Rodinná vila
Galerie(9)

Funkcionalistickou vilu si postavil svépomocí

Velkorysá a velmi moderní rodinná vila v Brandýse leží na okraji zahrádkářské kolonie, v tichu, zeleni a s výhledem na Labe.

K výběru místa majitel domu, pan Tomáš Dvořák, říká: „Původně jsem z Varnsdorfu, se ženou jsem se potkal při studiích vysoké školy v Ostravě, pak jsme se přestěhovali do Prahy. Záhy jsme ale zjistili, že v Praze není blaze, a začali jsme hledat nějaké menší město v okolí. Už jsme byli rozhodnutí pro Roztoky, ale šli jsme ještě zkusit poslední inzerát tady v Brandýse. A tohle místo úplně změnilo naše plány.“

Rodinná vila 3
Rodinná vila 5
Rodinná vila 6
Rodinná vila 4
Rodinná vila 8
Rodinná vila 2
Rodinná vila 7
Rodinná vila

Původně pracoval v distribučním oddělení velkého vydavatelství, ale pak ho jeho otec přemluvil, aby vstoupil do rodinné firmy Samat, spol. s r. o., která se zabývá výrobou a instalací oken, dveří a zimních zahrad. Musel tak úplně změnit svůj obor, i když obchod je stále základem jeho práce.

Rodinná vila ale nebyla zadarmo. Každý den po celý jeden rok po příchodu ze zaměstnání oblékl montérky a šel několika zedníkům pomáhat na stavbu. Vše si Dvořákovi zvládli udělat sami (včetně zasíťování pozemku), bez stavební firmy. Jen velkoformátová okna s PVC profily Eforte od společnosti Deceuninck a veškeré vnitřní i vnější stínění Climax jim instalovala jejich vlastní firma – Samat.

„Profily Eforte jsou pro nízkoenergetické a pasivní stavby dobrou volbou, koeficient tepelné prostupnosti celým oknem se při použití trojskla pohybuje kolem Uw = 0,71–0,73 W/m2.K. Běžná cihlová zeď má přitom U = 0,25 W/m2.K. Z toho vidíte, že tepelné ztráty takto kvalitních oken nejsou nijak dramatické,“ uvádí Petr Sýs, technický a produktový manažer společnosti Deceuninck.

Rodinná vila 3

Dům je postaven podle návrhu architekta Radomíra Grafka z RG architects studio s. r. o. Tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, silné zateplení i okna by parametry pro pasivní stavbu splňovaly, ale o žádné dotace majitelé nežádali. Vše mají na elektřinu, protože na pozemek není zaveden plyn. Ročně za ni platí kolem 50 000 Kč, což při zastavěné ploše domu 277 m2 a vytápěném bazénu není nijak závratná částka, naopak.

Je to teprve druhý dům, který Tomáš Dvořák postavil, takže už vidí první mouchy: „Problém je např. s izolací kolem okapových svodů, které jsou kvůli vzhledu domu zasekané do zdí. Další problém je stínění. Předokenní žaluzie nebo rolety měly být ve všech oknech. Zbytečně jsem šetřil a teď se nám to v horkém Polabí nevyplácí.“ Na prvních osmi až deseti domech se prý člověk pořád učí.

Rodinná vila 4

„Venkovní žaluzie by měly být zejména na všech západních a jižních oknech. Oceníte je především přes léto, jelikož jsou 2x až 3x účinnější než vnitřní stínění a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. Naklopení lamel umožňuje stínit a větrat zároveň. Navíc ušetříte na nákladech za klimatizaci, jejíž dopad na životní prostředí je obrovský,“ informuje Filip Šimara, obchodní ředitel českého výrobce stínění Climax.

Dispozice domu je 6+kk. V přízemí se nachází obrovský obývák a kuchyň o celkové výměře 72 m2. Oba prostory jsou odděleny krbem, který je prosklený na obě strany. Dál tu najdeme útulný pokojík pro hosty a také manželskou ložnici, samozřejmě s koupelnou. Prostorné zádveří i chodba navozují pocit vzdušnosti. V tomto domě se v žádné místnosti necítíte stísněně. V patře je umístěna pracovna se strategickým výhledem na branku, další koupelna a „dětské“ pokoje, které obývají kluci ve věku 18 a 15 let.

Dům má vlastně několik samostatných křídel, které se doslova spojují u rodinného krbu. Jedno z nich teprve čeká dostavba na letní kuchyň. Kouzelné je také atrium „zastřešené“ bohatou vistárií, která v horkém létě poskytuje tolik žádaný stín. Na zahradě je zapuštěný bazén s pískovou filtrací a protiproudem.

Rodinná vila 6

Závěrem pár slov okenáře

Jaké jsou trendy v designu oken rodinných domů?
„Lidé konečně přestali šetřit a začali dbát i na kvalitu a vzhled oken. Trendem jsou dnes velkoformátová okna, zdvižně posuvné dveře (tzv. HS portály) a s tím jde ruku v ruce i předokenní stínění. Trendům podléhají i materiály, zatímco poptávka po hliníkových oknech dlouhodobě roste, plast mívá výkyvy. Teď je např. období, kdy většina domů, zejména bytových a panelových, už je po rekonstrukci a výměně oken. Další boom rekonstrukcí tedy můžeme čekat za několik desítek let, až tato dnes moderní plastová okna s (bohužel) velmi dlouhou životností doslouží. Teď táhnou poptávku spíše novostavby,“ říká Tomáš Dvořák z firmy Samat, spol. s r. o.
Jak si vybrat okenářskou firmu?
„My podnikáme pod stejným jménem a IČem už 28 let, za tu dobu v ČR zkrachovalo mnoho okenářů. Receptem na úspěch je snaha vyhovět zákazníkovi a pokud už nastane problém či reklamace, snažíme se zákazníka alespoň překvapit vstřícným přístupem a ochotou problém co nejdříve vyřešit. Takže určitě dát na doporučení a historii firmy, spíš než na líbivou reklamu v televizi či v rádiu.“

Rodinná vila 2

Co vás v podnikání dnes nejvíc trápí?
„Problém jsou samozřejmě lidi – nedostatek zaměstnanců. Málokdo si uvědomuje, že montovat okna je pěkně těžká práce. Zvlášť dnes, se všemi těmi trojskly a velkoformátovými okny, kdy každý kus váží několik desítek kilo.“

ZDROJ: PR článek společnosti Deceuninck, spol. s r. o.