shutterstock 1938097087

Na průměrný pražský byt si nachystejte 16 ročních mezd

Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních je podle CG Indexu developerské společnosti Central Group v současné době potřeba 16 ročních průměrných hrubých mezd, což je o dvě více než loni. Index počítá s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 50.556 Kč a cenou nového bytu o uvedené rozloze 9,626.234 Kč.

Podle developera vzrostly za posledních pět let ceny bytů o 90 procent, mzdy ale jen o 33 procent. Dostupnost bydlení proto označují za nejhorší za celou dobu sledování CG-Indexu. Ten pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Podle zakladatele a šéfa Central Group Dušana Kunovského je cestou z krize podpora nové výstavby a dosažení dostatečné nabídky nových bytů při zachování tržních podmínek s konkurencí developerských firem a hypotečních bank.

Bytové komplexy skoupeny na investice

V souvislosti s výstavbou a faktem, že koncoví uživatelé bytů mnohdy nemají možnost byt koupit, jelikož celý bytový komplex je odkoupen investorem, ale Kunovský uvedl, že by investiční byty neměly být vnímané negativně.

Podle něho zůstane málokdy byt prázdný a neobydlený. A z investičního bytu stát získává na DPH poměrně velké částky, podobně jako i městu jde z každého dokončeného a prodaného bytu příspěvek na rozvoj infrastruktury, dodal.

Počet bytů v přípravě v Praze
Počet bytů v přípravě v Praze | Zdroj: Analýza Central Group

Podle odhadů Central Group hodnota všech bytů v přípravě v Praze v současné době činí 1,2 bilionu korun. Podle firmy by stát z nich v tuto chvíli na DPH získal minimálně 155 miliard korun.

Největší stavební rozvoj nového bydlení zažívá kromě Prahy 9 také Praha 5 a Praha 4. Na tyto tři městské obvody připadá více než polovina bytů v přípravě. V současnosti se na Praze 9 připravuje přes 31 tisíc nových bytů, na Praze 5 přes 26 tisíc a na „čtyřce“ více než 17 tisíc. Na opačném konci žebříčku stojí Praha 1 a Praha 2. Celkem se v Praze za posledních 10 let povolilo necelých 29 tisíc bytů.

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze 9 tak dosahuje 115.285 korun za metr čtvereční, což je o 8,8 procenta méně než průměr metropole. „Kdyby se všude povolovalo jako v Praze 9, určitě by byly ceny bytů v Praze nižší,“ uvedl dnes Šťastný.

Připravované byty v Praze
Připravované byty v Praze | Zdroj: Analýza Central Group

Staví se hlavně v brownfieldech

Důvodem je, že se v těchto městských částech nachází velké množství průmyslových areálů a rozvojových ploch, na kterých po přeměně vzniknou nové čtvrti. Na projekty plánované na brownfieldech připadají dvě třetiny ze všech připravovaných bytů. Jedná se o zhruba 80 tisíc bytů, které mohou nabídnout bydlení více než 200 tisícům lidí.

„Výstavba na těchto dnes většinou zanedbaných plochách obvykle nevyžaduje vysoké náklady na novou infrastrukturu. Proto je pro město výrazně výhodnější než nová výstavba na nezastavěných plochách na okraji města,“ říká Kunovský a dodává: „Nové bytové domy na brownfieldech mohou přinést cenově dostupné bydlení. Stát a metropole by proto měly výrazně podpořit jejich dekontaminaci a revitalizaci.“

Ceny nových bytů v Praze
Ceny nových bytů v Praze | Zdroj: Analýza Central Group

Podle společných údajů Central Group, Trigema a Skanska bylo v Praze na konci letošního třetího čtvrtletí pouze 2750 volných bytů, tedy o 52 procent méně než před rokem. V prognóze na rok 2022 Central Group přitom nepočítá, že by se počet nabízených bytů zvýšil. Očekává však i pokles v počtu prodaných bytů v souvislosti se zhoršením dostupnosti hypoték.

red