výstavba domy rodinné

Znovu pokles. České stavebnictví se nemůže vyhrabat z útlumu

Stavební výroba v Česku v červenci meziročně klesla o 2,1 procenta, po červnovém revidovaném růstu o 0,9 procenta se tak vrátila k poklesu. Nižší byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, i v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí.

Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červnem byla stavební výroba nižší o 3,8 procenta.

„Stavební produkce se v červenci po nadějném červnovém výsledku opět dostala pod loňskou úroveň, když meziročně klesla o 2,1 procenta. Pokles se odehrával v obou segmentech, více k němu přispělo pozemní stavitelství,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Produkce v pozemním stavitelství se první prázdninový měsíc meziročně snížila o 2,5 procenta a v inženýrském o 1,3 procenta.

O desetinu méně povolení

Stavební úřady vydaly v červenci 6294 stavebních povolení, což bylo ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 9,1 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,3 miliardy korun a meziročně stoupla o 16 procent.

Začalo se stavět 2968 bytů, meziročně o 8,6 procenta více. „Počet zahájených bytů v červenci po sedmi měsících rostl, a to zásluhou bytů v bytových domech. Zahajovalo se mimo hlavní město především ve Středočeském a Jihočeském kraji. Zahajování rodinných domů je dále v útlumu,“ poznamenala Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. O 4,9 procenta meziročně přibylo i dokončených bytů, bylo jich 2929.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci meziročně stoupl o 1,7 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda oproti červenci 2022 vzrostla o 5,9 procenta.

České stavebnictví sice letos v červnu po čtyřměsíčním poklesu vzrostlo, jeho další zásadní oživení ale analytici kvůli nižšímu počtu vydaných stavebních povolení neočekávali.

red