Víkendová chata
Galerie(13)

Víkendová chata: zrozená z omezení a limitů pro volnost a svobodu

Optimální situace jsou v architektuře vzácné a zřídkavé. Na druhé straně, teprve pod tlakem limitů, mezí a předem daných kritérií se ukáže schopnost jednotlivých ateliérů obstát v nelehkých zkouškách, a vytvořit skutečně mimořádné dílo. Realizovaná Víkendová chata, dřevostavba z návrhu architektonického ateliéru Markéty Bromové je toho názorným dokladem.

Při rozhledu malebnou jihočeskou krajinou kdesi za Vimperkem snadno podlehnete kouzlu svobody a volnosti. To, že tady v podhůří Šumavy, máte i dnes pocit obklopení divočinou, je ale vykoupeno řadou omezení. Nacházíme se totiž za hranicí zdejší Chráněné krajinné oblasti, a pokud tu chcete trvale zapustit kořeny, je třeba se připravit na sousled omezení.

Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata
Víkendová chata

Chrání se tu příroda a krajinný ráz, z čehož plyne řada regulativů. Ty se v případě připravovaného projektu Víkendové chaty promítaly do konceptu využití pozemku, typově charakteristického provedení stavby (fasády a střechy), užitých materiálů.

Nebyla to jediná kritéria. Velmi ostrým limitem byl i kapitál, dostupný pro realizaci. Jeho strop pak představovala suma 2 milionů korun, jež se promítala do toho, jaký postup a materiálová a konstrukční řešení zde bude možné zvolit.

Věci dané i neočekávané

Co bylo předem dané? Že střecha bude sedlová a objekt chaty bude tedy nabývat profil obdélníku 5,5×13 metrů, protože podle manuálu CHKO je dán přesný poměr délky a šířky půdorysu. Z předběžných propočtů zastavěné plochy vycházelo dimenzované provedení krokve, ovšem ve vazbě k předepsanému sklonu střechy, jež zpětně ovlivňoval cenu. Vše tu bylo propojené se vším.

Nalézt cestu z tohoto temného hvozdu technických a legislativních překážek architektka Markéta Bromová (ve spolupráci s architektkou Zuzanou Kostkovou) ale dokázaly. Pomohlo, že všechny ne nutně nezbytné prostory (sklad) byly přesunuty mimo hlavní hmotu domu, do přístavků. Na ty už ochranářské regule nehledí tak přísně.

Víkendová chata
Víkendová chata | Zdroj: Veronika Raffajová

K obývání určený objekt chaty je nyní rozložen do tří navazujících traktů: na podkrovní část (s prostorem pro hosty) navazuje v přízemí dětský pokoj, na opačné straně pak funguje ložnice rodičů a střed, nabízející splynutí dvou světů, je společenským prostorem kuchyně s jídelnou.

I když to tak zprvu nevypadalo, se započítaným podstřeším je tu nakonec místa dost: další alternativní ložnice pro hosty se nachází nad ložnicí (dá se tam vylézt po žebříku), takže doplňkový spací prostor nad dětským pokojem slouží spíš jako doupě zábavy, herna. Z jídelny se pak propracujete do nenápadné koupelny. Veškerá okna včetně ložnice a dětského pokoje jsou spojena do jednoho celku.

Nenáročná a přitom povedená

Místnosti (ložnice, hlavní obytný prostor a dětský pokoj) propojují posuvné dveře, které umožňují průhled skrze celý prostor domu. Je tu všechno hezky pohromadě, a absence předsíně se vůbec nejeví podstatná.

Víkendová chata
Víkendová chata | Zdroj: Veronika Raffajová

Po vstupu jste rázem uprostřed veškerého dění. Kulisa okolní krajiny si přímo říkala o nenápadné provedení stavby. Černá barva fasády objekt anonymizuje, byla vyhotovena z opalovaných hranolů. Interiér jde proti tomu s kontrastní světlou březovou překližkou, jež dodává místnostem civilnější a pohodovější výzor.

Víkendová chata, tak jak dnes vypadá, v ničem nepřipomíná, kolik omezení a řešení za jejím zrodem stálo. Už odráží jen volnost a svobodu magické krajiny v Pošumaví.

Víkendová chata

Lokalizace: Vimperk, Jihočeský kraj, Česko
Architektonické studio: Markéta Bromová architekti (MBA)
Vedoucí projektu: Markéta Bromová
Spolupráce: Zuzana Kostková
Realizace: 2018-2019
Užitná plocha: 70 m2
Zastavěná plocha: 84 m2
Investor: soukromá osoba

Radomír Dohnal