Almanach: Letošek bude pro hypotéky znovu rekordní. Zájem však bude opadat
Pouhých sedm měsíců letos stačilo na to, aby padl loňský rekord v objemu poskytnutých hypoték. Banky mezi lednem a červencem 2021 poskytly nové hypoteční úvěry za 259 miliard korun, loni za celý rok byl přitom objem nově sjednaných hypoték o pět miliard korun nižší.
K hypotečnímu rekordu, který by za celý letošní rok mohl činit přes 300 miliard korun, přispělo hned několik faktorů. Kvůli přetrvávající nedostatečné výstavbě pokračoval dlouhodobý převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou, což se dál odráželo ve zdražování domů a bytů.
Meziroční tempo růstu cen nemovitostí se podle různých zdrojů pohybuje okolo 15 až 20 %, a tak roste i průměrná výše hypotéky. Jen za poslední rok se podle serveru Hypoindex.cz zvýšila o téměř půl milionu korun na 3,2 milionu.
Silnou poptávku po nemovitostech, a tím pádem i hypotékách, živí také snaha lidí ochránit svoje úspory před znehodnocením inflací. Ta v Česku v červenci dosáhla 3,4 % a podle analytiků se ani v nejbližších měsících pod tříprocentní hranici nevrátí. Pro mnohé lidi je tak dál řešením koupě investičního bytu na pronájem.
Jak u hypoték pro koupi nemovitostí na investici, tak i u těch určených k vlastnímu bydlení, sehrály roli také nízké úrokové sazby. Řada lidí koupi nemovitosti a sjednání hypotečního úvěru navíc ještě uspíšila v obavách ze zdražování financování. Již v březnu skutečně došlo téměř po roce poklesu k nárůstu průměrné sazby hypoték, a když se přidalo letos již dvojí zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB, bylo jasné, že se úroky u hypoték již odpoutaly od svého dna.
Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby
Po červnovém zasedání centrální banky, kdy přišel nárůst základních sazeb o 0,25 bazických bodů na 0,5 %, vzrostla v červenci průměrná sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex o 10 bazických bodů na 2,23 % ročně. Šlo přitom o její největší nárůst od prosince 2018. Ještě letos v dubnu se přitom průměrná sazba hypoték držela pod dvouprocentní hranicí, konkrétně na hodnotě 1,98 %.
V srpnu pak ČNB přistoupila k opětovnému zvýšení sazeb, a to znovu o 25 bazických bodů. Další zdražování hypoték tak na sebe nenechá dlouho čekat, největší banky ostatně už tento krok ohlásily.
„Do výše průměrné úrokové sazby již promlouvá i zvyšující se základní sazba ČNB. S ohledem na další srpnové zvýšení těchto sazeb se dá očekávat, že sazby hypoték i nadále porostou a postupně mohou atakovat hranici 3 % ročně,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Analytici přitom očekávají, že s ohledem na dynamickou inflaci by centrální banka mohla do konce roku zvýšit sazby ještě dvakrát, což by se na sazbách hypoték obratem projevilo.
Zdražování hypoték bude mít v kombinaci s trvalým růstem cen nemovitostí pozvolný vliv také na pokles zájmu zákazníků o sjednání nového úvěru na bydlení. Zatímco v červnu banky poskytly přes 14 tisíc nových hypoték, v červenci už jich bylo méně než 11 tisíc. Byť ještě může dojít k výkyvům v počtu nově sjednaných hypoték s ohledem na to, že červenec je kvůli dovoleným tradičně slabším měsícem než červen a banky navíc mají ještě řadu hypotečních úvěrů rozpracovanou, měl by zájem o nové hypotéky mírně ochladnout.
Konec jedné éry
„Éra nízkých úrokových sazeb u hypoték končí. V následujících měsících očekáváme, že budou zvolna růst sazby úvěrů na bydlení, ale i ceny nemovitostí. Přičteme-li prudké zvýšení ceny stavebních materiálů, je jasné, že dostupnost nového bydlení se bude v následujících měsících výrazně zhoršovat,“ uvedl pro ČTK Filip Belant z České spořitelny.
Také mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek upozorňuje, že hypoteční sazby v příštích měsících s největší pravděpodobností porostou „A to jak vzhledem k dalšímu očekávanému růstu sazeb ze strany ČNB, tak vzhledem k rostoucím cenám tzv. úrokových swapů, které jsou jedním z hlavních faktorů pro většinu bank na trhu při stanovování úrokových sazeb hypotečních úvěrů,“ uvedl.
Očekávaný pokles produkce ve druhém pololetí by však na druhou stranu neměl být natolik velký, aby ohrozil historicky první prolomení 300miliardové hranice v objemu nově sjednaných hypoték. Vývoj v příštím roce pak do velké míry ovlivní měnová politika centrální banky.
ZDROJE: ČNB, Hypoindex.cz, ČSÚ, Peníze.cz