ilustrační

Další nákup miliardáře Pražáka: Na Praze 9 koupil několik hektarů pro novou čtvrť

Skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka koupila od amerického průmyslového koncernu Howden pozemky v Praze 9 pod průmyslovým areálem Howden ČKD Compressors o rozloze přes pět hektarů. Podle plánů městské části by v lokalitě u O2 areny měla vyrůst nová čtvrť se stovkami bytů, kancelářemi a obchody.

Cenu obchodu firmy nezveřejnily, podle odhadů z trhu jsou to vyšší stovky milionů korun, píšou Hospodářské noviny (HN). V Praze 9 Kaprain uspěl ve výběrovém řízení, které od loňského roku zajišťovala poradenská společnost Colliers International. Nákup pozemků byl s Američany dotažený před několika dny a změnu vlastníka už potvrzuje také zápis v katastru nemovitostí, uvedl list.

Miliardář Pražák má v dané lokalitě již několik nemovitostí. Nedávno zde například otevřel velký kancelářský objekt Harfa Business Center, kam sestěhoval část svých firem a také vedení Kaprainu. Vlastní také věžáky na ulici Českomoravská, kde sídlí telekomunikační společnost Cetin a kliniky Iscare.

Plánuje moderní čtvrť

Šéf Kaprainu Marcel Dostal podotkl, že na rozvoji pražské Harfy se skupina podílí už od roku 2016. O časovém horizontu bourání starého závodu a budoucí výstavby nechtěl spekulovat. Klíčové teď podle něj budou jednání s městem a také nová podoba územního plánu. „V úzké spolupráci s městskou částí tu vybudujeme plnohodnotnou a moderní čtvrť, která nabídne příjemné bydlení i místo k práci a odpočinku,“ uvedl.

Kaprain je investiční skupina založená v roce 2013 Karlem Pražákem. Soustředí se na čtyři základní oblasti, průmysl, nemovitosti, sport a zábava a finance. Podle informací na webu Kaprain.cz skupina v současnosti obhospodařuje majetek v hodnotě 33 miliard korun a vykazuje 40 procentní průměrný meziroční růst.

V současnosti spravuje 40 běžících investičních projektů. Do průmyslové větve patří například společnosti Spolchemie, Rubena nebo AVE Odpadové hospodářství. Od roku 2019 je Kaprain vlastníkem českého hokejového klubu HC Sparta Praha.

Skupina Kaprain nedávno oznámila, že koupila od Agrofertu chemičku Synthesia, mediální společnost Mafra a firmu Londa, která provozuje stanice Impuls a RockZone. Transakci ještě bude posuzovat antimonopolní úřad.

red