Jul 2020Tepláreň lr 8

Multipor pomáhal zateplit rekonstruovanou Jurkovičova Teplárnu

Každý nadšenec kultury a umění vidí něco hodnotného na bratislavské Jurkovičově Teplárně. I když vypadá na první pohled velmi jednoduše, spojuje prvky různých architektonických stylů, včetně art nouveau, modernismu a funkcionalismu.

Budova Jurkovičovy Teplárny je na Slovensku také národní kulturní památkou. Historickou budovu samozřejmě nebylo možné zateplit vnějším zateplením, ke slovu se tak dostaly minerální tepelněizolační desky Multipor.

Rekonstruovaná Jurkovičova Teplárna v Bratislavě je součástí polyfunkčního komplexu SKY PARK s městským parkem od architektky Zahy Hadid, který vyrůstá v bývalé industriální zóně mezi ulicemi Čulenova, Tovární a Bottova.

Součástí projektu společnosti Penta Real Estate jsou i čtyři rezidenční věže, dvě kancelářské budovy a nový multifunkční veřejný park o rozloze více než 35.000 čtverečních metrů. Do celého projektu se má investovat více než 420 milionů eur.

Rekonstrukce Jurkovičovy Teplárny odstartovala v roce 2018 a podle vyjádření mluvčí společnosti Penta Investments Lenky Vargové je cílem otevřít Jurkovičovu Teplárnu během letních měsíců 2021.

SKY MAR 1014
Zdroj: Xella

Na rekonstrukci se projektem teplotechniky podílela i společnost 3S – projekt s.r.o. z Boldogu. Jejího jednatele Ing. Zsolta Straňáka jsme se mimo jiné zeptali, proč na zateplení Jurkovičovy Teplárny vybrala jeho firma právě Multipor.

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1025
Zdroj: Xella

S jakými požadavky na řešení tepelné ochrany budovy jste se musel vypořádat v rámci projektu rekonstrukce Jurkovičovy Teplárny?

„Prvořadým úkolem bylo zajistit tepelnou pohodu pro navrhovaná pracoviště – kanceláře a pro prostory s krátkodobým pobytem, ​​jako jsou restaurace a kavárna s galerií. Eliminovat nebo zcela vyloučit studené sálání od obvodových stěn, které nebylo možné dodatečně zateplit z exteriérové ​​strany. Jako jediné racionální řešení přicházelo v úvahu zateplení z interiérové ​​strany, i přesto, že se nejedná o typické řešení. Samozřejmě takto zateplené obvodové stěny, kromě toho, že zajistí tepelnou pohodu, výrazně sníží i celkovou potřebu tepla na vytápění.“

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1003
Zdroj: Xella

Jaká řešení jste zvažovali a proč jste nakonec zvolil izolační desky Multipor?

„V úvahu přicházely různé systémy. Aby architekti dostali při tvorbě interiéru volnou ruku, tak jsme si zvolili vnitřní zateplení pomocí Multipor desek. V plné míře se zde mohli uplatnit i jejich vlastnosti a výhody.“

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1009
Zdroj: Xella

Čím byla z vašeho pohledu tato stavba specifická?

„Při vnitřním zateplení obvodových stěn bylo třeba řešit velké množství detailů (tepelné mosty) z hlediska hygienického kritéria normy ČSN 73 0540-2 ​​Z1 + Z2 na nejnižší povrchovou teplotu konstrukce. Takové detaily byly během výstavby hodně krát řešeny.“

Ing. Róbert Turanský, Product manager CZ & SK Xella, k slovům Ing. Straňáka dodává: „Plocha zateplení byla přibližně 5000 m2 a tloušťka izolace z Multiporu je 100 mm. Rekonstrukce Jurkovičovy Teplárny byla pro desky Multipor jako dělaná, protože toto vnitřní zateplení se aplikuje při obnově budov v případech, kdy je budova památkově chráněna nebo má architektonicky hodnotnou fasádu.

Naši zákazníci je volí i u staveb, u kterých není zabezpečený přístup k fasádě z exteriéru. Samozřejmostí byla i dodávka našeho systémového řešení, příslušenství, nářadí a servis. Desky Multipor jsou systémově doplněny maltou Multipor, kotevními prvky a doplňkovým sortimentem. Xella nabídla i v průběhu rekonstrukce Jurkovičovy Teplárny celou škálu technické podpory od počáteční konzultace, zjednodušených výpočtů až po komplexní hodnocení od našich energetických specialistů.“

 ZDROJ: PR článek společnosti Xella