Skrinka SONAR

Velkorysá koupelna? Oáza pro relax i maximální praktičnost

Velká a vzdušná koupelna podle posledních designových trendů je snem snad každé ženy. Rozměrná místnost nabízí spoustu místa pro kreativitu a realizaci všech koupelnových přání, ale také možnost využít každý kout pro maximální praktičnost. Z koupelny se tak stane relaxační oáza, kde je vše na svém místě a člověk snadno a rychle zapomene na veškeré starosti uplynulého dne.

Jak ale při zařizování koupelny s velkorysými rozměry správně postupovat a na co si dát pozor?

Nejeden bytový designér potvrdí, že velký koupelnový prostor svádí k přehnané kreativitě a zároveň k podceňování přípravy návrhu. Často se totiž zdá, že koupelna nabízí dostatek místa a snese změny na poslední chvíli. Není to ale tak.

Jak bude koupelna uspořádána a rozdělena je nutné vědět před zahájením všech prací, ať už návrh chystáte s designérem nebo svépomocí. „Prvním krokem při plánování koupelny by mělo být vymezení zón, které ji rozdělí do tří částí – zónu s umyvadlem, část s WC a bidetem a relaxační zónu disponující vanou, sprchovým koutem a případně vířivkou či dokonce saunou.

Při návrhu je také vhodné zohlednit počet lidí, kteří budou koupelnu využívat,“ říká Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ.

Co zóna, to specifikum

Nejsnáze přístupnou částí musí být umyvadlo, které je z hlediska frekvence nejpoužívanější. Ideální je jeho umístění poblíž dveří a to tak, aby bylo snadno dosažitelné bez překážek. Abyste předešli hektickým ránům, zvažte instalaci dvou umyvadel vedle sebe, nebo zakomponujte dvojumyvadlo, které už samo o sobě disponuje odkládací plochou. Ušetří vám čas, ale také nervy.

WC zónu je naopak vhodné umístit v prostoru mimo dohled ode dveří.  Místo by mělo poskytovat dostatečný pocit soukromí a zároveň by nemělo být v bezprostřední blízkosti vany. Pokud není koupelna členitá a není možné využít kout nebo umístění toalety za rohem, řešením je její oddělení skleněnou nebo zděnou příčkou.

Jestliže máte dostatek prostoru, vybavte tuto zónu nejenom toaletou, ale také bidetem. „Zatímco v zahraničí je koupelna s bidetem samozřejmostí, v České republice stále standardem není. Šidíme tím vlastně sami sebe, protože bidet nebo bidetovací toaleta nabízí rychlou a snadnou hygienu a také maximální komfort.

Setkáváme se s tím, že zákazníci o bidet stojí, ale plánují jej umístit až později. To však znamená budoucí úpravu koupelny s rizikem poničení její stávající podoby a zákazníky tato komplikace od instalace nakonec odradí. Všem tedy doporučujeme, aby bidet zakomponovali už do prvních návrhů,“ popisuje Iva Šedivá.

Relaxační zóna vyžaduje neméně pozornosti, právě ona z koupelny vytváří oázu klidu, které se na konci dne nemůžeme dočkat. Zatímco sprchový kout nabízí rychlé osvěžení a hodí se, když není mnoho času, vany poskytnou potřebný odpočinek a intenzivnější uvolnění svalů. Nemůžete se rozhodnout mezi sprchou a vanou?

Zahrňte obě varianty, uvidíte, že každá bude spolehlivě plnit svoji funkci. Disponuje-li koupelna velkým prostorem, je možné využít samostatně stojící vany, které se rázem stanou dominantním prvkem a designovým klenotem koupelny. Dojem z designové vany lze podtrhnout jejím umístěním na vyvýšený půdorys, jakési pódium. Zároveň je vhodné při výběru vany zvážit, zda máme z koupelny výhled na terasu či zahradu. Pokud ano, umístěte ji tak, abyste si výhled mohli užít při každé horké koupeli.


Vše má své místo

Velká koupelna skýtá místo pro umístění rozměrnějšího koupelnového nábytku. Kromě skříňky pod umyvadlem a zrcadlové skříňky lze využít i závěsné úložné prostory, skříňky se zásuvkami či rozměrnější policové systémy s místem nejenom pro osušky, ale i dekorace.

Hlavní výhodou rozměrné koupelny je maximální pohodlí pro všechny členy domácnosti. Umožňuje instalaci řady úložných prostor, vše potřebné tak pohodlně umístíte do jedné místnosti a vše bude mít ve skříňkách a na poličkách své přesně dané místo. Ještě lepší uspořádání zajistí sofistikované organizéry, se kterými nemá chaos v koupelně žádnou šanci.


Detaily tvoří dokonalost

Perfektní koupelnu tvoří detaily a u velkých prostor to platí dvojnásob. Pečlivý výběr si proto zaslouží i dlažba a obklady, a to nejenom kvůli sjednocenému vizuálnímu stylu koupelny, ale i pro odlišení zón. Citlivé kombinace materiálů a barev zóny decentně vymezí a zároveň zútulní atmosféru v koupelně.

Důležité je také množství světla – do místnosti by měl správně proudit dostatek denního světla, i na něm je totiž závislý pocit z okolního prostředí a taktéž psychická pohoda člověka. Umělé osvětlení, ať už stropní bodové nebo vrchní či boční přisvícení zrcadel taktéž dokáže podtrhnout členění prostoru. Praktické je zvolit takové, jehož intenzitu si přizpůsobíte podle potřeby.

Trávíte-li v koupelně mnoho času a jste zároveň milovníky hudby, popřemýšlejte o instalaci ozvučení. „Hudba bude vítaným společníkem nejen při rychlé ranní sprše, ale i při večerních horkých koupelích a koupelnu jako relaxační zónu pozvedne ještě o stupeň výš.

Řada žen pak nedá dopustit na toaletní stolek se zrcadlem – zkrášlování má přesně vymezené místo, s nikým se nemusíte dělit o zrcadlo a na vše máte klid a dostatek prostoru,“ radí vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ. S tím, že vítaným prvkem je v prostorné koupelně také odkládací stolek či křeslo.

Skrinka SONAR III
Skrinka SONAR III | Zdroj: Laufen

Vysoká závěsná skříňka z kolekce SONAR v měděné barvě vykouzlí útulnou atmosféru a nabídne prostor pro uspořádání kosmetiky nebo ručníků a osušek. Volit lze z barevného provedení v titanu, zlaté nebo matné bílé.

Skříňka může být umístěna vedle umyvadla, ale také efektivně vyplní rohy koupelnového prostoru. Kvůli decentnímu vzhledu je možné umístit dvě skříňky vedle sebe, aniž by v prostoru působily robustně. A váš prostor se zdvojnásobí!

Vana Palomba II
Vana Palomba | Zdroj: Laufen

Samostatně stojící vana z kolekce Palomba je speciálně vyvinuta pro ještě větší pohodlí při dlouhých a horkých koupelích. Její tvar poskytuje oporu pro záda, ale i hlavu a zaručuje, že se vám z vany nebude chtít ven.

Její minimalistický design vynikne především v prostornějších koupelnách, ideální je ale i jako součást ložnice, zejména tehdy, pokud nabízí výhled. Vana disponuje skrytým přepadem a speciální konstrukcí pro snadnější instalaci.

Dvojumyvadlo VAL
Dvojumyvadlo VAL | Zdroj: Laufen

Praktické dvojumyvadlo z kolekce Val se sníženou odkládací plochou snadno zapadne do každé moderní koupelny. Jeho nadčasový design se jen tak neomrzí a kvalitní materiál zajišťuje dlouhodobou životnost.

V prostoru je možné jej instalovat jako samostatný prvek či ho doplnit skříňkou s výsuvnými zásuvkami. Odkládací plocha s reliéfem poskytuje dostatečný prostor pro kosmetiku či hygienické potřeby pro dvě osoby. Dvojumyvadlo je k dostání v matném a lesklém provedení.

Klozet Kartell by Laufen III
Klozet Kartell by Laufen III | Zdroj: Laufen

Závěsný klozet a bidet z kolekce Kartell by Laufen jsou důkazem, že i sanitární keramika se může pyšnit perfektně dotaženým designem ve všech směrech. Produkty jsou vytvořeny tak, aby zcela zakryly přívod vody, nenarušovaly vizuální stránku koupelny a také pohodlí všech jejich uživatelů.

Bidet disponuje otvorem pro umístění baterie, kterou lze vybrat přesně podle osobních preferencí. Klozet i bidet je k dispozici v bílé, černé, grafitové a šedé, v matu i lesku.

Skrinky IlBagnoAlessiOne III
Skrinky IlBagnoAlessiOne III | Zdroj: Laufen

Kolekce ILBAGNOALESSI ONE potěší především ty, kteří dávají přednost dekoru ze dřeva.

Dřevěná dýha v odstínu NOCE CANALETTO zútulní a prohřeje celou koupelnovou místnost. Vybírat můžete z  řady umyvadlových skříněk s pojezdovými zásuvkami, které jsou vybaveny zpomaleným zavíráním.

Skříňky mohou mít až čtyři zásuvky a nabízejí proto  objemný prostor pro uložení všech potřeb pro ranní i večerní hygienu. Součástí kolekce jsou i vysoké závěsné skřínky se zrcadlem a praktickým LED osvětlením u poliček.

Zdroj: PR článek Laufen