Vila Bülowsvej

Rodinné domy budoucnosti? Klíčové bude nahrazení cihel a malty dřevem, říká architekt

Jaký je recept oceňovaného dánského architekta na zdravé vnitřní prostředí a řešení, která sníží emise vznikající při stavbě?

Člověk, který projektuje vaši budovu, je pro vaše zdraví pravděpodobně důležitější než váš lékař. Tento citát harvardského profesora Josepha Allena opět zazněl z úst architekta Sinuse Lyngeho, spoluzakladatele kodaňského studia EFFEKT Architects, během konference Green Buildings 2022.

Dánský architekt Sinus Lynge se ve své tvorbě zaměřuje na zdravé bydlení. Podle něj musí vnitřní prostředí budov projít zásadní proměnou.

„Až 90 procent času trávíme uvnitř budov. A toto vnitřní prostředí je v průměru dvakrát až pětkrát více znečištěné než prostředí venkovní. Jen jsme tomu zatím nevěnovali příliš pozornosti. To také znamená, že 120 milionů Evropanů, tedy každé třetí dítě v Evropě, žije v nezdravé budově,“ upozornil.

Vizionář

Jeho vizionářské pojetí domů vychází z myšlenky, že prostřednictvím architektury vytváříme vztah mezi námi lidmi a přírodou kolem nás. Prostředí, které nás obklopuje, však ztratilo kontakt s přírodou. Proto mluví o vytváření zdravých domovů, a to jak pro lidi, tak pro planetu. Jak podle něj souvisí naše domovy se zdravím planety?

Sinus Lynge
Sinus Lynge | Zdroj: EFFEKT Architects

„Pokud se podíváme na Evropu, 36 % všech emisí souvisí s našimi domovy a budovami. Očekáváme, že do roku 2030 postavíme dalších 5 miliard metrů čtverečních podlahové plochy. Ve stejném časovém horizontu chceme také výrazně snížit emise, abychom se vešli do mezí toho, co planeta unese. A to je obrovská výzva pro celé odvětví, která vyžaduje změnu způsobu, jakým stavíme,“ vysvětlil ve své přednášce.

Jedním z jeho projektů, který se snaží řešit otázku, jak toho dosáhnout, je Living Places Copenhagen, pilotní projekt programu Stavíme pro život. Nejde v něm jen o navrhování budov, ale také o změnu způsobu, jakým o nich přemýšlíme.

Podle jeho zkušeností, mnoho Dánů také touží po vytvoření komunity, které by byli součástí: „V domě jsou prostory, které nepoužíváte každý den. Některé z nich můžete sdílet s dalšími lidmi, abyste společně měli přístup k většímu množství vybavení, které si sami nemůžete dovolit. Říkáme tomu přístup před vlastnictvím.“

Tento přístup ke zdravému a sdílenému bydlení umožňuje změnu v plánování příměstských a městských oblastí. Umožnilo by to lepší využití půdy díky hustší zástavbě, což by pomohlo snížit dopad na životní prostředí. Současně lze kolem budov vytvářet komunity.

Living Places
Living Places |

Nemusíme čekat na budoucí technologie

Nově realizovaná vesnice v bývalé průmyslové oblasti Jernbanebyen má být dokončena v roce 2023, kdy se Kodaň na tři roky stane světovým hlavním městem architektury. Vyhlašuje ji Mezinárodní unie architektů (UIA) spolu s UNESCO.

„Projekt Living Places ukáže, že nemusíme čekat na technologie budoucnosti, aby se životní prostředí dostalo do zodpovědnější pozice, kdy se stavebnictví bude podílet na změně, která zvrátí klimatické změny.“ řekl o projektu.

A protože partnerem projektu je kromě inženýrů z MOE nebo dodavatelů Enemaerke & Petersen také skupina VELUX, prototypy domů budou prezentovat výhody šikmé střechy z interiéru i exteriéru.

Taková střecha poskytuje více přirozeného světla a umožňuje navrhnout atraktivní design a různé objemy v celé budově, které jsou škálovatelné pro různé typy budov, jako jsou prefabrikované modulární stavební systémy.

Forest Tower
Forest Tower | Zdroj: VisitSydsjælland-Møn A/S

Zdravé materiály

Architekti nejprve porovnali navrhovaný typ domu s tradičním zděným domem o rozloze 140 m2. 60 % Evropanů žije v podobném typu domu. Současně se zabývali emisemi a energií při provozu budovy i na konci jejího životního cyklu.

Nová koncepce může snížit produkci emisí o 60 až 70 %. Ty se snížily na 4 kg/m2 za rok oproti dnešním 10 až 11 kg. Podle Lyngeho není obtížné takového výsledku dosáhnout. Klíčem je nahrazení cihel a malty dřevem.

Kromě zdravých stavebních materiálů zmínil jako další zásady pro domy budoucnosti dostatek slunečního světla, tepelný komfort, kvalitu vzduchu v interiéru, dobrou akustiku a spojení s venkovním prostředím.

Pomocí tisíců simulací jednotlivých místností byl vytvořen model domů s takovými polohami oken, které umožňují slunci proniknout hluboko do interiéru a vizuálně jej propojit s okolím domu. Inteligentní větrání se stará o výměnu vzduchu, zatímco stínění chrání domy před přehřátím.

„Když tyto zásady zkombinujete místnost po místnosti, můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků, pokud jde o kvalitu vzduchu a vnitřního prostředí obecně. Nový přístup ke stavbě také prodlouží životnost budovy,“ dodal.

Forest Tower
Forest Tower | Zdroj: VisitSydsjælland-Møn A/S

Architekti i výzkumníci

Dánské studio EFFEKT Architects založili architekti Sinus Lynge a Tue Hesselberg Foged v roce 2007. Tým se rozrostl o designéry, urbanisty, krajinné architekty a další odborníky, díky čemuž se ateliér proměnil také ve výzkumné studio.

Jejich práce kombinuje holistický přístup s návrhem zaměřeným na koncového uživatele a důležitý je také dopad každého projektu na životní prostředí.

Realizace studia jsou pozitivně vnímány širokou i odbornou veřejností a přeměna opuštěné továrny v průmyslové části Viborgu na kulturní a sportovní centrum byla v roce 2019 oceněna časopisem ArchDaily v kategorii Stavba roku. Jednou z nejznámějších staveb je 650 metrů dlouhý bezbariérový chodník Camp Adventure se 45 metrů vysokou spirálovitou Lesní věží.

Vyhlídka z kortenové oceli a dubového dřeva v lese Gisselfeld Klosters Skove nedaleko města Næstved je první svého druhu ve Skandinávii. Nedávno za něj studio získalo ocenění European Steel Design Awards 2021.

Sláva Štefancová