Obklopeny olivovníky a kamenem. Nenápadné domy jsou útočištěm pro kreativce

Architektonická kancelář Mar Plus Ask navrhla na jednom z horských kopců Mallorky dvojici olivových domků s velmi specifickým využitím - jako offline oázu klidu pro umělce.

Pohoří Tramuntana na španělské Mallorce je od roku 2011 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní krajina. Lokalita je zajímavá především jedinečnou symbiózou divoké přírody a lidské činnosti, která se vyvíjela po mnoho staletí.

Olivové domky
Olivové domky
Olivové domky
Olivové domky
Olivové domky
Olivové domky
Architekti Mar Vicens Fuster a Ask Anker Aistrup
Olivové domky

Ráj olivovníků a kamenů

Architekti Mar Vicens Fuster a Ask Anker Aistrup chtěli navázat na zavedený vzorec osídlení a jen minimálně zasahovat do přírody. Pro inspiraci pro svůj projekt nemuseli tvůrci chodit daleko. Hlavním stavebním prvkem byl kámen.

Barvy v interiéru se podobají odrazům horní a spodní strany olivových listů. Jako doplňkové barvy zvolili růžovou a fialovou. Při pohledu zevnitř domů tak krajina působí vizuálně výraznějším a živějším dojmem.

Poměrně členitý terén uměle vytvořených kamenných teras je vyplněn hustým porostem olivovníků. Mezi stromy jsou nepravidelně rozmístěny mohutné balvany, které připomínají monumentální přírodní sochy.

Růžový dům

První z dvojice domů je novostavba. Částečně ji zapustili do kamenné terasy. V letních měsících je uvnitř příjemný chládek, v zimě naopak zadržuje více tepla.

Olivové domky
Olivové domky | Zdroj: Piet-Albert Goethals

Budova se přizpůsobila přírodě. V rohu vystupuje do interiéru originální skalní útvar. Je zvýrazněn střešním oknem. Vedle ní se nachází otevřená sprcha napájená filtrovanou dešťovou vodou ze střechy. Útulnou atmosféru vytváří postel s výhledem do údolí a malý krb naproti vchodu. Venku je betonové umyvadlo s kamennou mísou.

Jednotný povrch a klenuté stěny v interiéru připomínají jeskyni. Pro štukovou omítku, která pokrývá podlahy, stěny a strop, architekti zvolili specifický odstín růžové, který vychází ze světlé spodní strany olivového listu.

Fialový dům

Druhý dům vznikl rekonstrukcí starší zchátralé kůlny, která sloužila k uskladnění nářadí. Má koupelnu s toaletou a velkou kuchyň. Do 60 cm silné kamenné zdi je vytesán robustní pult s plynovými hořáky a dřezem, který je zakončen velkým oknem bez rámu s panoramatickým výhledem.

Olivové domky
Olivové domky | Zdroj: Piet-Albert Goethals

Litá betonová podlaha také mírně zasahuje mezi kameny v exteriéru. Vnitřní stěny jsou pokryty tmavě fialovým štukovým nátěrem, který doplňuje tmavý olivový list.

Obě budovy jsou bez přímého napojení na elektrickou síť. Energii pro osvětlení a ledničku vyrábějí solární panely a voda pochází z pramene na pozemku.

Olivové domy vlastní architektonická firma a jsou nabízeny k celoročnímu pronájmu. Jsou určeny především pro architekty, spisovatele nebo jiné umělce, kteří si potřebují odpočinout od kreativní činnosti.

OLIVOVÉ DOMKY

Autor: Mar Plus Ask Architects
Klient: Mar Plus Ask Architects
Lokace: pohoří Tramuntana, Malorka, Španělsko
Celková plocha: 25 m2
Projektování a výstavba: 2019
Architekti: Ask Anker Aistrup, Mar Vicens Fuster

Denisa Hudáková