Břizolit se opět vrací na fasády našich domů

Renesance břizolitových omítek v praxi: jejich pevnost, soudržnost a dlouhá životnost oslovuje, podobně jako ve 30. letech minulého století, i současné architekty, kteří jsou již přesyceni tenkovstvými omítkami.

Břizolit si rozumí také s moderními zateplovacími systémy, pozornost však vyžaduje při řešení detailů. Díky spolupráci architektů a společnosti Sto se v průběhu modernizace staršího rodinného domu ve slovenské Šali podařilo úspěšně zateplit fasádu a současně vrátit domu jeho původní tvář.

Rodinný dům ve slovenské Šali byl v dobrém technickém stavu a při jeho rekonstrukci se autoři projektu snažili obnovit jej tak, jako by to dělali v době jeho vzniku před 50 lety. Samozřejmě s využitím současných technických možností. „To byl hlavní motiv k našemu přístupu k této rekonstrukci,“ říká Ing. arch. Róbert Bakyta z bratislavského ateliéru Bakyta Architekti, který byl autorem projektu rekonstrukce. „Ta myšlenka spojit modernu s tradicí pak definovala i volbu materiálu a technologií.“

Jak zateplit a současně zachovat proporce detailů

Starší domy často ztrácejí svůj charakter a pěkné vzdušné detaily pod nánosem vrstev zateplovacích systémů. Tomu se Róbert Bakyta chtěl vyhnout a zachovat proporce původních detailů. Potřeba snížit energetickou náročnost staršího domu v průběhu rekonstrukce byla také prioritou.

„Současně jsme chtěli zachovat všechny prvky, které jsou pro dům typické a jsou v dobrém funkčním stavu. Jako například zábradlí nebo sloup s mozaikovým obkladem při vstupu do domu,“ dodává Róbert Bakyta. Na fasádě rodinného domu v Šali byla původně břizolitová omítka a tento typ omítky zdobí fasádu domu i po zateplení. Své největší slávě se břizolit těšil v 70. a 80. letech minulého století, ale jeho kořeny jsou mnohem starší.

Břizolit je téměř „nesmrtelná“ povrchová úprava a bez řas a plísní vydrží po celá desetiletí.
Břizolit je téměř „nesmrtelná“ povrchová úprava a bez řas a plísní vydrží po celá desetiletí. | Zdroj: STO

Břizolitová omítka Sto na fasádě

Pokud se na břizolitové omítky podíváme dnes, je vidět, že jsou stále v dobré kondici i po tolika letech. Proto se o tomto typu omítky dá říci, že je prověřen časem. Zajímavá je tato omítka i svým vzhledem – vypadá trochu jinak, když je pod mrakem a jinak, když zasvítí slunce, kdy se místy leskne.

„Na fasádě domu v Šali je aplikována silnovrstvá minerální omítka StoMiral EdelkratzputzIng, známá jako břizolit, základem je zateplovací systém StoTherm Vario,“ vysvětluje arch. Ludvík Jelemenský, projektový manager Sto Slovensko a dodává: „Momentálně břizolitové omítky zažívají malou renesanci. Mnoho architektů je nasyceno novými tenkovrstvými povrchovými úpravami a znovu objevují materiál, který přiznává svou vlastní podstatu.“

Brizolitová omietka StoMiral Edelkratzputz certifikovanou a rokmi preverenou povrchovou úpravou pre zatepľovacie systémy StoTherm.
Břizolitová omítka StoMiral Edelkratzputz certifikovanou a rokmi proverenou povrchovou úpravou pro zateplovací systémy StoTherm. | Zdroj: STO

Sto podporuje návrat břizolitu na fasády

Až se budete rozhodovat, jakou omítku zvolit na váš dům, jistě bude správnou volbou právě břizolit. Břizolit je tradiční omítka, používaná již několik desetiletí a zájem o ni opět narůstá, nejen vzhledem k jejímu zajímavému lehce třpytivému povrchu, ale především kvůli její téměř „nesmrtelnosti“, bez řas a mechu vydrží dlouhá desetiletí.

„Při řešení detailů je nutná obezřetnost. Jelikož si zde povídáme o hrubovrstvé omítce, musí být všechny detaily spojené s ostatními konstrukcemi sladěny s požadavky hrubovrstvé omítky. Společnost Sto je připravena podporovat projektanty a architekty při tvorbě takových detailů.“ říká Ľudovít  Jelemenský ze společnosti Sto.

ZDROJ: PR článek společnosti STO