továrna Wienerberger

Stavebnictví poroste jen zvolna. Zásadní rozhýbání lze čekat příští rok

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Zásadním milníkem bude vývoj výše úrokových sazeb, který ovlivní příliv nových investorů a také zájem o stavbu rodinných domů. Podstatné bude prolomení 5% hranice, která by měla přijít v polovině roku.

Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. „K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem,” říká Jeřábek. Společnost také počítá s obnovením výroby ve svých závodech během února a března.

Společnost již nyní z trhu vnímá první pozitivní zprávy, které vychází z mírného růstu nabíraných hypotečních úvěrů a zastavení propadu na stavebním trhu. Prvním signálem o budoucí vyšší dostupnosti hypotečních úvěrů bylo prosincové snížení úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu.

Sazby budou klesat dál, věří Jeřábek

„Další snižování, věřím, bude následovat. Predikce poukazují na pozvolný pokles sazeb v průběhu celého roku. Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování. To dokazují i počty kalkulací značky Porotherm a Tondach, které během roku pozitivně rostly,” říká Kamil Jeřábek.

V souvislosti s tím Wienerberger očekává první oživení stavebního trhu, pozvolný příliv nových investorů a růst zájmu o stavbu rodinných domů. Podle predikcí si během letošního roku investoři naberou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na výstavbu.
„Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025.

Hranice hypotečních úrokových sazeb by se mohla pohybovat pod 3,5 %. Poté bychom se vrátili k průměrnému objemu hypoték na výstavbu z let 2011–2020, kdy jich bylo běžně sjednáno 1 500 měsíčně, ročně se náběr pohyboval v průměru okolo 18 tisíc,“ uzavírá situaci Kamil Jeřábek.

Společnost také počítá s opětovným spuštěním výroby po zimní odstávce ve všech svých závodech postupně od poloviny února do konce března.