Oáza v centru Praze: Zahradní Pavilon propojuje domov s přírodou

Klienti, kteří vlastní velkou vzrostlou zahradu v centru města, přišli za architekty Janem Holubem a Tomášem Hanusem z BYRÓ architekti s neobvyklým zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které by se však nechtěli před zahradou zavírat.

Nový pavilon měl nabízet skromný prostor pro nepříznivé počasí a umožnit příležitostné přespání v létě. Zimní měsíce měly být věnovány uskladnění rostlin, čímž by stavba sloužila i jako zimní zahrada.

Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon
Zahradní pavilon

Architekti přemýšleli, jak co nejlépe propojit stavbu s okolní zahradou, a přišli s myšlenkou výklopného panelu. Díky tomuto řešení se jedna strana domu kompletně otevře, což umožňuje interiéru plynule přecházet ven a zahradě pronikat dovnitř. Tato koncepce je parafrází na zahradní lodgii, která byla základní inspirací pro návrh.

Chaloupko, otevři se

Otevřený polykarbonátový panel funguje jako venkovní střecha, čímž rozšiřuje krytý prostor pro pobyt i za deště. Mechanismus vyklápění panelu sestává z ocelových lanek, kladkových koleček a protizávaží, díky čemuž celou fasádu snadno otevře jeden člověk.

Zahradní pavilon
Zahradní pavilon | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Pavilon stojí na základech původní dřevěné chatky v zahrádkářské kolonii nedaleko řeky Vltavy. Okolní prostředí se vyznačuje vzrostlými zahradami, skleníky a altány, mezi nimiž jsou roztroušeny drobné chatky. Tyto chatky jsou tmavé, téměř bez oken, a mají svou romantickou nedokonalost a nepravidelnost.

Tuto charakteristiku se architekti snažili promítnout i do nové stavby, která je z tmavého, opalovaného dřeva s přirozeně nepravidelnou strukturou. V zavřeném stavu stavba koresponduje s tichými objekty v okolí.

Zahradní pavilon
Zahradní pavilon | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Slunné a moderní

Objekt je navržen jako dřevostavba v konstrukčním systému two-by-four. Vnitřní stěny jsou omítané, zadní stěna s integrovanou knihovnou a žebříkem vedoucím na patro je obložena dřevem. Konstrukce knihovny a patra jsou provedeny z dřevěných latí tak, aby interiér působil subtilně a propouštěl denní světlo.

Díky oknům orientovaným na tři světové strany a polykarbonátovému panelu se světelná nálada uvnitř stavby během dne mění, a i v zavřeném stavu nepůsobí prostor stísněně. Půdorysné rozměry stavby jsou přitom minimální – 3 x 5 m, výška objektu je necelých 5 m. Objekt není napojen na žádné inženýrské sítě a disponuje pouze fotovoltaickým panelem, který pokrývá základní spotřebu elektřiny a osvětlení.

Zahradní pavilon
Zahradní pavilon | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Projekt studia BYRÓ architekti dokazuje, že i v městské zahradě může vzniknout prostor, který harmonicky propojuje interiér s exteriérem a zároveň plní všechny požadavky moderního bydlení.

Zahradní pavilon

Lokalita: Praha, Česko
Studio: BYRÓ architekti
Autori: Jan Holub, Tomáš Hanus
Rok dokončení: 2023
Zastavěná plocha: 16 m²
Užitná plocha: 20 m²