Zdařilá rekonstrukce fotoateliéru: Designové vypínače a moderní bezšroubové elektrokomponenty

Fotografové Lenka a David Raubovi se pustili do kompletní rekonstrukce svého ateliéru zrovna když světem začal obcházet koronavirus. S vidinou nejisté budoucnosti stáli rázem před novým rozhodnutím, které museli udělat: vlétnout do přestavby s plnou parádou, nebo se raději držet při zemi a šetřit? Příběh této rekonstrukce skončil happyendem a retro otočné vypínače berker se nakonec staly dominantou celého interiéru.

„Náš ateliér už nutně potřeboval pořádný facelift. Plánovali jsme vytvořit nové zázemí, koupelnu místo skladu fotopotřeb a zmodernizovat kuchyňský kout,“ pouští se do vypravování fotograf David Raub. „Rozvrhli jsme konkrétní úpravy, ovšem největší výzvou se ukázala rekonstrukce elektroinstalace. Náš elektrikář se při kontrole stávajících rozvodů elektřiny doslova zděsil jejich žalostným stavem.

Elektroinstalace totiž byla ještě původní z doby vzniku domu, tzn. ze 30. let minulého století, a rozhodně by na ni nešlo připojit jakékoli moderní zařízení. Pan elektrikář se divil, že dosud zvládala obsloužit naše fotosvětla a počítačové vybavení,“ pobaveně vzpomíná David Raub.

Zdroj: Hager Electro

Bylo jasné, že nejdřív ze všeho bude nutné předělat kompletně veškeré elektrické rozvody. S touto položkou ovšem investoři ve svých původních plánech nepočítali – a koronavirus už začal ovlivňovat život i ekonomiku.

I když tušili riziko možných ekonomických nejistot v nadcházejícím období, po krátkém váhání se rozhodli výměnu elektrických rozvodů do rekonstrukce zahrnout. A tak koncem března 2020, v době karanténních opatření, mohla rekonstrukce s plnou parádou začít.

Zdroj: Hager Electro

„Netušili jsme, jak vlastně taková rekonstrukce elektřiny probíhá, a hned první den nevěřícně koukali, jak se náš ateliér okamžitě proměnil ve stavbu plnou obouchané omítky a suti. Na začátku jsem se trochu zděsil, pak ale přicházela radost s každým novým kabelem a krabicí pro zásuvky a vypínače,“ usmívá se David Raub.

V té době fotograf oslovil Thomase Grunda, ředitele české pobočky společnosti Hager, jež je už víc než 60 let předním evropským výrobcem elektroinstalačních přístrojů a rozvaděčů.

Zdroj: Hager Electro

„Požádal jsem Thomase Grunda, jestli by nám mohl doporučit nové zásuvky a vypínače. Přišlo by mi totiž zvláštní, kdybychom je měli v atelieru od jiné firmy, když produkty Hager dobře znám. Již několik let mám možnost je fotit,“ pokračuje David Raub.

„Plánovali jsme trochu na vypínačích ušetřit a zvolit některou pěknou základní  řadu. Thomas Grund byl ale v dobrém slova smyslu nekompromisní: „Když už to děláš, udělej to pořádně a dej tam kulatý berker 1930.“ Pořádně mi zamotal hlavu,“ směje se David Raub.

Zdroj: Hager Electro

„Myšlenka použít vypínače, které se svým vzhledem odvolávají na 30. léta, čili na dobu, v níž můj pradědeček postavil tento dům, se mi pevně zavrtala pod kůži. Pár dní jsem si s ní pohrával a vlastně jsem se přistihl, že jinou řadu už bych si v tomto prostoru ani nedovedl představit. Výsledkem jsem nadšen. Retro otočné vypínače perfektně doplňují prostor, ze kterého na mě dýchá historie domu i celé mé rodiny,“ říká David Raub.

S finálním výběrem barvy a materiálu vypínačů pomohla paní Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu Monobrand, do jehož portfolia vypínače berker patří. A tak volba nakonec padla na vypínače a zásuvky z bílého bakelitu.

Zdroj: Hager Electro

Nově řídí elektroinstalaci v ateliéru spínací a jisticí prvky Hager přehledně uspořádané v bezšroubové rozvodnici Hager volta. Rozvodnice volta patří mezi nejoblíbenější domovní rozvaděče v Česku, rozšířenější je ovšem její standardní šroubové provedení. Bezšroubové řešení není na trhu dlouho.

„Pro našeho pana elektrikáře byla její montáž první zkušeností, ale nakonec ocenil, o kolik byla instalace snazší a rychlejší. A já jsem zase rád, že mám v ateliéru opravdu nejmodernější techniku,“ uzavírá David Raub.

www.hagercz/vypinac

www.monobrand.cz

www.luminum.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.