Bornholm Dánsko pláž

Bornholm: Chudý dánský ostrov míří k bezodpadovému stylu života

Partneři sekce:

Bornholm, malý ostrov v Baltském moři se 40 000 obyvateli, je známý svou nedotčenou přírodou, malebnými rybářskými vesnicemi a tradicí uměleckých řemesel. Jde rovněž o místo, které se pyšní nejvíce hodinami slunce z celého území Dánska, což mu vyneslo přízvisko „ostrov slunečního svitu“. Možná i proto se každoročně stává cílem tisíce turistů.

Nejsou to však jen pozitiva, která tvarovala místní obyvatele a kulturu. V 70. a 80. letech byla místní ekonomika silně závislá na rybolovu, ale jak se populace ryb v Baltském moři postupně snižovala a Dánsko privatizovalo kvóty, mnoho drobných rybářů muselo ukončit svou činnost. Bornholm musel znovu objevit vlastní identitu. Možná i proto je ostrov na dánské poměry považován za zanedbaný – místní zde vydělávají asi o 20 % méně, než je dánský průměr. To ale pokrok nezastavilo, právě naopak.

Místní úředník Jens Hjul-Nielsen, který vedl úřad pro nakládání s odpady, byl jako mnoho jiných obyvatel ostrova unavený, že se ostrov pohybuje na chvostu Dánska a nedosáhl ničeho výjimečného, čím by se mohl pyšnit. I proto se v jeho hlavě roku 2018 zrodil neotřelý nápad – ostrov se zavázal k nulovému odpadu, což znamená, že do roku 2032 nebude žádný odpad spalován ani skládkován. Rok 2032 je také rokem, kdy skončí životnost spalovny v Bornholmu, která v současnosti spaluje téměř veškerý odpad, který nelze recyklovat.

Dánsko, lídr ve spalování odpadu

Zmíněné předsevzetí je obrovská výzva v neposlední řadě proto, že Dánové produkují v Evropské unii nejvíce odpadu na osobu a patří k největším producentům odpadu na světě. To i proto, že Dánsko má 23 nejmodernějších spaloven, které spalují odpad vyprodukovaný Dány (ale i dovezený odjinud) a přeměňují jej na energii, která pomáhá napájet místní systémy dálkového vytápění a elektrickou síť.

Díky strategii „odpad k energii“ je Dánsko vnímáno jako globální lídr v odklonu odpadu ze skládek – toto řešení bylo v minulosti rovněž chváleno jako ekologičtější řešení pro odpad. Spalování odpadků však stále produkuje skleníkové plyny, což nepomáhá dánskému klimatickému cíli snížit emise o 70 % do roku 2030. Spalování také spotřebuje mnohem méně energie a zdrojů než recyklace – všechny důvody, proč chce vláda snížit spalování o třetinu do roku 2030.

Na Bornholmu je asi 70 % z 80 000 tun odpadu v současnosti recyklováno. Kolem 25 % se spálí a posledních 5 %, většinou toxických materiálů, které nelze spálit, končí na skládce.

Víte, že?
Cíl nulového odpadu není jediným zeleným závazkem ostrova – jeho cílem je stát se uhlíkově neutrální ve svém energetickém sektoru již v roce 2025. Ostrov již získává většinu elektřiny a tepla z kombinace větrné energie, solární energie, bioplynu a udržitelné biomasy, v nadcházejících 18 měsících pak ostrov plánuje zbudování dalších zdrojů obnovitelné energie.

Pleny v hlavní roli

Jednou z hlavních strategií vize zero waste je využít potenciál organického odpadu neboli biomasy. Testování nyní probíhá na pilotním projektu výroby kompostu z obzvláště obtížně recyklovatelného předmětu – plen. Většina jednorázových plen je vyrobena z biologicky nerozložitelných materiálů a končí na skládce, kde může trvat až 500 let, než se rozloží.

Pleny se skládají z petrochemických látek a polymerů a je velmi obtížné s nimi dělat něco jiného než je spalovat nebo skládkovat. Na ostrově testují technologii, která by potenciálně mohla tuto zažitou představu změnit – systém používá speciální typ 100% kompostovatelné pleny vyrobené z celulózy, sloučeniny nacházející se v rostlinách, a biologicky odbouratelných rostlinných plastů.

Pleny jsou sbírány z mateřských škol a skartovány, poté smíchány ve velkém kovovém sile s jinými druhy organického odpadu, včetně zahradního odpadu a zbytků obilí z místního pivovaru. Směs se nejprve hodinu zahřívá na 70 °C, aby se dezinfikovala. Po pouhých 10 dnech v sile nezůstane po plence ani stopa a je potenciálně bezpečné ji použít jako kompost v zemědělství. A protože síť Bornholmu je z velké části poháněna obnovitelnými zdroji, kompostovací stroj má nízkou uhlíkovou stopu.

Bornholm, Dánsko
Bornholm, Dánsko | Zdroj: Shutterstock

Od plen k bioplynu

Mezi zelenými poli ostrova a občasnými větrnými mlýny dominuje obří, 20 metrů vysoký bílý balón. Jde o bioplynovou stanici, která přeměňuje část z obrovského množství odpadu z prasat na obnovitelný plyn, který se používá k vytápění a elektřině. Chov prasat na Bornholmu jen bují – každý rok je zde poraženo 500 000 prasat. Závod ročně zpracovává 120 000 tun organického odpadu a produkuje dostatek plynu pro napájení téměř pětiny domácností na ostrově.

První část procesu je přitom podobná jako u kompostovatelných plen – odpad musí být dezinfikován při 70°C. Poté je zpracován bakteriemi, které souběžně produkují plyn, který se pomocí generátoru přeměňuje na elektřinu. Zbývající kal, známý jako digestát, se vrací k farmářům, aby byl použit jako hnojivo. Závod dokáže zpracovat jen asi 20 % prasečího odpadu na ostrově, proto požádal místní vládu o rozšíření na čtyřnásobek současné velikosti. Někteří obyvatelé však vyslovují obavy, že expanze podporující produkci zvířat a masa by mohla ostrov vrátit zpět do 70. a 80. let, tedy s tou změnou, že místo rybolovu by lidé byli závislí na chovu zvířat.

Zastánci expanze tyto obavy mírní – na Bornholmu je momentálně tolik odpadu, jako ve zbytku Dánska. V budoucnu, i díky expanzi, by navíc bylo možné vyrobený plyn používat pro těžkou dopravu. Spousta společností hledá alternativní paliva pro lodě a lety, poptávka po produktu tak rozhodně je. Současný systém přitom není závislý na živočišné produkci. Pokud by došlo ke snížení konzumace masa, poptávky po mase a tak i snížení počtu chovaných zvířat, lze k výrobě plynu použít prakticky jakoukoliv organickou hmotu.

Víte, že?
Přeměna organického odpadu na bioplyn si získává oblibu po celém světě. V indickém městě Hajdarábád se denně asi 10 metrických tun odpadu z ovoce a zeleniny z trhu Bowenpally Market přeměňuje na elektřinu a sektor bioplynu v zemi má v příštích letech získat velké investice.Není to dokonalé řešení, protože plyn je tvořen metanem a oxidem uhličitým, dvěma plyny ohřívajícími planetu. Ale protože by tyto skleníkové plyny byly emitovány tak jako tak, kdyby se odpad samovolně rozkládal na skládce, vytváření bioplynu je vhodnějším řešením, protože tyto emise snižuje a zároveň nahrazuje potřebu fosilních paliv náročných na uhlík.

Ani jedna věc nazmar

Bornholm se snaží eliminovat kromě organického odpadu i další druhy odpadu, z nichž některé závisí na kulturním posunu. Dosažení nulového odpadu není jen o recyklaci a opětovném použití předmětů, ale také o snížení množství věcí, které kupujeme. V centru Ronne si místní mohou zaplatit pronájem police na vystavení svých nechtěných předmětů, které se zde následně prodávají.

Kamennou “prodejnou” to ale nekončí, nechtěné předměty mají i vlastní facebookovou skupinu, kde je možné si vybrat a převzít nepotřebné, nechtěné předměty zcela zdarma. Za pět let se tento projekt rozrostl na 12 800 členů – přibližně polovinu dospělých na ostrově. Lidé zveřejňují cokoli od hraček, přes kola až po jídlo, které přijde nazmar.

Vše pro ekologičtější zítřky

Jedním z omezení strategie nulového odpadu Bornholmu je, že ostrov s pouhými 40 000 obyvateli nemá tolik odpadu, aby se některé materiály daly recyklovat lokálně (kromě kovu). Různé odpady tak musí být odeslány společnostem v Dánsku, Německu a Švédsku, což je spojeno s uhlíkovými náklady.

Nemenší výzvou jsou i položky složené z mnoha různých materiálů, což ztěžuje jejich recyklaci. Například lahvička šamponu se může skládat ze čtyř nebo pěti různých druhů plastů, což už si žádá pomoc přímo od výrobců. A pokud ti nebudou ochotni zákazníkům vyjít vstříc, je ostrov odhodlán zakročit legislativně – pokud produkt nebude na trhu k dostání, nebude třeba řešit jeho náročnou recyklaci.

Problémem jsou pak i různé toxické materiály, které zatím nelze recyklovat – sem bohužel spadá i stavební a demoliční odpad nebo azbest. Na tento problém ostrov zatím odpověď nemá, ale v souladu s místním rčením ‚Musíte mířit ke hvězdám, chcete-li trefit koruny stromů‘ však všichni doufají, že se řešení v blízké budoucnosti objeví. Plány ostrova být zcela bezodpadový přitom nejsou až tak naivní, už v současné době je možné dosáhnout až 80% míry recyklace pomocí všech standardních technik. A i to je samo o sobě velmi úctyhodné procento.