Baumit Klima – aktivně regulovaná vlhkost v interiéru

Zdroj: Baumit

Známé přísloví o ohni se hodí i na vlhkost v obytném prostoru. Také ona umí být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Jedinečnou schopnost aktivně udržovat optimální hodnotu vlhkosti v interiéru má produktová řada omítek a povrchových úprav Baumit Klima.

Aby mohla omítka s takovými vlastnostmi vůbec vzniknout, je zapotřebí získat informace např. o provozu domácnosti i potřebách rodiny a porovnávat získaná data z hlediska vlastností jednotlivých materiálů v závislosti na čase apod. Společnost Baumit má tyto jedinečné údaje k dispozici ze svého výzkumného centra Viva Research Park v rakouském Wopfingu.

Málokdo třeba ví, že dospělý člověk spotřebuje 8–16 tisíc litrů vzduchu denně! Rozbor takových dat generuje klíčové parametry pro optimální kvalitu vzduchu uvnitř místnosti. Například zdravé bydlení znamená interiérovou teplotu v rozmezí 21–23 °C a vlhkost vzduchu v rozmezí 40–60 %.

Takovým vnitřním klimatem maximálně eliminujeme případné respirační problémy spojené například s přítomností plísně v místnosti. Jak lze přirozeně a efektivně tuto hodnotu vlhkosti udržovat?

Proces hlazení vnitřních omítek Baumit Klima
Proces hlazení vnitřních omítek Baumit Klima | Zdroj: Baumit

Odpovědí na tuto otázku je právě produktová řada Baumit Klima se schopností přijímat a vydávat vlhkost v závislosti na daných podmínkách. V obecné rovině lze konstatovat, že se jedná převážně o produkty na vápenné nebo vápenocementové bázi s hydraulickým pojivem, které jsou svou podstatou schopny vázat vzdušnou vlhkost a v případě potřeby ji opět uvolňovat do prostoru, tedy efektivně regulovat její množství v interiéru.

Není to jen zvolený materiál, ale také jeho mikroporézní struktura, co dělá z řady Baumit Klima ideálního partnera pro zdravé bydlení. Velmi důležitou vlastností je také odolnost systému proti plísním.

Na zdravé bydlení z pohledu kvality vnitřního klima je v současnosti kladen velký důraz.
Na zdravé bydlení z pohledu kvality vnitřního klima je v současnosti kladen velký důraz. | Zdroj: Baumit

Pro optimální „dýchací“ funkci Baumit Klima omítek je třeba zachovat tloušťku nanášené vrstvy v rozpětí 15–25 mm. Vápenná omítka Baumit KlimaWhite a její přírodně bílý odstín po úplném vyschnutí umožňuje vynechat finální nátěr.

Je určena ke strojnímu zpracování, stejně jako další výrobek Baumit KlimaMPI, vápenocementová omítka o zrnitosti 0,6 mm. Poslední z této řady je Baumit KlimaUni, která reprezentuje přírodně bílé jednovrstvé vápenocementové omítky.

Její odlišností je zaměření na cílovou skupinu soukromých stavebníků, kteří využijí její vynikající vlastnosti především v interiérech svých rodinných domů.

Graf znázorňující ideální parametry vnitřního klima.
Graf znázorňující ideální parametry vnitřního klima. | Zdroj: Baumit

Společným jmenovatelem všech produktů Baumit Klima je vysoká paropropustnost a také jejich lehčená struktura přinášející vedle snadné zpracovatelnosti i vyšší vydatnost, jinými slovy ekonomickou úsporu pro investory. Zcela samostatnou kapitolou je jednovrstvá přírodně bílá čistě vápenná omítka Baumit Klima RK 39 nabízející ideální řešení pro fasády historických budov a objektů v památkové péči.

Baumit KlimaPerla je přírodně bílá štuková omítka na vápenné bázi určená jako vrchní vrstva vápenných a vápenocementových jádrových omítek. Vhodně ji lze použít také jako tenkovrstvou omítku na beton nebo sádrokartonové desky. Její alternativou je omítka Baumit KlimaFino, se kterou lze vytvořit dokonale hladké povrchy mimo jiné na betonovém či sádrokartonovém podkladu.

Kvalita vnitřních omítek řady Baumit Klima je potvrzena certifikací Natureplus.
Kvalita vnitřních omítek řady Baumit Klima je potvrzena certifikací Natureplus. | Zdroj: Baumit

V nabídce je i vysoce paropropustná a ekologicky šetrná silikátová barva pro interiéry se zvýšenou kryvostí pod názvem Baumit KlimaColor.

Produktová řada Baumit Ionit, která rozšiřuje možnosti v oblasti zdravého bydlení nabízí suché stěrky Baumit IonitFino, pastovité stěrky Baumit IonitFinish pro okamžité použití a minerální interiérové barvy Baumit IonitColor pro aktivní tvorbu zdraví prospěšných záporných vzdušných iontů v interiéru. Tyto výrobky se pyšní i mezinárodní odbornou certifikací Natureplus.

Více o materiálech pro zdravé bydlení https://baumit.cz/reseni-kategorie/zdrave-bydleni

ZDROJ: PR článek společnosti Baumit

RubrikyOmítkyŠtítky,