Inspekční systém budov s vlhkoměrem a infrakamerou s MSX® FLIR MR277

Vyšetřování budovy kvůli problémům s vlhkostí obvykle vyžaduje více přístrojů jako jsou vlhkoměr na měření vlhkosti materiálu s různými sondami, vlhkoměr pro měření vlhkosti vzduchu i termovizní kameru.

Pokud vyzkoušíte FLIR MR277, zjistíte, že všechny tyto funkce jsou zabaleny do jednoho kompaktního, ale výkonného přístroje (Obr. 1).

Lepší nástroje nejenže umožňují pracovat rychleji, ale také umožňují odhalit problémy v budovách v nejranější fázi. Pokud jde o problémy s vlhkostí, je vždy kritická včasná detekce, protože čím rychleji dokážete tyto problémy budovy lokalizovat, tím rychleji můžete provádět opravy.

Obrázek 1
Obrázek 1 | Zdroj: Blue Panther

Vlhkoměr FLIR MR277 kombinuje výhody bezkontaktního zobrazení teploty a patentovaného Multi-Spectral Dynamic Imaging (MSX®) společnosti FLIR (Obr. 2) s pokročilými senzory prostředí, které pomáhají rychle lokalizovat, jasně identifikovat a snadno zdokumentovat problémy s vlhkostí v budovách.

Obrázek 2
Obrázek 2 | Zdroj: Blue Panther

FLIR MR277 je neuvěřitelně všestranný nástroj, který kombinuje různé funkce do jedné. Obsahuje termokameru s rozlišením 160 × 120 bodů s funkcí MSX, která vloží optické a fyzické detaily na tepelné snímky pro jejich jasnou interpretaci a přesně určí místo problémů integrovaným laserem.

Vlhkost lze vyhledat pomocí integrovaného neinvazivního elektromagnetického a kapacitního bez-hrotového vlhkostního senzoru (Obr. 3), ale i měřením vlhkosti pomocí hrotů s využitím přiloženého odporového senzoru pro kvantifikovatelné měření vlhkosti.

Obrázek 3
Obrázek 3 | Zdroj: Blue Panther

Sortiment hrotových sond je velmi široký, a to od jednoduché odporové sondy Flir MR02, dodávané jako standardní příslušenství (Obr. 4), přes sondu kladivovou FLIR MR05 (Obr. 5) pro použití na drsných a nerovných površích a tvrdých materiálech s vysokou hustotou, sondy FLIR MR06 (Obr. 6) pro měření v dutinách stěn, která  rozšiřuje funkčnost vlhkoměru o možnost měřit hladiny vlhkosti v dutině stěny a na její vnitřní straně (například v sádrokartonové stěně), až po kladívkovou sonda FLIR MR07 (Obr. 7).

Ta rozšiřuje funkčnost vlhkoměru o možnost provádět měření na podkladu přes koberec, dřevěné podlahy a tvrdé materiály, do kterých je obtížné proniknout standardní kolíkovou sondou.

Obrázek 4
Obrázek 4 | Zdroj: Blue Panther
Obrázek 5
Obrázek 5 | Zdroj: Blue Panther
Obrázek 6
Obrázek 6 | Zdroj: Blue Panther

Vlhkoměr FLIR MR277 dále umí určit teplotu a relativní vlhkost v místě měření výměnným čidlem a má integrovanou digitální kameru, jak je vidět na obrázku 1. V jednom soubor dokumentuje tepelné, vizuální snímky s MSX, odečty vlhkoměru a umístění laseru.

Typická inspekční práce bez MR277 by zahrnovala použít několik nástrojů: termokameru pro skenování větších ploch na vlhkost a rozložení teploty, bez-kolíkový vlhkoměr pro podrobnější destruktivní nebo nedestruktivní měření vlhkosti, psychrometr pro měření relativní vlhkosti a teploty a rosného bodu. Navíc fotoaparát pro dokumentaci informací o poloze do výsledné zprávy.

Všechny tyto funkce jsou nyní zahrnuty přístroji Flir MR277.

Vlhkoměr Flir MR277 je vybaven také komunikací BlueTooth pro přenos naměřených dat do mobilního zařízení pomocí aplikace FLIR Tools.

Do aplikace FLIR Tools lze bez problémů přenést vše, od tepelných a vizuálních snímků po údaje z vlhkoměru a polohu laseru. Je také možné snadno pořizovat snímky obrazovky z měření vlhkosti a teploty a jednoduše vše přetáhnout do softwaru. I zde kombinovaná funkčnost MR277 umožňuje uživateli stáhnout všechna požadovaná data z jednoho přístroje a analyzovat je pomocí jednoho softwaru.

Není třeba věci zapisovat, díky čemuž je práce rychlá, snadná a méně náchylná k chybám.

Obrázek 7
Obrázek 7 | Zdroj: Blue Panther

Závěr je jasný, po pár měsících používání FLIR MR277 oceníte že FLIR MR277 je lehký a kompaktní vlhkoměr, který spojuje tolik funkcí do jednoho zařízení, že nepotřebujete již vůbec nic. Lze jej použít ke kontrole konstrukcí hned poté, co byly postaveny. Můžete také předejít problémům ve fázi výstavby. Stavaři by pomocí něj mohli například zjistit, zda je zeď dostatečně vysušená. MR277 může urychlit stavební práce a dát jim větší jistotu ohledně stavu jejich konstrukcí.

Další podrobnosti o vlhkoměru Flir MR277 a dalších přístrojích pro měření vlhkosti získáte od zástupce firmy Teledyne Flir, společnosti Blue Panther s.r.o.

ZDROJ: PR článek společnosti Blue Panther, s.r.o.