitost do 0,6 mm. Vysoká odolnost, pevnost a přídržnost. Nedochází k přenosu smršťovacích trhlin. Vhodný na vápenocementové jádrové nebo jednovrstvé omítky.

Balení: Papírový pytel, 25 kg
Spotřeba: Přibližně 1,5 kg/m2/1mm
Výrobce: knauf

red