Baumit Baumacol – lepení obkladů a dlažeb v novém pojetí

Zdroj: Baumit

Kvalitně realizované obklady a dlažby v interiéru i exteriéru patří k základním požadavkům investorů nejen u novostaveb, ale také při rekonstrukcích původních objektů. Ucelený certifikovaný program Baumit Baumacol, který dlouhodobě nabízí pro tuto oblast komplexní řešení, má v letošním roce v nabídce tři významné novinky. Dvě lepicí hmoty Baumit Baumacol FlexUni Gel a Baumit Baumacol FlexTreme doplňuje také nová spárovací hmota Baumit Baumacol XL Fuge.

Připomeňme, že komplexní program Baumit Baumacol zahrnuje širokou nabídku cementových lepidel pro obklady a dlažby, hydroizolačních a vyrovnávacích stěrek, základních nátěrů, spárovacích hmot, pružných tmelů a dalšího příslušenství.

A právě sekce lepicích hmot a spárování je doplněna o nové materiály, jejichž vlastnosti nejvíce ocení realizační firmy, ale i stavebníci z řad domácích kutilů.

Program Baumit Baumacol je v roce 2022 rozšířen o nové materiály v oblasti lepicích a spárovacích hmot.
Program Baumit Baumacol je v roce 2022 rozšířen o nové materiály v oblasti lepicích a spárovacích hmot. | Zdroj: Baumit

První novinkou na trhu je lepicí hmota Baumit Baumacol FlexUni Gel. Již na první pohled ji charakterizuje a od běžné konkurence odlišuje snadná zpracovatelnost, jejímž výsledkem je krémovitá konsistence lepicí hmoty. Dochází tak ke snadnějšímu nanášení hmoty na předem připravený podklad.

Novinka Baumit Baumacol XL Fuge je spárovací hmotou nabízenou v šesti nejžádanějších barevných odstínech.
Novinka Baumit Baumacol XL Fuge je spárovací hmotou nabízenou v šesti nejžádanějších barevných odstínech. | Zdroj: Baumit

Zmíněná krémovitost však přináší v porovnání s konkurencí i další benefity. Vedle plochy slepu (určující mimo jiné životnost obkládané plochy), která musí být podle technologických zásad 65 %, resp. 90 %, podle místa aplikace (interiér vs. exteriér) a jíž je díky tekutější konzistenci lepidla FlexUni Gel docíleno, patří mezi jeho přednosti i vyšší vydatnost.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – nová lepicí hmota nabízí snadnou zpracovatelnost.
Baumit Baumacol FlexUni Gel – nová lepicí hmota nabízí snadnou zpracovatelnost. | Zdroj: Baumit

Se spotřebou 2,5 kg/m2 se tak lze dostat k celkové úspoře materiálu ve výši až 20 %. Při výčtu předností nelze opomenout ani zvýšené rozmezí tloušťky vrstvy.

Zatímco u běžných lepidel lze pracovat s tloušťkou vrstvy lepicí hmoty do 5 mm, novinka výrobce Baumit nabízí flexibilní rozmezí tloušťky od 2 do 15 mm. A to nejlepší nakonec. Lepidlo Baumit Baumacol FlexUni Gel lze použít ve dvou konzistencích.

Ta hustší s přidáním 6,5 l vody na balení (25 kg) je vhodnější k lepení obkladů. Při aplikaci 8 l vody u jednoho balení je konzistence přirozeně tekutější, a používá se proto především k lepení dlažby.

To, co však obě zmíněné konzistence bezkompromisně spojuje, je dodržení deklarovaných technických parametrů této lepicí hmoty.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – snadné nanášení lepicí hmoty na podklad pomocí zubového hladítka.
Baumit Baumacol FlexUni Gel – snadné nanášení lepicí hmoty na podklad pomocí zubového hladítka. | Zdroj: Baumit

Cementová lepicí hmota Baumit Baumacol FlexTreme, coby druhá novinka nachází uplatnění u náročných aplikací s vysokým statickým nebo tepelným zatížením, a to v exteriéru i interiéru. Patří sem například obklady bazénu, lepení velkoformátových obkladů či dlažby nebo tenkých obkladových prvků.

Aplikovat se dá i v případě pokládky dlažby na podlahové topení. Stejně jako v případě prvně zmíněné cementové lepicí hmoty se opět jedná, díky jednoduché zpracovatelnosti, o jemnou krémovitou konzistenci materiálu.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – detail nanesení lepicí hmoty na podklad
Baumit Baumacol FlexUni Gel – detail nanesení lepicí hmoty na podklad | Zdroj: Baumit

Poslední novinkou je spárovací hmota Baumit Baumacol XL Fuge na širší spáry. Dosavadní úspěšná produktová řada Baumit Baumacol Premium Fuge nabízí použití spárovací hmoty pouze pro spáry o šířce od 1 do 8 mm.

Právě toto částečné omezení je řešeno novým výrobkem s označením Baumit Baumacol XL Fuge, který umožňuje plošné spárování kamenných a keramických obkladových prvků se šířkou spáry v rozpětí 3–15 mm.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – novinka v oblasti lepicích hmot nabízí dvě konzistence použití při zachování deklarovaných technických parametrů
Baumit Baumacol FlexUni Gel – novinka v oblasti lepicích hmot nabízí dvě konzistence použití při zachování deklarovaných technických parametrů | Zdroj: Baumit

Základním složením se jedná o flexibilní mrazuvzdornou spárovací hmotu se sníženou nasákavostí vodou a vysokou otěruvzdorností, určenou pro interiéry i exteriéry.

Její aplikace se doporučuje také v místech se zvýšeným namáháním, např. na terasách, balkonech nebo plochách s podlahovým vytápěním.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – plocha slepu (vzorek vpravo) je téměř stoprocentní
Baumit Baumacol FlexUni Gel – plocha slepu (vzorek vpravo) je téměř stoprocentní | Zdroj: Baumit

ZDROJ: PR článek společnosti Baumit