Dřevostavba nedaleko Benešova, kterou navrhli a zrealizovali architekti z Prodesi/Domesi, je názornou ukázkou, jak tento typ bydlení může splňovat vysoké nároky, přirozeně zapadat do krajiny, zároveň dobře vypadat a být zodpovědný k životnímu prostředí.
Společnost Kronospan je světovým lídrem v oblasti výroby desek na bázi dřeva pro nábytkářský průmysl, interiérový design a stavebnictví. Jihlavský závod se řadí k těm nejmodernějším v Evropě. S jednatelkou společnosti Sylvou Krechlerovou jsme si povídali o cirkularitě i letošních novinkách.
Společnost UBM Development Czechia zahájila výstavbu a prodej bytů Timber Praha. V Praze tak vznikají první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Timber Praha je realizován v rámci rezidenčního komplexu Arcus City a nabízí 62 bytových jednotek v moderních vícepodlažních dřevostavbách z masivních dřevěných panelů.
Developerská společnost Linkcity Czech Republic z francouzské stavební skupiny Bouygues Construction představila svůj pilotní projekt bytového domu ze dřeva. Postaví jej v rámci rozsáhlé přestavby pardubického brownfieldu. Za návrhem stojí ateliér Prodesi/Domesi.
Pětitisícové město Brumov-Bylnice nalezneme na česko-slovenském pohraničí, vklíněné do údolí říčky Brumovky. Kromě několika památek, jako je zřícenina královského hradu, se místní i turisté mohou kochat především množstvím lesů na okolních kopečcích a kopcích Bílých Karpat. Není proto divu, že jedním z důležitých zaměstnavatelů je dřevozpracovatelský průmysl, což je ostatně i hlavní obor společnosti Kloboucká lesní, která v Brumově-Bylnici vznikla před 25 lety.
Dvougenerační bydlení je v Česku vcelku běžná věc. Zajímavých a nevšedních realizací na toto zadání ovšem zase tolik nevzniká. O to více se Dům s vymínkem od kopřivnického studia KLAR vymyká dnešním požadavkům investorů. Mladá čtyřčlenná rodina tak může bydlet dohromady s prarodiči, aniž by si kdokoliv z nich mohl stěžovat na nedostatek soukromí nebo jiná omezení.
Jedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti.
Dřevěné konstrukce se vytvářejí spojováním jednotlivých dřevěných prvků tak, aby vznikla základní nosná část nejrůznějších dřevěných výrobků. Pevnost a trvanlivost dřevěných výrobků je přímo závislá na pevnosti spojů. Spoje proto musejí být zhotoveny přesně a za pomoci vhodných spojovacích prostředků.
Chata Meteorit skutečně na první pohled připomíná cizorodý předmět, který k nám na Zemi přilétl z mezihvězdného prostoru. Opak je přitom pravdou, realizace od architektonické kanceláře Ateljé Sotamaa, je natolik vrostlá do okolní krajiny, až působí dojmem, že je její součástí odnepaměti.
Úlohou stropních konstrukcí je rozdělení budovy po výšce. Svými nosnými prvky by měly přenášet převážně svislé zatížení od vlastní tíhy konstrukce, nenosných příček, zařízení a osob, případně mimořádné zatížení. Kromě toho by měly splňovat požadavek požární odolnosti, akustické a tepelné izolace.
Existuje několik způsobů spojování dřevěných prvků krovu, jako např. použití klasických tesařských spojů, příložek, speciálních desek nebo kovových úhelníků. Způsob spojování jednotlivých prvků závisí na výrobní a montážní technologii, velikosti zatížení konstrukce i jednotlivých spojů.
Malebné prostředí Jizerských hor dalo vzniknout modernímu horskému domu, který plní požadavky současného bydlení, ale zároveň respektuje okolní přírodu a ráz krajiny. Z jedné strany mu tak „kryje záda“ stará lipová alej a místo lišek tam dobrou noc chodí dávat srnky.
Kam s ním? Věčná otázka, která vytane na mysl vždy, když očekáváme návštěvu příbuzného. Někdo rozestele gauč v obýváku, jiný vyhradí celý jeden pokoj, pokud má tu možnost. No a pak existují případy, kdy se příbuzným dopřeje mnohem větší soukromí i komfort. Tak tomu je i v případě Výměnku na zahradě od ateliéru PRAJAGA.
Dřevo jako obnovitelná surovina má velký potenciál pro udržitelnou výstavbu a je obzvláště pozoruhodným stavebním materiálem díky svému všestrannému architektonickému využití. Když se plánování objektu propojí navíc s projektováním v BIM, běží celý proces projekce i výstavby velmi hladce a rychle.
Jen kousek pod pásem polárního kruhu ležící Skellefteå patří k sídlům, kde má dřevěná architektura předlouhou historii. Projekt kulturního centra a hotelu Sara z této tradice vychází, ale upíná se k budoucnosti, kdy dřevo znovu doceníme jako materiál vhodný pro ty nejnáročnější konstrukce.