Byty s predzáhradkami sú dispozične riešené inak ako byty na typickom podlaží.

Byty a pozemky meziročně zdražily až o pětinu, ukázal HB Index

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně dál rostly. Meziroční zdražení bylo nejvyšší u pozemků, a to o 21,9 procenta. Ceny bytů stouply o 16,3 procenta a ceny rodinných domů o 15,8 procenta. Vyplývá to z tzv. HB Indexu, který poskytl Hypoteční banka.

Zdražování je podle Hypoteční banky způsobeno jak přetrvávajícími obavami z inflace a vysokým podílem investičních nákupů, tak i zdražováním stavebních prací a materiálů. Podle Jiřího Feixe, předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny, je letošní třetí čtvrtletí spojené se začátkem růstu úrokových sazeb a s obavou ze zdražování, která rekordně pohání poptávku po všech typech nemovitostí.

„Tento efekt bude pravděpodobně pokračovat i v posledním kvartálu. Ale potom by se do cen nemovitostí měla již více promítnout aktuální situace na hypotečním trhu, kdy dochází k rychlému nárůstu úrokových sazeb. Předpokládáme tedy v příštím roce zpomalení poptávky po bydlení, a tedy i zpomalení růstu cen. Přesto však kvůli nízké nabídce nemovitostí, zvyšování inflace i cen stavebních materiálů a energií nečekáme jejich pokles,“ uvedl Feix.

Za dekádu zdražily byty skoro o 100 procent

Od roku 2010 byty v ČR zdražily o 93,3 procenta a proti letošnímu 2. čtvrtletí byl průměrný růst cen bytů pět procent. „Ve všech krajích vzrostly ceny alespoň o čtyři procenta, nejvíce v Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. I v tomto čtvrtletí vzrostly ceny nejvíce v kategorii 2+1 a 2+kk.

Tahounem růstu zůstává vysoký podíl investičních nákupů a obava z inflace. V Praze vzrostla průměrná cenová hladina o čtyři procenta a pokračuje trend, kdy developeři zdražují i vícekrát v průběhu jednotlivých etap,“ uvedl expert pro oblast oceňování majetku v ČSOB Radim Maštalíř.

Ceny rodinných domů mezičtvrtletně vzrostly o 4,8 procentního bodu a zaznamenaly nejvyšší růst za deset let. Zájem je i o domy před rekonstrukcí. „Na růst cen má vliv také nadprůměrné zdražování stavebních prací i materiálů. Například zvyšování cen dřeva se odráží na stoupajících cenách dřevostaveb.

Ceny ovlivňují spekulanti

Lidé mají také vyšší zájem o rodinné domy vzdálenější od velkých měst, a to kvůli jejich nižším cenám. Nejvíce se ale staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna, tedy okolo dvou největších měst v České republice. Developeři nejvíce prodávají řadové rodinné domy,“ doplnil Feix.

I růst cen pozemků byl silně ovlivněn spekulativními investicemi. Feix uvedl, že kromě vyššího zájmu o pozemky dále od okrajů velkých měst a o pozemky určené pro rekreační objekty se prodávají i pozemky bez schváleného územního plánu, které investoři kupují ke spekulacím. Ceny pozemků od roku 2010 zdražily o 115,9 procenta.

HB Index sleduje ceny bytů, rodinných domů a pozemků. Je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

red