Růst cen nemovitostí zpomalí, tvrdí banka. Projeví se přijatá omezení

Střešní byty s prostornými terasami

Růst cen rezidenčních nemovitostí by měl ostře zpomalit ve druhém pololetí letošního roku. Vyplývá to z indikátoru napětí na trhu nemovitostí, který sestavuje Unicredit. Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je v březnu meziměsíčně opět nižší, dodala banka.

Analytik UniCredit Bank Jiří Pour uvedl, že ke snížení poptávky na realitním trhu a zpomalování růstu cen nemovitostí povedou vysoké úrokové sazby spolu s nízkou výnosností nájemného a novými restrikcemi České národní banky (ČNB) na poskytování hypoték. Nová omezení platí od dubna.

„Sázky na pokračující růst cen nemovitostí a obavy z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení mohou přehřátý trh nemovitostí živit i nadále, nicméně očekávám, že ve druhé polovině roku se prosadí zmíněné brzdící faktory a růst cen nemovitostí začne poměrně zostra zpomalovat,“ uvedl Pour. Doplnil, že dostupná data z trhu nemovitostí na portálu Realitymix.cz zatím ukazují pokračující nafukování nemovitostní bubliny.

„Výnosnost nájemného na úrovni ČR po očištění o předpokládanou fixní roční míru opotřebení bytu meziměsíčně poklesla o pět bodů na 1,39 procenta z důvodu růstu cen nemovitostí při stagnaci cen nájmů, a nedosahovala tak ani na úročení spořících účtů, kde lze dnes bez jakýchkoli podmínek získat zajímavější výnos,“ uvedl Pour.

Byty už nejsou tak výhodné

Silný růst výnosů vládních dluhopisů podle Poura dále znevýhodnil nákup bytu v očích vlastníků úspor, zatímco nabídkové sazby hypoték rostly pomalejším tempem. „Ačkoliv nejsilnější růsty mají sazby hypoték i výnosy vládních dluhopisů už za sebou, vrcholu zřejmě ještě nedosáhly a válka na Ukrajině může vnést na trhy další překvapení,“ doplnil Pour.

Z krajských měst byly nemovitosti „nejméně nevýhodné“ v Ostravě, Olomouci a Ústí nad Labem, zatímco na opačném konci žebříčku jsou Brno, Praha a Plzeň s nejméně výhodnými nemovitostmi.

Meziměsíčně klesl indikátor ve všech krajských městech, nejvíce v Olomouci (o 72 bodů na -1,62 procenta), Jihlavě (o 60 bodů na -2,49 procenta) a Liberci (o 54 bodů na -1,85 procenta). Ve všech jmenovaných případech byl podle UniCredit Bank příčinou (kromě růstu úrokových sazeb) meziměsíční pokles cen nájmů a růst cen bytů.

red