Erlebachova bouda: Nový život pro krkonošskou boudu

Důkladné rekonstrukce se Erlebachova bouda, jejíž vznik se datuje do r. 1784, dočkala až poté, kdy ji na konci 90. let odkoupili dnešní majitelé a postupně ji spolu s okolními budovami spojili do Resortu sv. František.

Za pečlivě provedenou rekonstrukcí Erlebachovy boudy stojí bezmála dvacetiletá spolupráce mezi rodinou Tomáškových a architektkou Zuzanou Scerankovou, která během své dovolené na Erlebachově boudě načrtla tehdy první skicu možné nové podoby boudy. Od roku 2007 následovalo 15 let stavby v několika etapách.

Nejprve byla přestavěna polovina původní budovy, poté proběhla dostavba prostor pro wellness – v té době doplnil tým Matúš Sceranka, syn architektky Scerankové, který se do projektování wellness centra zapojil během studií na VŠ. A konečně v roce 2023 byla dokončena přístavba tzv. Stodoly, dnes nejkrásnějších prostor celého resortu.

Zdroj: Foto David Raub

Matúš Sceranka popisuje: „Realizace přístavby Stodoly se stala vítězstvím praktické architektury. Nesnažili jsme se ohromovat návštěvníka wow-efekty, nechtěli jsme v interiéru nic extravagantního ani nebylo naším záměrem, aby některý interiérový prvek v pokojích, např. vypínač, na sebe poutal zvláštní pozornost.“

Dnes nabízí Stodola nejluxusnější ubytování z celého Resortu. Jižní pokoje ohromí prosklenou panoramatickou stěnou s dechberoucími výhledy do údolí, severní pokoje zase nabízí uklidňující výhledy k lesu a k vrcholu Malý Šišák.

Zdroj: Foto David Raub

„Ústředním tématem našich představ při navrhování interiéru pokojů Stodoly bylo propojení s přírodou,“ usmívá se Matúš Sceranka. „Interiéry jsme proto navrhli v přírodních tónech, minimalisticky, aby pohledy hostů sklouzávaly nikoliv k zařízení pokoje, ale především do okolí. V pokojích jsme pracovali s dubovým dřevem, ze kterého jsou vyrobeny podlahy i nábytek. Obklady v koupelnách byly zvoleny v tónech tmavo-zelené, bronzové a šedé, které opět evokují odstíny lesa. Vypínače, osvětlení i koupelnové baterie jsme ladili do antracitové barvy, která je nejpříhodnější vzhledem k přírodě za okny.“

Zdroj: Foto David Raub

Volba architektů nakonec padla na vypínače berker Q.3 v antracitové barvě. „Tyto vypínače patří mezi naši nejpopulárnější řadu,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel Hager Electro, do jejíhož portfolia vypínače berker patří. „Ony se totiž nesnaží na sebe vůbec poutat pozornost.

Svým symetrickým tvarem, čistými liniemi, kvalitním zpracováním a decentní barevností dokáží doplnit téměř jakýkoliv typ interiéru. S dřevěnými prvky a pastelovou barevností interiérů Erlebachovy boudy si vysloveně rozumí,“ usmívá se Thomas Grund. V pokojích našly uplatnění nejen vypínače a silové zásuvky, ve stejném designu zde najdete i datové a televizní zásuvky nebo analogové termostaty regulující podlahové vytápění.

Zdroj: Foto David Raub

„S antracitovou barvou vypínačů berker Q.3 a s celkovou atmosférou pokojů jsme ladili i další prvky interiéru. Nakonec jsme nakombinovali stropní svítidla Nordlux a s nimi nástěnná svítidla a stolní lampičky Enna od Astro Lighting. V koupelnách najdete nápadité kování od londýnské manufaktury Buster+Punch,“ dodává Katrin Grund, zakladatelka a majitelka concept store MONOBRAND, která interiérové doplňky dodávala.

Zdroj: Foto David Raub

Všechny součásti dnešní Erlebachovy boudy do sebe zapadají, staré se snoubí s novým, jednotlivé části jsou propojené a celý koncept po všech náročných rekonstrukcích a přístavbách funguje jako jeden celek. To nejcennější, za čím se hosté do Erlebachovy boudy vrací, ale nenajdete v interiéru boudy – tou největší devizou areálu je okolní horská příroda a autentická atmosféra života na hřebeni našich nejvyšších hor.

www.hager.cz/vypinac

www.monobrand.cz

www.erlebachovabouda.cz

Ing.arch. Zuzana Sceranková a Ing.arch. Matúš Sceranka

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.