Stavebnictví v ČR v srpnu meziročně mírně kleslo, rostla pozemní produkce

Stavební výroba v ČR v srpnu zpomalila meziroční pokles na 0,2 procenta z červencových 2,1 procenta. Více se dařilo pozemním stavbám, což jsou stavby budov, zatímco produkce v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se snížila. V meziměsíčním srovnání bylo stavebnictví vyšší o dvě procenta, informoval na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Produkce v pozemním stavitelství se ve druhém prázdninovém měsíci meziročně zvýšila o 0,6 procenta, v inženýrském klesla o dvě procenta.

Stavební úřady vydaly proti loňskému srpnu o 8,4 procenta méně stavebních povolení, zhruba 6800, ale jejich orientační hodnota stoupla. „V srpnu rostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení téměř o třetinu, což bylo ovlivněno povolením devíti staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota rostla pouze o dvě procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Zahájených i dokončených bytů v srpnu podle statistiků meziročně ubylo. Počet bytů, které se začaly stavět, klesl o 23,1 procenta na 3102 a počet bytů, jejichž stavba skončila, se snížil o 21,8 procenta na 2792.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci meziročně stoupl o 0,6 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla proti loňskému srpnu o 9,7 procenta vyšší.